Nacompetitie dreigt voor Vlissingen een betere Ajax neemt een voorschot op de titel Driekwart reservisten niet inzetbaar 1 op 7 scholieren profiteert Leerlingen krijgen meer tijd of mogen achter pc, dankzij mondige ouders en expertise scholen. Zo mooi is Ierland! Eén kind per klas eet genoeg groente ROTTERDAM. De afgelopen vijf jaar hebben duizenden scholieren extra tijd gekregen om de examens te maken, achter een computer mo gen werken of de opgaven voorgele zen gekregen. In 2011 profiteerde 10 procent van de kandidaten van soe peler regels, dat aantal liep in 2015 op tot 14 procent. Ruim 27.500 leer lingen vielen buiten het standaard regime. Dat blijkt uit cijfers van de On derwijsinspectie die deze krant heeft opgevraagd. Scholen kunnen uitzonderingen aanvragen voor an- Scholen kunnen uitzonderingen aanvragen voor anderstaligen en leerlingen met handicaps, zoals ADHD en dyslexie. derstaligen en leerlingen met han dicaps, zoals ADHD, dyslexie, slecht gehoor of slecht zicht. Leer lingen hebben wel een verklaring nodig waaruit blijkt dat ze met een stoornis kampen. Onlangs ontstond ophef over zo'n dyslexieverklaring. Die zou te eenvoudig te verkrijgen zijn. Staats secretaris Sander Dekker (Onder wijs) laat de kwaliteit ervan onder zoeken. Uit de gegevens van de On derwijsinspectie blijkt dat middel bare scholen het vaakst uitzonde ringen aanvragen voor dyslectische kandidaten. Ook steeds meer scho lieren met dyscalculie, concentra tieproblemen of psychische handi caps profiteren. Hoogleraar Onderwijskunde Peter de Jong vindt dat 'behoorlijk veel' examenkandidaten uitzonde ringen krijgen. „Een halfuur extra tijd stelt veel kinderen gerust", zegt hij. „Maar waar trek je de grens? Hoe eerlijk is het naar de leerlingen die bijvoorbeeld net niet slecht genoeg lezen?" Leerlingen die op vmbo ge mengde leerweg zitten, doen het vaakst een beroep op de uitzonde ringen. Liefst 1 op de 5 examenkan didaten doorloopt de toetsperiode niet standaard. Op het vwo zijn dat er nog geen 1 op de 10. Volgens middelbare scholen is er meer ex pertise over stoornissen van leerlin ge. „We willen graag dat onze leer lingen slagen", zegt rector Dick Frantzen van Het Nieuwe Lyceum in Bilthoven. „Als ze potentie heb ben, maar beperkt zijn, kunnen we dat compenseren." Ook ouders we ten beter welke leerproblemen be staan. Ze trekken eerder aan de bel als hun kind daarmee kampt. Oud-minister van Justitie Ernst Hirsch Ballin houdt op 5 mei de Van Randwijklezing in Vlissingen. De titel luidt: Hoop geven op een nieuwe, betere wereld. Kras.nl/ierland of bei 0900-9097 zocpg Ierland. Investeren in Landbouwgrond in Roemenië Informatie avond Staatssecretaris Martijn van Dam van Economische Zaken wil daar om kinderen structureel aan het gezond eten krijgen. Hij wil voe dingsconcerns laten zien hoe dat moet, want zij verleiden met hun onuitputtelijke reclamebudgetten consumenten van jong tot oud tot het eten van hun vaak te vette, zoete of zoute producten. Van Dam heeft de tuinbouwsector op één lijn gekregen om een promo tiecampagne op te zetten die ge zinnen moet aanzetten tot het eten van meer groente en fruit. www.pzc.nl Editie WALCHEREN 4 C ^rÜ zonnig, MAANDAG 2 mei 2016 258e jaargang nr. 103 Los nummer 2,00 lang droog Vaker soepeler examen door Ellen van Gaaien pagina 6: Leerlingen meer tijd bij examen SPORT 14 15 I PAGINA 12 13 SPORT 2 3 Bestemming van de Week Keuze uit rondreizen, busvakanties, cruises, fly-drives en singlereizen Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Ga mee in het ritme Maandag 2 mei, 19.30 uur Van der Valk Goes www.frisianinvestors.nl Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunning- en prospectusplicht voor deze activiteit. DEN HAAG. In elke gemiddelde schoolklas zit maar één kind dat ge noeg groente eet. Slechts één op de honderd kinderen krijgt genoeg fruit. Dat leidt tot een toename van mensen die ziek worden door slecht eten. pagina 5: Broccoli en prei horen erbij! 7 116! 5 5 5 5 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1