Ouderen vaak slechter uit ziekenhuis dan er in Klachten over psychozorg Stichting in Zeeuws-Vlaanderen stelt tweede reorganisatie uit Directeur Rianne Vons ziet na een scherpe daling van het aantal werknemers licht aan de horizon. beachsportseizoen WÊB& i TERNEUZEN. Voor Stichting Kinder opvang Zeeuws-Vlaanderen gloort weer licht aan de horizon. Een reorganisatie waarbij dit jaar nog eens tien procent van de werk nemers hun baan zou verliezen, is voorlopig uitgesteld. „We bekij ken aan het einde van het derde kwartaal of die ingreep nog wel nodig is", laat directeur Rianne Vons weten. De kinderopvang groeide jaren lang onstuimig. De economische crisis gooide vanaf 2008-2009 roet in het eten, evenals veranderingen in de eigen ouderbijdrage en ze ker in Zeeuws-Vlaanderen het da lend aantal kinderen. In de ont wikkeling van het personeelsbe stand van Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen is dit duide lijk terug te zien. Vons: „We had den in 2012 360 medewerkers en nu nog zo'n 260." Omdat de stichting, de grootste kinderopvangorganisatie in de re gio, met veel losse krachten werk te, kon de afnemende vraag naar kinderopvang in eerste instantie worden opgevangen door contrac ten niet te verlengen. Vorig jaar is voor het eerst een reorganisatie doorgevoerd waarbij twintig men sen zijn ontslagen. Volgens direc teur Vons hebben de meesten via een stimuleringsregeling hun weg gevonden. „Een aantal is vanwege leeftijd eerder gestopt, is voor zich zelf begonnen of is naar andere sectoren overgestapt, als de zorg en jeugdhulp." Om te bezuinigen is de organi satie ook doelmatiger ingericht, al dus Vons, en is meer verantwoor delijkheid gelegd bij de teams 'in het veld'. In het aantal kinderop- vanglocaties is nauwelijks gesne den om de bereikbaarheid te ga randeren. Ouders willen opvang immers zo dicht mogelijk bij huis. Er zijn zelfs groepen bijgekomen, waarvoor de kinderopvang samen werkt met basisscholen in Clinge, Koewacht, Nieuw Namen en Sas van Gent. Kinderen kunnen daar al vanaf twee jaar terecht. Dat moet ervoor zorgen dat ze niet naar België gaan. 'We werken meer samen, met scholen en andere organisaties. Dat pakt goed uit' Volgens Vons werkt dit heel goed, zeker in Sas van Gent waar sinds dit schooljaar twee groepen zijn met samen dertig kinderen. De kinderen komen vijf dagdelen naar school. Ouders betalen er twee, op basis van hun inkomen. Vanaf het nieuwe schooljaar komt er ook zo'n startgroep in de basis school in Heikant. Het toekomstperspectief is ver beterd, ook al omdat, niet onbe langrijk, Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen en de opvang- organisaties Prokino en Stichting Eigenwijs (particuliere opvang) el kaar hebben opgezocht. Vons: „We werken meer samen om el kaar te versterken. Dat is de ma nier om in Zeeuws-Vlaanderen op zoveel mogelijk plekken kinder opvang in stand te houden." De sluiting van de Psychiatrische Afdeling Algemeen Ziekenhuis (Paaz) in Terneuzen en Vlissingen leidde vorig jaar tot veel protest. Wie opgenomen wil of moet wor den, moet voortaan naar Emergis in Kloetinge. Om opname te voor komen, krijgen mensen met psy chische problemen voortaan inten sieve thuisbehandeling. Volgens Emergis gaat dat goed, al bena drukt ze dat het nog te vroeg is om harde conclusies te trekken. Emergis heeft in Zeeuws-Vlaande ren de gevolgen onderzocht. Daar uit blijkt dat voor sluiting van de Paaz - van september tot en met november - 28 mensen zijn opge nomen in Emergis. Van december tot en met februari (dus na slui ting) waren dat er 35. Een kwart meer. Dat kan verschillende oorza ken hebben en wordt onderzocht. Na sluiting van de Paaz richtte de PvdA het meldpunt GGZ op. Daar zijn tientallen klachten bin nengekomen. „Ik kan niet zeggen dat het klachten regent", zegt In- grid Wojtal. „Maar er zijn wel de gelijk problemen. Intensieve thuis behandeling is zeker niet altijd een vervanging voor opname." Zeeland zeeuws-vlaanderen@pzc.nl PAGINA 16 17 Kinderopvang klimt uit dal door Harmen van der Werf Rianne Vons directeur door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN. Na de sluiting van de psychiatrische afdelingen in Terneu- zen en Vlissingen zijn bij het meld punt GGZ tientallen klachten bin nengekomen. Maar Emergis, ZorgSaam en huisartsen zeggen dat de sluiting niet tot grote pro blemen leidt. Ze zijn 'niet ontevre den' over hoe het gaat. Spetterende start Wie had dat gedacht, op een zonover goten strand in Cadzand-Bad vond gistermiddag de aftrap van het Zeeuwse beachsport- en watersport seizoen plaats. „Sommige dingen dwing je af', grapte Marco Schorbeijn van organisator Moio Beach, met het oog op het weer van de laatste weken. Waarna hij direct aanvulde: „Vorig jaar miezerde het." Weer of geen weer, strandsporten kunnen altijd. Paintbal- len, met tien man/vrouw op een grote plank peddelen, kajakken in de branding, bumpervoetbal, vies of nat word je toch. 'Zeeland daagt je uit' is het seizoensthema 2016. ledereen had er gistermiddag in elk geval zin in. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68