Hamilton kan zegereeks Rosberg niet stoppen Complimenten teambaas Toro Rosso voor jonge Formule 1-ster Einde van een tijdperk SPORT 9 Max Verstappen scoort door motorpech geen WK-punten in Sotsji, maar wel in de strijd binnen de Red Bull-stallen. SOTSJI. Terwijl zijn Formule ï-col- lega's nog volop racen, staat Max Verstappen al omgekleed aan de pitmuur. De Limburger lag in de Grand Prix van Rusland op koers voor weer een goede puntenklas- sering, maar die ging letterlijk in rook op door een probleem met zijn motor. „Ik had alles onder controle. De banden, het tempo, de gaten naar de jongens om me heen", mijmert een teleurgestel de Verstappen. „Het zag er zó goed uit." Aan de pitmuur slaat team baas Franz Tost van Toro Rosso zijn arm om Verstappen heen: „Max was fantastisch bezig." De troostende arm is tegerlijkertijd ook een excuus en schouderklop je voor een bewogen weekeinde. Dat begint met veel berichten over Verstappen en Daniil Kvyat. Aangezien Rusland Kvyats thuis land is en hij in de vorige race een podium heeft gepakt, is dat niet vreemd. Toch is dat niet waarover wordt geschreven. Het gaat er vooral over dat Kvyat in 2017 misschien plaats moet ma ken voor Verstappen, de jongste ster in Red Bulls talentenpro gramma. Daarin wordt gevochten om de zitjes bij het grote Red Bull Racing. Dat zou Verstappen (18) promotie moeten aanbieden, of de ook door andere topteams begeerde jongeling zou kunnen vertrekken, maalt de geruchten molen. Raar Toch is het Verstappen, die een voorkeur voor een toekomst bij Red Buil heeft uitgesproken, voor wie het weekeinde moeilijk be gint. Het loopt vrijdag niet. De au to voelt raar, maar Verstappen en zijn monteurs buigen zich erover en zaterdag gaat het stukken be ter. Verstappen kwalificeert zich als negende, pal achter Kvyat. „Ik ben heel tevreden. Met het resul taat en dat we ons zo goed heb ben herpakt." Verstappens race begint echter niet goed. Hij komt traag weg, maar dan gaat het vóór hem mis en slaat hij toe. Terwijl Kvyat Se bastian Vettel twee keer flink raakt en Vettel van de baan vliegt, reageert Verstappen ra zendsnel door buitenom te gaan. Het is een beslissend moment: hij pakt in één klap een reeks plekken en komt op de zesde plaats. Dat had - als hij het einde had gehaald - misschien zelfs een vijfde kunnen zijn. Na 34 van de 53 ronden geeft zijn motor echter plotsklaps de geest. „Het is echt jammer dat ik uit viel. Het was tot dat moment een geweldige race", verzucht Verstap pen, al is hij niet de enige die iets te verzuchten heeft. De grote ba- 'lk had alles onder controle. Echt jammer dat ik uitvier zen van Red Buil hebben dat ook. Van Red Bull en Toro Rosso was Verstappen de enige die aan spraak maakte op punten. Na zijn aanvaring met Vettel rijdt Kvyat een verloren race. Teamgenoot Daniel Ricciardo, onomstreden bij Red Buil, scoort evenmin pun ten, wegens schade na Kvyats ac tie. Gewaarschuwd Ondanks alle geruchten over zijn toekomst en Kvyats rol daarin is Verstappens meest directe rivaal Toro Rosso-teamgenoot Carlos Sainz. Die maakt geen goede beurt. Hij eindigt na een rommeli ge race buiten de punten en krijgt straf voor het duwen van een collega. Zelfs met een nulre sultaat scoort Verstappen dus wél goed in de strijd achter de scher men. Hij dient wel te zijn gewaar schuwd, want Kvyat is een harde: „Het is makkelijk mij nu te bekri tiseren, maar kom maar op, ik kan het hebben", verklaart hij. Vorig jaar werd Kvyat na een lastig begin ook afgeschreven, maar herpakte hij zich. Helmut Marko, hoofd van Red Bulls talen tenprogramma, wil de strijd so wieso nog aankijken: „We gaan pas in de zomerstop beslissingen nemen", belooft hij Russische media. SOTSJI. Op het circuit waar tot afgelopen week einde alleen zijn teamge noot Lewis Hamilton wist te winnen, heeft Ni co Rosberg zijn titelambities en intentie om Hamilton als kam pioen in de Formule 1 te onttronen kracht bijgezet met een klinkende over winning. De 30-jarige Duitser, die ook de eerste drie wedstrijden van 2016 al won, maakt er in het Russische Sotsji vier op een rij van. En met de laat ste drie races van vorig seizoen meegeteld zelfs zeven op rij. Na motorproblemen voor zijn Mercedes-collega Ha milton in de kwalificatie was Rosbergs zege eigen lijk zaterdag al een forma liteit. Gisteren verzilverde Rosberg zijn poleposition met een goede start, waar na hij relatief onbedreigd naar de zege reed. Relatief, want volgens Mercedes speelde er on derhuids een mogelijk motorprobleem, maar het remde Rosberg in ieder geval niet af. Hamilton, die dit jaar al zoveel technische pech heeft gehad, leek het nog even spannend te maken, tot een probleem met de waterdruk hem noopte rustiger aan te doen. „Als dat niet zo was geweest, had ik kunnen winnen, want ik was snel genoeg", stelde de Engelsman op het podium, al liet Ros berg optekenen dat hij al les onder controle had. Hoewel de Mercedes-cou- reurs ongeschonden door de eerste bochten kwa men, was het chaos bij de start. Red Bulls Daniil Kvyat schakelde Ferrari's Sebastian Vettel uit, ter wijl ook in het achterveld werd geknokt dat de stuk ken er letterlijk vanaf vlo gen. Drie coureurs kwa men niet door de eerste ronde, terwijl de opschud ding voor een door elkaar geschudde tweede helft van de top tien zorgde. Fernando Alonso en Jenson Button van het zo geplaagde McLaren, dat worstelt met een zwakke Honda-motor, pakten hun eerste punten van het jaar, terwijl Kevin Magnussen dat voor Renault deed. COLUMN Diederik Smit Morgen verdedigt Atlético Madrid een 1-0 voor sprong tegen Bayern München in de halve finales van de Cham pions League. Neemt u van mij aan dat de Madrilenen dat niet meer gaan weggeven. Ik voorspel een doelpuntloos gelijkspel, waar bij Bayern de honderd procent bal bezit nét niet gaat halen, omdat beide teams nu eenmaal een helft mogen aftrappen. Toen Atlético woensdag van Bayern won, moest ik terugden ken aan april 2013. Leicester City speelde nog op het tweede niveau in Engeland, koningin Beatrix re geerde nog en Henry Schut vertel de in Nieuwsuur het volgende: „Een Poolse spits velde dus het vonnis, waardoor het Duitse club voetbal in één klap het beste van Europa is. Engeland en Italië wa ren al afgehaakt en nu is ook het Spaanse voetbal naar het tweede plan verwezen." De Spaanse hegemonie in het clubvoetbal was voorbij, zo was de teneur in 2013 Een dag eerder had Borussia Dort mund in de halve finales van de Champions League met 4-1 ge wonnen van Real Madrid. FC Bar celona had daarvoor al met 4-0 verloren van Bayern München. Nog voor de returns gespeeld wa ren, maakten de sportjournaals uitgebreide reportages rond de vraag of de Spaanse hegemonie in het clubvoetbal voorbij was. Dit zou het einde van een tijdperk zijn, de Duitsers zouden het gaan overnemen, zo was de teneur. Een jaar later won Real Madrid de Champions League. Op weg naar de volledig Spaanse finale werden drie Duitse clubs uitgeschakeld. Real won met 6-1 van Schalke 04, met 3-0 van Borussia Dortmund en met 4-0 van Bayern München. Het is nu drie jaar sinds het Spaan se voetbal 'naar het tweede plan verwezen is'. Sinds 2013 is er geen enkele Euro pese prijs meer gewonnen door een club buiten Spanje. Ook dit jaar is er zowel in de Champions League als in de Europa League een goede kans op een geheel Spaanse finale. Tijdperken duren soms langer dan je denkt. MAANDAG 2 MEI 2016 Topresultaat Verstappen in Sotsji gaat in rook op door Daan de Geus Max Verstappen Toro Rosso De brokstukken vliegen Max Verstappen (links) en Fernando Alonso (voorgrond) om de oren op het circuit in Sotsji. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37