Harm Edens is de enige VIP bij 'ivoortop' i rik 22 U2-gitarist speelt in Sixtijnse Kapel Horace Cohen gaat trouwen Simone Kleinsma is uitgelaten trots op haar'Simone!' Media Entertainment Net 5 begint vanavond met de televisieserie 'American Crime Story: The O.J. Simpson Trial'. Het beroemde proces staat hierin ter discussie. U2-gitarist The Edge heeft zaterdag in de Sixtijnse Kapel in Vaticaanstad gespeeld. Daarmee is hij de eerste rockster die op treedt in de iconische kapel. De gitarist speelde akoestische nummers. Hij droeg Walk On van U2 op aan paus Franciscus. Acteur Horace Cohen en zijn vriendin Puck hebben trouwplan nen. 'She said yes!', schreef Cohen op Instagram bij een foto waarop zijn hand en die van zijn vrien din, met ring, te zien zijn. NAIROBI. Harm Edens was zater dag in Nairobi National Park in Ke nia de enige VIP die de vernieti ging van too ton ivoor en 1000 ki lo hoorn van neushoorns bijwoon de, want gans Hollywood had het laten afweten. De fik ging er dit weekend in als afsluiting van de historische olifantentop in Kenia. Deze unie ke bijeenkomst werd bijgewoond door Afrikaanse staatshoofden en de VN om aandacht voor stroperij te vragen. Edens was daar als am bassadeur van het Wereld Natuur Fonds (WNF). „Angelina Jolie, Ni cole Kidman, Elton John... ik heb hen niet gezien. Leonardo di Cap- rio bleek twee weken geleden te hebben afgebeld. Ik vermoed dat de Keniaanse overheid het evene ment wat meer publiciteit wilde geven door die namen te laten val len. Achteraf was het ontbreken van de celebreties geen gemis", al dus Edens. „Het gaat toch bovenal om de zaak zelf, de verbranding van 100 ton ivoor en 1000 kilo hoorn van neushoorns om duide lijk te maken dat het doden van olifanten en neushoorns en illega le handel in ivoor en neushoorn volstrekt onduldbaar is." Wel aan wezig waren de presidenten van Kenia en Gabon, landen die het probleem van de stroperij buiten gewoon serieus nemen. Harm Edens: „Er is absoluut vooruitgang geboekt. In Nairobi National Park zie je honderden oli fanten over de uitgestrekte vlak ten lopen. Een machtig gezicht." Maar dagelijks worden in Afrika nog honderd olifanten gedood. Het werk van WNF is in die zin nog lang niet gedaan. De solovoorstelling van Simone Kleinsma loopt zo goed, dat de ac trice en zangeres na een vakantie weer terugkeert op de bühne met haar programma Simone! „Ik ben zo trots. Dit is niet vanzelfspre kend meer in deze tijd", reageert Kleinsma uitgelaten. Dat ze volle zalen trekt, ziet ze als een groot compliment. „Ik vond het best wel eng om alleen, slechts met een vleugel, op het podium te staan. Je bent heel kwetsbaar en kunt nergens op leunen. Dat het zo wordt gewaardeerd, is heel bij zonder", vindt ze. Toch is ze nooit bang geweest voor lege zalen. „Theaters waren heel enthousiast en kochten meteen avonden in." Werd de Ameri kaanse foot- ballheld des tijds terecht vrijgesproken van moord? American Crime Story buigt zich over deze vraag, maar Courtney B. Vance, die in de serie Simpsons advocaat Joh nnie Cochran speelt, hoopt eigenlijk op een hele andere discussie. Courtney B. Vance had voor zijn veelgeprezen rol als de legendarische Johnnie Cochran in American Crime Story: The O.]. Simpson Trial (ook met acteurs John Travolta, David Schwim- mer en Cuba Gooding Jr.) een hoop huiswerk te doen. Terwijl in 1995 praktisch de hele wereld ademloos voor de buis gekluis terd zat om naar het proces te kijken, ging de 56-jarige acteur - bekend van onder meer Law and Order, de laatste Terminator-film en als echtgenoot van actrice Angela Bassett - de live uitgezonden rechtszaak tegen O.J. Simpson bewust uit de weg. „Ik was in shock en wilde het gewoon niet ge loven. O.J.? Dit kon mijn held toch niet overkomen?" De uitkomst van het hele proces dat in de serie centraal staat, is tot op de dag van vandaag omstreden. Simpson (ook te zien in The Na ked Gun-films) werd door de jury on schuldig bevonden aan de moord op zijn ex-vrouw Nicole Simpson en haar nieuwe vlam Ronald Goldman. „Ik weet nog dat ik uitzinnig was van vreugde", vertelt Vance. „Voor het eerst in 400 jaar wist een zwarte man een andere zwarte man vrij te krijgen en nog op het grootst mogelijke podium ook. Dat was de reden dat Afro-Amerikaanse mensen juichten. Niet voor Simpson, maar voor zijn advocaat Johnnie Cochran." Cochran, die in 2005 op 67-jarige leeftijd overleed aan een hersentu mor, werd om meer rechtszaken we reldberoemd. Hij verdedigde ook ster ren als Michael Jackson, Snoop Dogg en Sean 'P. Diddy' Combs. Ook door zijn eigenzinnigheid en befaamde donderpreken werd de advocaat veel vuldig gepersifleerd in films en series als Lethal Weapon en South Park. Vance: „Ik vind niet dat het Cochrans taak was om Simpsons schuld of onschuld te bewijzen. Dat was aan de aanklagers die hierin faal- 'Voor het eerst in 400 jaar wist een zwarte man een andere zwarte man vrij te krijgen' den. Het enige dat de verdediging moest doen, was twijfel zaaien. En dat deed Cochran onder andere door zich te concentreren op alles behalve de misdaad zelf." Is Simpson schuldig of niet? Vance wil op die vraag geen definitief ant woord geven. „Twee onschuldige mensen werden vermoord en als het O.J. niet was, wie dan wel? In dat op zicht was er misschien geen gerech tigheid", wil de acteur erover kwijt. Volgens hem behoort een andere vraag centraal te staan. „Wat gaan we nu doen? Cochran sneed ongelijk heid, racisme en politiegeweld tegen zwarte mensen aan. Velen hebben dat belangrijke punt helaas gemist, want het gebeurt nog steeds." Vance refereert aan de 17-jarige Af ro-Amerikaanse Laquan McDonald die in 2014 door een politieagent uit Chicago werd doodgeschoten. „Met zestien kogels. Omdat hij een zakmes bij zich had. De agent vroeg hem niet eens zijn handen omhoog te houden. Zo blijft de zwarte gemeenschap blanke politiemensen als beesten zien, ook al verrichten de meesten na tuurlijk wel goed werk. Het gebeurt misschien vaak onbewust, er is nog steeds een kloof. Daar zijn we met z'n allen verantwoordelijk voor. Ho pelijk vindt die discussie door het succes van deze serie alsnog plaats." Cultuur door Arno Celder Sterling K. Brown als Christopher Darden en Cuba Gooding, Jr. als O.J. Simpson in de serie American Crime Story: The O.J. Simpson Trial. Omstreden vrijspraak O J. Simpson in hitserie door Cudo Tienhoven Courtney B. Vance acteur American Crime Story: The O.J. Simpson Trial, vanaf vanavond wekelijks om 21.30 uur op Net 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22