Europa om de hoek Wij zijn vaklui die uw tapijt weer als nieuw maken I V.a. 8,90 p/m2 van 2 t/m 6 mei 2016 Admiraal De Ruyter Ziekenhuis en tal van zorgorganisaties slaan Kwetsbare ouderen worden nauwkeuriger gevolgd om te zien welke zorg ze nodig hebben. 16 ZEELAND V 1 Wij maken de kleuren van uw tapijten weer als nieuw. Wij repareren alle draadjes en franjes aan uw tapijt. Wij wassen uw tapijt volgens oude Perzische p i^Ln tradities. M^Kosteloos halen en brengen korting op wassen r ^H^De eerste 10 bellers krijgen korting op reparaties 10% korting De Europa om de hoek Kijkdagen worden voor de zesde keer gehou den. Momenteel krijgen 53 projec ten in Zeeland subsidie uit een Eu ropees fonds. Ruim drie miljoen euro ging er naar het grootste project voor getij- denstroom in Nederland. Tocardo Tidal Turbines en Huisman heb ben vijf getijdenturbines in de Oosterscheldekering 'gehangen'. Hoe de opwek van schone energie in zijn werk gaat, is op 14 mei te zien. Het programma begint om 10.30 uur in Seafarm Seafood Proeverij (Jacobahaven 4, Kamper land). Tot 13.30 uur zijn verschil lende presentaties en films te zien. Met behulp van ruim 224.000 euro Europees geld is midden op het sluizencomplex in Terneuzen een bezoekerscentrum gebouwd: het Portaal van Vlaanderen. Ook dat project zet de deuren open. Op zaterdag 14 mei zijn van 10.00 tot 17.00 uur rondleidingen en er zijn rondvaarten over het kanaal Gent-Terneuzen. Ook kunnen be zoekers een wandeling over het sluizencomplex maken en de brug- kelder in. VLISSINCEN. Veel ouderen komen slechter uit het ziekenhuis dan ze er in gingen. Dat moet verande ren vinden huisartsen, het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis en tal van zorgorganisaties. Ze slaan daarom de handen ineen om ouderen beter te begeleiden. Zo wel voor, tijdens als na de opna me in het ziekenhuis. Huisarts Ruben de Kuyper uit Arnemuiden kan erover meepra ten. Bij één van zijn patiënten ging het laatst bijna mis. „Die kreeg in het ziekenhuis een hogere dosering van een me dicijn tegen diabetes. De bedoe ling was dat die patiënt thuis zou overstappen op een lagere dose ring om hypo's (te lage bloedsui- ker) te voorkomen. Maar de pa tiënt bleef de hogere dosering slikken en raakte dus bijna in een hypo." Hoewel ziekenhuizen ver plicht zijn om een goede medica tieoverdracht te doen, weten pa tiënten vaak niet goed wat en hoe veel ze precies moeten slikken, stelt De Kuyper. „Als je daar niet bovenop zit kunnen dingen mis gaan. Nazorg is - in tegenstelling tot wat je misschien denkt - niet vanzelfsprekend of komt later dan zou moeten. Het idee is nu om problemen eerder te signale ren. Zeker bij kwetsbare ouderen zie je vaak een keten van proble men ontstaan." Landelijke cijfers wijzen uit dat minstens 35 procent van de ouderen slechter uit het zieken huis komen dan ze erin gaan, ver telt Marieke van Werkhoven van Zeeuwse Zorgschakels. „Die cij fers gelden net zo hard voor Zee land. Iemand kwam goed lopend het ziekenhuis in, maar moest er een tijd liggen en komt niet meer zo mobiel het ziekenhuis uit. Dat levert thuis dus problemen op." Zeeuwse zorgorganisaties en huisartsen willen dat veranderen. Huisartsen gaan nog meer dan ze al deden letten op kwetsbare ouderen. „Zodra ik zo iemand doorverwijs naar het ziekenhuis zet ik er expliciet bij dat het ie mand is die extra in de gaten ge houden moet worden", vertelt De Kuyper. Dan gaat er een apart program maatje draaien, vult Van Werkho ven aan. „Bij zo'n kwetsbare oude re gaan er denkbeeldige rode vlag getjes omhoog." Elk ziekenhuis moet 70+'ers screenen op kwetsbaarheid. „We letten dan op: ondervoeding, of ie mand snel valt, snel in de war raakt en zelfredzaam is (kan ie mand zelf naar het toilet, heeft hij een rollator nodig)", zegt Gert 'Kwetsbare ouderen houden we extra in de gaten om te zorgen dat ze niet achteruit gaan' van der Vinden, afdelingshoofd zorg bij het ADRZ. „Kwetsbare ouderen houden we extra in de gaten om te zorgen dat ze niet achteruit gaan. Nieuw is dat een geriatrie-team een patiënt in kaart brengt en zorgt dat de wijk verpleegkundige die informatie heeft. Zo kan iemand ook thuis optimaal worden verzorgd en gaat die niet achteruit." Omschakeling Wijkverpleegkundige Ilana Pop- pe werkt bij WVO zorg in Vlissin- gen en is naar de nieuwe manier van werken omgeschakeld. Zo'n 30 patiënten worden al op de nieuwe manier begeleid. „Het zie kenhuis draagt over zodat we we ten hoe het met een patiënt gaat. Aan de hand van dat beeld kun nen we eventuele risico's die een patiënt loopt veel beter in kaart brengen." Anders dan voorheen is er een strak schema van huisbe zoeken en worden ook doelen ge steld. Het eerste huisbezoek is binnen 24 uur. Dan volgen huis bezoeken 2, 6,12 en 24 weken na ontslag uit het ziekenhuis. „Bij het eerste bezoek nemen we door wat er is gebeurd in het ziekenhuis, welke medicijnen ie mand heeft meegekregen en we stellen doelen om thuis zo opti maal mogelijk zorg te kunnen ver lenen. In de bezoeken erna kijken we hoe het gaat, of er meer, min der of andere zorg nodig is. Na een heupoperatie bijvoorbeeld herstellen mensen als het goed is en dus kunnen doelen veranderd worden. Vaak moeten mensen te- Wanneer u dagelijks over uw oosterse tapijt loopt, is het onvermijdelijk dat er af en toe een schade aan is. Uw tapijt moet veel verdragen. Er wordt op gelopen, gekropen en wordt gestofzuigd en uitgeklopt en als uw tapijt er na verloop van tijd uitgeleefd uit begint te zien dan is het tijd om ons te bellen: WIJ GEVEN GARANTIE OP GELEVERD WERK OOSTERSE TAPIJTEN FARSHAD verkoop wasserij herstelling van Oosterse tapijten 4811 NM Breda Nieuwe Ginnekenstraat 21 GSM 06 - 827 12 502 Betere begeleiding van VLISSINCEN. Regelmatig stopt de Europese Unie geld in Zeeuwse projecten. Maar hoeveel is dat dan en wat gebeurt ermee? Op zater dag 14 mei laten twee Zeeuwse projecten dat zien: de getijdenener- giecentrale in de Oosterschelde- kering en informatiecentrum Por taal van Vlaanderen in Terneuzen. door Jeffrey Kutterink Gert van der Vinden ADRZ v&aarxv Wassen en reparatie van echte tapijten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16