Zangduo Ed en Anita is nog lang niet klaar Workshop koken met Zeeuwse streekproducten Duinen op hoogte in Waterdunen Startersfabriek sluit 1 november definitief de deinen Werk en Vakmanschap ingehuurd om laatste 65 werknemers naar ander werk of bij start eigen bedrijf te begeleiden. Ze zijn zo goed als klaar, de kunstmatige duinen in het nieuwe Waterdunen bij Groede. Ook de kreken in het erachter gelegen natuurgebied zijn gegraven. De provincie begint na de zomer met de inrichting van Waterdunen. Er komen dan onder meer (vlonder)paden en vogelkijkhutten. Ook wordt het kanaal gegraven dat straks zorgt voor eb en vloed in het natuurgebied. Het zand in de duinen moet maandenlang inklinken. Volgend jaar begint Molecaten daar met de aanleg van een vakantiepark. TERNEUZEN. Iets van het oude, so ciale Philips komt boven bij de sluiting van de laatste Philips-tak in Terneuzen. Het bedrijf laat in overleg met de vakbonden de laat ste 65 werknemers niet zomaar aan hun lot over. Zij krijgen de ko mende maanden een intensieve begeleiding naar ander werk, een zinvolle dagbesteding of om een eigen bedrijf op te richten. Werk en Vakmanschap is door Philips ingehuurd om dit werk te doen. Ted van Zweeden van Werk en Vakmanschap realiseert zich dat de sluiting van de startersfa briek, de laatste productietak, de werknemers niet in de koude kle ren is gaan zitten. „Maar het be sluit is al een tijd geleden gevallen en mensen beseffen zich dat ze iets anders moeten." Een mobiliteitscentrum is in middels ingericht, workshops zijn ook nog gepland en in juni is er een banenmarkt bij Philips in Ter- neuzen. „Het mobiliteitscentrum is elke ochtend bemenst en daar wordt veel gebruik van gemaakt", aldus Van Zweeden. Veel mensen die bij Philips Ter- neuzen werken, doen dat al jaren. De gemiddelde leeftijd is 52 a 53 jaar. Dat maakt het niet gemakke lijker, maar Van Zweeden ziet wel degelijk kansen. „Zij hebben een degelijke technische achtergrond en daaraan bestaat zeker behoefte, hebben we gemerkt." De meeste werknemers willen naar ander werk worden begeleid, is uit een eerste inventarisatie ge bleken. Zij opteren voor functies als operator, logistiek en ook admi nistratief medewerker. Een belang rijk onderdeel van de begeleiding is een proef- of stageperiode van twee maanden bij een beoogd nieuwe werkgever, waarin Philips het loon doorbetaalt. Veel werknemers hebben een goede technische achtergrond en daaraan is veel behoefte. Ouder personeel dat tegen de pensioenleeftijd aan zit, wordt be geleid naar een zinvolle dagbeste ding. Verschillende werknemers willen een eigen bedrijf beginnen. Ze krijgen speciale workshops waarin onder meer wordt inge zoomd op de vraag hoe realistisch hun plannen zijn. De productie van starters voor tl-lampen wordt naar Polen ver plaatst, omdat de loonkosten daar veel lager zijn. In 2014 is daartoe al besloten. De fabriek waar in eer ste instantie nog 78 vaste krachten werkten, zou eerst zomer 2016 sluiten. Onder druk van de onder nemingsraad zijn er enkele maan den aan toegevoegd om mensen meer kans te geven opleidingen te volgen en elders werk te vinden. Philips opende in 1961 de vesti ging in Terneuzen die beroemd werd vanwege de spaarlampen. Op het hoogtepunt werkten er 1250 mensen. ZEELAND 5 ZEELAND 11 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl ZATERDAG 30 april 2016 Zeeland foto Peter Buteijn Philips verguldt bittere pil door personeel uitgebreid te helpen door Harmen van der Werf Ted van Zweeden begeleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 78