Feestganger stapt over op mild broertje van xtc Weekend vol slachtoffers en Obama goed op dreef als grappenmaker 4 NIEUWS Het effect van de drug - voluit 4-fluoramfetamine en ook 4FMP of 4FA genoemd - is vergelijkbaar met dat van xtc, maar dan lichter. Gebruikers ervaren tintelingen, voelen zich helder en heel sociaal worden. „Je bent nog steeds in staat een normaal gesprek te voe ren en vooral de dag erna rapporte ren mensen minder klachten dan na het gebruik van xtc", zegt Daan van der Gouwe van het Trimbos-instituut, dat het drugsge bruik in Nederland monitort. „Het duurt na in name ongeveer een uur voordat je iets merkt. Waar je bij xtc vooral opgaat in de muziek en je ei gen wereld, vond ik het met 4F leuk contact te maken met mensen. Ik werd socialer en knuffeliger. Helder der ook", vertelt de Nijmeegse Petra (23), die niet met haar eigen naam in de krant wil. In 2015 is xtc-light meer dan 700 keer aangeboden bij de dertig locaties door het hele land waar gebruikers drugs kunnen laten tes ten. Dat is ongeveer 6 procent van het totaal aantal testen en meer dan een verdubbeling ten opzich te van het jaar ervoor. Het aanbod van drugs bij de testlocaties is een goede indicatie van de populari teit ervan, stelt Van der Gouwe. Ervaringdeskundige Petra ver telt: „Ik nam het voor het eerst voordat ik naar een technofeest ging. Het innemen ging anders dan bij xtc, dat je beter kunt dose ren. Bij 4F moet je de capsule in één keer doorslikken. Alsof je een tablet visolie neemt, maar dan met poeder." De prijs is vergelijk- 'De dagen daarna had ik vreselijk last van mijn kaken, die waren verstijfd' baar met die van xtc: gemiddeld 4,40 euro voor een capsule. 4-Fluoramfetamine is een 'de signerdrug'. Daarvan zijn veel ver schillende soorten op de markt. Het gebruik blijft doorgaans be perkt tot een handjevol mensen. Hoe het komt dat juist deze drug zo populair aan het worden is? Vol gens van der Gouw komt dat door dat de xtc die nu op de markt is, zo sterk is dat mensen onder in vloed van een pil niet meer nor maal kunnen nadenken, moeilijk uit hun woorden komen en erna soms nog dagenlang van de kaart zijn. Er zijn zelfs doden gevallen, zoals bij het Amster dam Dance Event twee jaar geleden. Ook is er steeds meer vervuilde xtc op de markt. Petra had juist niet het gevoel dat 4F min der naweeën gaf. „De kater was groot. Toen ik tegen de ochtend thuiskwam, heb ik tech- nomuziek opgezet en ging ik verder met dan sen. Slapen lukte nau welijks. Ik werd wakker van elk geluid. De da gen daarna had ik vrese lijk last van mijn ka ken, die waren ver stijfd. Ik kon niet goed functioneren op mijn werk, eten ging moei lijk." 4-Fluoramfetamine stond op de geneesmid delenlijst, maar is daar vanaf gehaald. Het is (nog) niet verboden volgens de Opiumwet en kan legaal worden gekocht. „Dan denken sommige mensen dat het dus geen kwaad kan, maar dat is zeker niet waar", waar schuwt Irmgard Poelmans, coördi nator van de testservice van Iris- zorg in Nijmegen. Evenals Van der Gouwe advi seert ze voor alles om helemaal geen drugs te gebruiken. Wie dat toch doet, loopt risico. Ook bij xtc-light. „We weten nog niet wat de gevaren zijn, zeker niet op de middellange of lange termijn", zegt Van der Gouwe. Mogelijk leidt het tot hersenbeschadiging en klachten als geheugenverlies. Bovendien kwam een 57-jarige Turk om het leven toen hij bij het Taksimplein in Istanbul de straat overstak en werd aangere den door een gepantserde wagen met een waterkanon. De oproer politie was massaal uitgerukt om betogingen op tmei te voorko men op het Taksimplein. Dat plein heeft grote symboli sche betekenis voor links Turkije. Op het Taksimplein kwamen in 1977 op de Dag van de Arbeid ze ker 34 linkse activisten om het le ven. Dat gebeurde toen nationalis tische extremisten vanaf diverse gebouwen op de tienduizenden vakbondsleden en activisten van allerlei linkse partijen begonnen te schieten. In de zuidoostelijke stad Ga- ziantep, vlakbij de Syrische grens, verloren twee politieagen ten het leven toen terroristen met twee auto's een spectaculai re aanval uitvoerden. Ze openden met hun semiautomatische wa pens het vuur op agenten bij het hoofdbureau van de politie. Toen de terroristen tijdens het vuurgevecht met hun auto's pro beerden te ontsnappen werden explosieven in een van de auto's tot ontploffing gebracht. Bij de aanslag liepen nog minstens acht tien agenten en vier burgers ver wondingen op. Drie Turkse militairen sneuvel den toen zij in het, vooral door "T" olgend jaar staat er ie- mand anders op deze plek, maar niemand V kan nu voorspellen wie zij zal zijn." De Amerikaanse president Barack Obama rekende zaterdagavond op subtiele wijze af met de ambities van Donald Trump. Tijdens zijn laatste komi sche optreden op het White Hou se Correspondents' Dinner kreeg de gedoodverfde Republikeinse kandidaat de volle laag van de ver trekkende president. Premier Rutte deed het niet onver dienstelijk tijdens zijn eerste Cor respondents' Dinner maar Barack Obama blijft toch de kampioen. Eenmaal per jaar tijdens een diner met de parlementaire pers mag de president grappen maken over zichzelf en anderen. „Als deze grappen goed wer ken, ga ik ze volgend jaar gebrui ken bij Goldman Sachs", zo haal de Obama even uit naar partijge noot Hillary Clinton, die kritiek had geoogst vanwege haar lucratie ve speeches bij de Amerikaanse bank. Maar de meeste lachers scoorde Obama met zijn Trump- grappen. Dat de steenrijke spier ballenpoliticus niks weet van bui tenlandse politiek klopt niet, al dus Obama. „Hij heeft veel tijd doorgebracht met wereldleiders: miss Zweden, miss Argentinië, miss Azerbeidzjan", bespotte de president de organisator van Miss Universe. De president nam ook zichzelf op de hak. „Ik krijg geen respect meer. Een paar weken geleden werd ik door prins George ontvan gen in zijn badjas." Ook zijn almaar grijzer worden de haar zat hem dwars. Komiek Larry Wilmore, die de president toesprak, deed daar nog een schep je bovenop. „Toen je hier binnen kwam, zag je eruit als Denzei (Washington, de acteur), nu je weggaat lijk je op Grady (de oude vader uit de Amerikaanse Stief- been en Zoon)." Obama's vrouw Mi chelle schaterde het uit. door Jorg Leijten en Saskia Wassenaar NIJMEGEN. Xtc wordt steeds ster ker, dus nemen veel gebruikers hun toevlucht tot een middel dat er veel op lijkt: 4F, of 'xtc-light'. Petra 4F-gebruikster door Mare Guillet ISTANBUL. Turkse burgers, politie agenten en soldaten zijn in het weekeinde slachtoffer geworden van diverse aanslagen en beschie tingen door terroristen. Daarbij vielen zeker vijf doden. door Bob van Huët Mark Rutte deed het prima, maar Barack Obama blijft de beste als het gaat om grappen tijdens het Correspondents' Dinner. President Barack Obama kan er zelf ook wel om lachen tijdens het Corres pondents' Dinner in Washington, foto Yuri GripasReuters Antioproerpolitie en demonstranten raken slaags tijdens een 1 meidemonstratie in Istanbul, foto Bulent Kilic/AFP Istanbul TURKIJE L, Gaziantep Nusaybin Kilis^*-/ SYRIË Ankara

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4