Al vroeg op de stoep bij KNRM Van Randwijklezing Afspraak in Vlissingen Elfjes Oud-minister van Justitie Ernst 12 ZEELAND „Wie zegt: houd Nederland maar vrij van invloeden van buitenaf, moet niet vergeten wat de voetbal supporters in de Trevifontein in Rome hebben aangericht." 112-nieuws COMMENTAAR Ernst Hirsch Ballin heeft gelijk gekregen. De voormalige minister van Justitie keerde zich in 2010 tegen de samen werking van zijn CDA met Geert Wilders. Hirsch Ballin lag niet zo dwars als de dissidenten Kathleen Ferrier en Ad Koppejan, maar zijn kritiek op de keuze van de partijleiding was er niet minder om. Inmiddels zijn de inzichten bij het CDA veranderd. Partijleider Sybrand Buma verklaarde vorig jaar dat hij nooit meer met de PVV wil regeren. Hirsch Ballin steekt ook niet onder stoelen of banken dat hij Ne derland zwak vindt acteren in de vluchtelingenkwestie. Hij breekt een lans voor de vastbera denheid van Angela Merkel. Die houding wil hij ook in Nederland zien. Het valt op dat uitgerekend de zorgvuldige jurist Hirsch Bal lin tot de conclusie komt dat de toelatingsprocedure in Nederland veel te lang duurt. Dat is nog zo'n bewijs dat hij een vrije geest is. Hirsch Ballin wil strijd in Neder land. Niet meebuigen met de PVV. In het interview elders op deze pagina spreekt hij over de mentale weerbaarheid die nodig is om het populisme van Wil ders het hoofd te bieden. Wie daar tegenop ziet moet zich ko mende donderdag maar eens verdiepen in de Van Randwijkle zing. Hirsch Ballin belooft zijn toehoorders hoop te geven. Hirsch Ballin wil strijd tegen het populisme van Wilders NEELTJE JANS. De landelijke Red dingbootdag zaterdag bij KNRM- station Neeltje Jans had weinig tijd nodig om op stoom te komen: direct bij aanvang meldden de eer ste belangstellenden zich al voor een rondje met de Koopmans dank. Onder die vroegste vogels za ten ook mensen die meerdere (Zeeuwse) reddingstations langs trokken om een kijkje te nemen én natuurlijk om even op te stap pen. „Als je voor eenderde afhan kelijk bent van donateurs moet je wel voor ze zorgen", zegt pr-man Rob van Tricht over het doel van de reddingbootdag. „Daarnaast is het voor ons een manier om nieu we donateurs te werven." Jaarlijks is 13 miljoen euro no dig om alle KNRM-stations in Ne derland aan de gang te houden. Naast donateurs draait de KNRM op schenkingen en het rendement van het eigen vermogen. Almanak Die zondagmiddag tijdens de wande ling vertelde zij enthousiast over een boek dat ze aan het lezen was. Het ging over elfen en nimfen en natuurwe zens. Hij geloofde niet in die onzin, was zijn enige reactie. Bij een vijver aangekomen troffen ze aan de oever een paar wel heel grote laarzen aan. En over het hekje hing een mysterieuze cape. Zouden ze dan toch echt be staan? Op de houten brug lag een lief lijk meisje op haar buik. Al babbelend speelde ze met haar handje door het water. Hij begon nu toch aan zichzelf te twijfelen. Halverwege de brug klonk er plotseling een heel zware mannen stem: „Willen jullie niet zo stampen, zo kan ik de pomp niet repareren." 18-jarige rijdt onder invloed Een 18-jarige man uit Sluis kil is in de nacht van zater dag op zondag tegen half vijf aan de Westkolkstraat in Terneuzen aangehouden. Zijn rijbewijs is ingenomen. De man was onder invloed. Kort voor zijn arrestatie was hij bij een achtervolging door de politie tegen een boom en een geparkeerde auto aangereden. In een 30-kilometerzone reed de man zo'n 100 kilometer per uur en negeerde hij een ge slotenverklaring. Op het po litiebureau blies hij 165 ug/1. Een kleine hoeveelheid drugs die hij bij zich had, is in beslag genomen. Aangehouden na straatroof Een 17-jarige jongen uit Nieuwerkerk is zaterdag in Zierikzee aangehouden. Hij zou samen met een maat een 20-jarige man uit Zierikzee hebben beroofd. Het slachtoffer raakte daar bij gewond in het gezicht. Het tweetal ging er daarna vandoor. Op basis van de verklaring van het slachtof fer kon een van de daders opgespoord worden. De po litie zoekt nog naar de tweede dader. 17-jarige pleegt inbraak school Een 17-jarige jongen uit Clinge is in de nacht van zaterdag op zondag opge pakt omdat hij bij een school aan de Frederik Hendriklaan in Hulst zou hebben ingebroken. De po litie kreeg rond 01.00 uur een melding van het in braakalarm. Bij het pand vonden de agenten braak- schade en troffen zij de ver dachte aan. Hij had, ver moedelijk gestolen, spul len bij zich. De jongen zit vast voor onderzoek. Verwarde man raakt te water In Goes is een verwarde 28-jarige man te water ge raakt nadat hij achtervolgd werd door de politie. Zaterdag rond 23.30 uur za gen agenten een een auto vrij hard over de Grote Markt in Goes rijden. Ze be sloten de bestuurder te con troleren. Daarop zette de man het op een lopen. Zijn auto liet hij achter. In de Westsingel belandde de man in het water. Hij kwam uit eigen kracht weer op het droge en zette zijn vlucht voort. Politie- eenheden (hondengelei der, agenten op de fiets) zochten hem. Hij werd aan getroffen in een woning in Goes- Noord. De man bleek verward en had psy chische hulp nodig. Die wordt geregeld. Hij is niet aangehouden. Als we elkaar spre ken, heeft hij zijn lezing nog niet af. De titel staat wel al vast: 'Hoop ge ven op een nieu we, betere wereld'. Dat klinkt bijna als een sprookje. Hoop ge ven in een tijd dat er in Syrië een verwoestende burgeroorlog woedt. Dat er duizenden en nog eens duizenden mensen vanuit Afrika en Azië naar Europa vluchten. Dat er aanslagen wor den gepleegd in Istanbul, Parijs, Brussel. Dat... 'In dat boek zag ik dat het recht een anker voor de humaniteit is. Dat is me altijd blijven bezighouden' Ernst Hirsch Ballin: „Het is op vallend dat de stroom vluchtelin gen via Griekenland momenteel opdroogt. Maar als die mensen niet naar Europa komen, waar moeten ze dan naar toe? Ze wil len dat hun kinderen weer veilig naar school kunnen. Positief aan de huidige situatie is dat de vluchtelingen niet meer hun le ven wagen in wankele bootjes. En er komen geen nieuwe slop- penkampen bij in Griekenland en aan de grens van Macedonië. Maar de inhumane en perspec tiefloze situatie duurt voort. Daar ben ik niet blij mee. In de politiek wordt het woord 'oplos sing' veel te gemakkelijk in de mond genomen. Het gaat dus om een taak die verder reikt dan onze landsgrenzen." „Als een groot deel van de lan den van de Europese Unie een gemeenschappelijk asielbeleid opzet, kunnen we iets voor die mensen betekenen. Nu laten we Duitsland en Zweden het zware werk opknappen. Het wordt Mer kel kwalijk genomen dat ze heeft gezegd: Wir schaffen das. De reac tie uit andere landen had moe ten zijn: Wir schaffen das auch. Nederland zit wat dat betreft in de Europese middenmoot. Onze grens is niet gesloten. Maar het heeft me geraakt dat vluchtelin gen in ons land te horen krijgen, dat het een jaar duurt voor er een beslissing wordt genomen of ze mogen blijven. Dat is veel, veel te lang." „Wat ook kan meehelpen aan een oplossing: een nieuw Mars hallplan. Net als Amerika na de Tweede Wereldoorlog West-Eu ropa hielp, kunnen wij Jordanië, Syrië en Libanon helpen met hun sociaaleconomische ontwik keling. Ook voor Turkije moeten we meer geld beschikbaar stel len. Er is veel kritiek op Erdogan. Terecht. Maar we moeten verder gaan, er is echt heel veel geld en hulp nodig om de vluchtelingen daar op te vangen." „Het vertrouwen in het inter nationaal recht wordt momen teel op de proef gesteld. In het licht van 4 en 5 mei is dat een ge schikt onderwerp om aan de or de te stellen. Dat ik jurist ben ge worden was een intuïtieve keu ze. Mijn vader was ook jurist. Hij was een overlevende van de Ho locaust. Daar sprak hij in frag menten over. Mijn moeder, die vervolgden hielp, vertelde ook niet veel. Hun vertrouwen in het recht was tot op de bodem ge schokt. Ze moesten dat herstel len, daarom waren ze op de toe komst gericht. Net als Van Rand wijk - ook een overlevende - ble ven ze hopen. Daar raakt die alge mene thematiek van de hoop de persoonlijkheid van Van Rand wijk. Hoop doet leven. Of, zoals ze in Duitsland zeggen: Die Hof- fnung stirbt zuletzt. Zolang er le ven is, is er hoop. Dat is wat ik in Vlissingen wil doen: hoop ge ven." „Ik ben publiekrechtelijk ju rist geworden. Intuïtief. In de vijfde en zesde klas van het Am sterdams Lyceum had ik ook be langstelling voor politicologie en sociologie. Wat de doorslag gaf: bij toeval zag ik op het bureau van mijn vader het boek 'Begin selen van het Nederlands staats recht' van Guus Belinfante lig gen. Spannende kost? Jazeker. We leefden toen in de politiek roerige jaren 1966,1967,1968. In De Van Randwijklezing is vernoemd naar Hendrik Mattheüs van Randwijk (1909-1966). Hij was een Neder landse verzetsleider, journalist, schrijver en dichter. In 1940 was hij één van de oprichters en meteen de eerste hoofdredacteur van Vrij Nederland. De eerste Van Randwijklezing werd in 1993 gehouden door de PZC. Sinds 2005 is de lezing traditio neel onderdeel van het Bevrijdingsfestival Zeeland. De begrippen vrijheid en verdraagzaamheid staan centraal in de lezing. De Van Randwijklezing werd eerder uitgesproken door onder anderen prin ses Mabel, Job Cohen, Henk Vonhoff, Alexander Pechtold, Jan Marij- nissen, Kader Abdolah en David Grossman. Ernst Hirsch Ballin houdt zijn rede donderdag 5 mei om 11.00 uur in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Veilig het water op met de Koopmansdank. foto Marieke Mandemaker door Esme Soesman Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN ZIERIKZEE HULST GOES Meebuigen door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50