Ouderen vaak slechter uit ziekenhuis dan er in Boeren op Hrieps gieten de aardappels af Meldpunt geestelijke gezondheidszorg: Er zijn wel degelijk problemen Gevolgen sluiting psychiatrische afdelingen lijken mee te vallen, zeggen Emergis en ZorgSaam. testes® VLISSINGEN. Na de sluiting van de psychiatrische afdelingen in Ter- neuzen en Vlissingen zijn bij het meldpunt GGZ tientallen klach ten binnengekomen. Maar Emer gis, ZorgSaam en huisartsen zeg gen dat de sluiting niet tot grote problemen leidt. Ze zijn 'niet onte vreden' over hoe het gaat. De sluiting van de Psychiatri sche Afdeling Algemeen Zieken huis (Paaz) in Terneuzen en Vlis singen leidde vorig jaar tot groot protest. Wie opgenomen wil of moet worden, moet voortaan naar Emergis in Kloetinge. Om opna me te voorkomen, krijgen mensen met psychische problemen voortaan intensieve thuisbehande- ling. Volgens Emergis gaat dat goed, al benadrukt ze dat het nog te vroeg is om harde conclusies te trekken. Emergis heeft in Zeeuws-Vlaanderen de gevolgen onderzocht. Daaruit blijkt dat voor sluiting van de Paaz - van september tot en met november - 28 mensen zijn opgenomen in Emergis. Van december tot en met februari (dus na sluiting) wa ren dat er 35. Een kwart meer. Dat kan verschillende oorzaken heb ben en wordt onderzocht. Emergis is niet ontevreden over hoe het gaat, zegt directeur Rick Mentjox. Ook directeur René Smit van ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen stelt dat de sluiting 'goed geland is'. „Wel is het goed om in het najaar te zien of het klopt wat we waarnemen. Daar be trekken we ook de cliënten bij." De huisartsen vreesden een ach teruitgang van de zorg, maar ze zijn volgens de Middelburgse huis arts Peter de Doelder 'niet ontevre den over hoe het gaat'. Na de sluiting van de Paaz richtte de PvdA het meldpunt GGZ op. Daar zijn tientallen klach- 'lk kan niet zeggen dat het klachten regent. Maar dan lijkt het alsof er geen problemen zijn en dat is ook niet waar' ten binnengekomen. „Ik kan niet zeggen dat het klachten regent", zegt Ingrid Wojtal. „Maar er zijn wel degelijk problemen. Intensie ve thuisbehandeling is zeker niet altijd een vervanging voor opna me." Sommige stellen opname uit vanwege de afstand, weet Frances Oreel van het meldpunt. „Ande ren laten zich wel opnemen, maar ze voelen zich ongelukkig omdat niemand op bezoek komt." Men sen vragen vaak eerst links- en rechtsom hulp. Oreel: „Hulpverle ners weten dat vaak niet van el kaar. Mensen ervaren steeds min der structuur en krijgen paniek en angstaanvallen. Familie, vrien den en buren bellen dan soms zelf de crisisdienst of de politie." Zeeland walcheren@pzc.nl PAGINA 16 17 Klachten over psychozorg door Jeffrey Kutterink 1 .rvEca«»EBï£ itvuWtE UÏJHftr Van gezeik met het publiek is bij popfestival Hrieps bijna nooit sprake. Wat niet wil zeggen dat het publiek nooit moet wateren. Er wordt weliswaar lustig met bier gegooid, maar af en toe drinken vele bezoekers ook een plastic beker edel gerstenat. Met vijfduizend bezoekers bij elkaar is het niet wenselijk om het afvalwater daarvan vrijelijk over Grijpskerker akkers te laten vloeien. Dus zet de organisatie tientallen urinoirs en mobiele toiletten langs de rand van de festivalweides. Zodat duizenden 'boeren', een vooral door de Drentse band 'Mooi Wark' weer van stal gehaalde geuzennaam voor bewoners van het platteland, niet overkoken, maar op tijd de aardappels kunnen afgieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11