Museum brengt 'eerbetoon aan brandweer' 1 Vijfduizend mensen leggen elkaar in vijf feesttenten geen strobreed in de weg WALCHEREN 15 Als er geen 'security' rondloopt, maar medewerkers 'sfeerbeheer* is juiste ambiance bij voorbaat verzekerd. De beste verhalen over de impact van dementie et bier gooien de mannen in overalls en Hriepshirts; tientallen ke- reis die gebroe derlijk in rijen tegelijk in pisbak zuilen urineren en door in mod der veranderend drassig weiland rollende festivalgangers. Ze horen natuurlijk net zo bij Hrieps als bij elk ander groot festival. Maar voor Hriepswoordvoerder Hugo Kramer ligt de nadruk niet op die randverschijnselen. „Voor mij zijn we in de eerste plaats een muziekfestival. Je komt om te luis teren en te kijken naar de Mem phis Maniacs, Mooi Wark en Sur render en/of naar een favoriete tri- buteband of dj." Chantal en Walter uit Hoek ge ven Kramer gelijk. Ze zitten er om half negen 's avonds een beetje verweesd bij in de après-skitent. Hoewel het uitbundige publiek ze een beetje afschrikt, vermaken ze zich prima, zegt Chantal. Ze kwa men speciaal voor Meclassica, een Metallica-coverband die als een van de eersten optrad in de roek- tent. „De band was geweldig en ook de coverband van Motörhead gaf een prima optreden. We gaan ook zeker nog kijken bij de band, die Nirvana-nummers speelt." Lang niet iedereen in het zeer gemêleerde publiek heeft tevoren uitgedokterd welke optredens hij of zij per se wil zien. Michelle (22) kwam met een groep vrienden uit Nieuwdorp naar Hrieps. „Vooral voor de gezelligheid met zijn allen. Want ik dacht dat er vooral rock te horen zou zijn. Maar hier in de partytent en in de rockabilly- tent geniet ik echt van de mu ziek", zegt ze bijna verbaasd. Een aantal brandweerlieden en boeren uit Biervliet is met een bus vol West-Zeeuws-Vlamingen naar Grijpskerke getogen. Zonder vrouwen natuurlijk. „Wie zijn vrouw liefheeft, laat haar thuis", weet vijftiger Hugo, die vooral 'voor de ambiance' is gekomen. En voor Surrender, hoewel hij achter af evenals zijn vrienden, de WC Experience en ook de Band zon der Banaan nog mooier vond. Collega-boer Ludwig is niet met de bus meegegaan om niet te vroeg aan de bierpomp te hangen. Een beetje pesterig gijnzend te gen een organisator van de don derdag te houden Biervlietse Geu- zenfeesten: „Ik kom naar Hrieps, omdat hier alles kan en alles mag. Bier gooien op de Geuzenfeesten mag dus écht niet hé." De modernisering is aan het brandweerkorps van Arnemuiden niet voorbijgegaan. Het hoort tot de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen-Middel- burg en heeft sinds kort een brandweervrouw, Elke Lint hout-van Belzen. Maar in Museum Arnemuiden staat dit jaar de historie van het korps centraal in de jaarlijkse wis seltentoonstelling. Honderden ja ren oude leren brandweerem mers; een meer dan een eeuw oude handpompwagen; brand- weerstokken uit de tijd van voor de sirenes en brandweerkledij en -apparatuur van de Tweede We reldoorlog tot heden. En natuur lijk foto's van de bestrijding van memorabele branden. Zoals die van de in vlammen opgegane mo- 'Door de nabijheid van het vliegveld en de A58 rukken we vaak uit en maken we veel mee' len Nooit Gedacht in 1977. Op de, uit een diareportage overgezette, foto is het geraamte van de molen te zien, net voor het moment dat het bouwwerk in elkaar stort. Hugo van de Ketterij is behalve brandweerman ook vrijwilliger van het museum. Zijn zoon Klaas heeft hij na de jeugd niet voor de brandweer kunnen behouden. Maar Klaas maakte wel een prach tig filmpje over de historie van het brandweerkorps. Alle mu seumbezoekers kunnen dat film pje in de raadzaal van het voorma lige stadhuis, waarin het museum is gevestigd, bekijken. Voorzitter Leen Schouls was trots dat directeur Gerrie Ruijs van Veiligheidsregio Zeeland za terdagmorgen de tentoonstelling én het museumseizoen opende. Bezoekers kunnen onder meer ook de vernieuwde visserijkamer zien elke woensdag- en zaterdag middag tot 1 november. In oktober 2015 schreef het AD een verhalenwedstrijd uit rondom het thema 'dementie'. Uit meer dan 1000 inzendingen zijn de vijfentwintig beste bijdragen gebundeld in Ik ken jou. Aangrijpende, liefdevolle en soms ook geestige verhalen van partners, (klein-)kinderen en mantelzorgers over de gevolgen van dementie. Bestel nu de bundel Ik ken jou samen met de bestseller Ma van Hugo Borst voor slechts 17,50. Een prachtig eerbetoon aan alle dementerenden en de mensen die voor hen zorgen. BESTEL SNEL VIA PZC.NL/WEBWINKEL MAANDAG 2 MEI 2016 Sfeer maakt Hrieps uniek door René Hoonhorst 'Oudere jongedames' helemaal uit hun dak tijdens het Doe Maar Tribute in de Après-Skitent. foto Ruben Oreel door René Hoonhorst Hugo van de Ketterij spuitgast Hugo van de Ketterij en Gerrie Ruijs bij een oude pompspuit. foto Ruben Oreel IK KEN JOU beste v«rM|en M8,w i, wen Aa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15