Vreugdetranen bij thuiskomst leeuwen in Afrika 'Het Korps Nationale Reserve is door bezuinigingen totaal uitgekleed' NIEUWS 3 Door gebrek aan training zijn onze hulptroepen bij aanslagen en rampen nauwelijks inzetbaar, aldus Jaap van Dijk. Hij haakte om die reden af! Defensie: voldoende geoefend DEN HAAG. Kansloos. Zo is de diensttijd van Jaap van Dijk (29) het beste samen te vatten. Kapot gemaakt door bezuinigingen, die ervoor zorgen dat hij ook na ander halfjaar nog niet klaargestoomd is om bij te springen als het écht misgaat in Nederland. Terwijl dat precies is waar de 3.000 mannen en vrouwen van de Nationale Re serve voor bedoeld zijn. Als er een ramp is, of een aanslag, kan hulp van de reserves worden ingeroe pen. In theorie dan, ontdekt soldaat Van Dijk snel. Want wordt er geoe fend, in het holst van de nacht, en wil hij schieten, dan kan het niet: munitietekort. „Dan roep je dus, en klinkt er geen 'pang pang', maar 'pinda, pinda'. Daardoor mis je de adrenaline die hoort bij het schieten. Als het echt nodig is om je wapen te gebruiken, kan je daar minder gemakkelijk mee om gaan." Tot zover een bekend probleem bij defensie. Niet bekend is dat er de afgelopen jaren zó fors is bezui nigd op het aantal trainingsuren voor reservisten, die in het leger dienen naast een gewone baan, dat een deel van de mannen en vrouwen helemaal niet inzetbaar is voor de taken die ze moeten ver richten. „In 2015 begon het goed, we oefenden lekker. Maar halver wege 2015 stopte dat. Ik ben toen nog maar twee keer op oefening geweest. Dat moet minimaal tien keer zijn." De consequenties zijn groot als er complexere klussen moeten worden geklaard, zoals het bewa ken van gebouwen of het handha ven van openbare orde. „Als je te weinig traint, ben je alleen ge schikt om zandzakken te dragen, bijvoorbeeld bij een overstroming. Of je wordt ingezet bij een bos brand. Maar daar kunnen vrijwilli gers ook voor worden ingezet." Soldaat Van Dijk stapt daarom naar zijn leidinggevende: hiervoor heeft hij niet getekend. 'Hou vol', krijgt hij te horen. 'In 2016 wordt het beter.' Van Dijk luistert, want hij heeft zijn eed op Fort Wie- rickerschans in zijn woonplaats Bodegraven niet voor niets afge legd. „Ik heb een eigen bedrijf en wilde daarnaast iets doen wat leuk is, maar ook iets betekent voor de maatschappij." Hij door stond de selectie en kwam terecht in een 'hele leuke groep': Delta Compagnie Den Haag. „De Natres is echt een onderdeel van je leven, een vriendengroep ook." In 2015 ben ik twee keer op oefening geweest Dat moet minimaal tien keer zijn' Zo'n compagnie bestaat uit 152 man en heeft in totaal 36.000 trai ningsuren nodig om volledig in zetbaar te zijn. In 2016 zou het nor male aantal uren waarschijnlijk weer gehaald worden, krijgt Van Dijk te horen. Maar begin dit jaar blijkt opnieuw dat er keihard wordt bezuinigd. De reservisten krijgen budget voor 12.500 trai ningsuren. Omdat de compagnie van Van Dijk al oefeningen had vastgelegd, wordt dat bij hen opge schroefd naar 15.000 uur. Nog al tijd veel te weinig. Als Van Dijk dit hoort, is de maat vol. „Ik vond dat ik het tegen over mezelf niet kon maken om te blijven. Ik laat me niet gebruiken. Als je zo kan bezuinigen op een onderdeel, waarom bestaat het dan? We mogen blij zijn als 30 pro cent van de 3.000 reservisten goed getraind is. De Natres wordt niet serieus genomen. Complexere op drachten zijn onuitvoerbaar ge worden, zelfstandig opereren on mogelijk." Van de basisvaardigheden van re servisten zijn er een stuk of acht niet meer op peil. Zelfs de schiet oefeningen zouden inmiddels to taal uitgekleed zijn. Met de trai ning die is gegeven, mogen de re servisten een wapen dragen, maar écht geoefend zijn ze niet. In 2018 moet het beter worden. Maar dan, zo klinkt het in Den Haag, duurt het zeker een jaar voordat de schade van het gebrek aan oefening kan worden inge haald. En dan zijn er nog de afha kers, zoals Jaap. „De spullen die je krijgt zijn perfect, de lessen ook. Alleen zijn het er veel te weinig. Als ik dan zie wat er in Brussel is gebeurd..." Hij kan het niet gelo ven. „Zo ga je toch niet met men sen om?" Een woordvoerder van het ministerie van Defensie erkent dat forse bezuinigin gen uit 2015 ook de re servisten treffen. 'Pijnlijk', concludeert hij. Defensie ontkent evenwel dat daardoor een grote groep reser visten onvoldoende geoefend is. „Soms wordt het aantal oefenuren niet ge haald omdat de reis tijd bij het aantal uren is inbegrepen. Het ene peloton is langer op weg naar de locatie dan het an dere. Maar met het aantal uren dat nu be schikbaar is, kan ge middeld genomen worden voldaan aan de norm voor mini male getraindheid." Dat betekent dat er sa mengewerkt kan wor den met een peloton van zo'n twintig tot veertig man. Er wordt niet geoefend om in compagniever- band taken te verrich ten. Hoe meer men sen, hoe meer com municatie en vaardig heden er moeten zijn om samen te werken. Toch kunnen taken zoals het beveiligen van gebouwen wel worden verricht, zegt de Defensiewoord voerder. „Het hangt er wel van af wat voor gebouw dat is. Ergens dit jaar moet er uiteindelijk geld bijkomen, maar we weten niet precies wanneer." Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst. Kijk op www.veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst „Ze komen terug waar ze thuisho ren. Afrikaanse zon, Afrikaanse sterrennachten en Afrikaanse ge luiden", zei de oprichtster van op vangcentrum Emoya in het Bahati- reservaat, Savannah Heuser. Het was de grootste leeuwen- luchtbug ooit. Voormalige circus leeuwen uit Peru en Colombia landden gisteren in Johannesburg. 24 dieren waren bevrijd uit Peru viaanse circussen door lokale auto riteiten in samenwerking met teams van Britse Animal Defen ders International (ADI). Een cir cus in Colombia stond er vrijwil lig negen af. De acties waren mo gelijk na een wetswijziging in bei de landen die particulieren ver biedt wilde dieren te houden. Er vloeiden gelukstranen bij dierenvrienden na de landing. De circusleeuwen, die het grootste deel van hun leven doorbrachten in stinkende vrachtwagens met stro, waren er slecht aan toe. De meeste zijn mishandeld: bij bijna allemaal zijn de klauwen of tan den verwijderd. Emoya biedt een paradijs voor leeuwen die uit de hel zijn gered, aldus ADI-baas Jan Creamer. In het immense opvangcentrum van Emoya zijn stukken savanne te vinden alsook rotsen, ravijnen, wa terplaatsen én leeuwenspeelgoed. De dieren zullen moeten wor den gevoerd, jagen zit er niet meer in. Ook worden de leeuwen onvruchtbaar gemaakt zodat er geen nieuwe dieren in gevangen schap worden geboren. MAANDAG 2 MEI 2016 Ex-reservist luidt de noodklok door Carla van der Wal door Bob van Huët JOHANNESBURG. Bijzonder trans port gisteren: 33 leeuwen zijn over gevlogen naar Zuid-Afrika. Een voormalige circusleeuw is aan het spelen nadat hij is vrijgelaten in Emoya opvangcentrum in Vaalwater, Zuid-Afrika. foto Themba Hadebe/AFP Jaap van Dijk heeft ontslag geno men bij de reservisten, foto Pim Mul

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3