Politiekluis op eerste hulp Erasmus MC IS heroïsch? De werkelijkheid is anders: 'Je vergeet de veiligheidspin' Gevangenisdirectie tegen verplaatsing van moordenaar Theo van Gogh Raad Strafrecht toepassing vindt elf jaar eenzame opsluiting genoeg. Dijkhoff ziet niets in overplaatsing. NIEUWS 3 Nooitgedagt vooral als een politie ke opstelling. „Zij hebben de com motie gezien rond de vrijlating van Volkert van der G.. Maar we heb ben het hier echt over iets anders. Het gaat hier niet om een verlof, maar over een overplaatsing naar een ander regime." Waar Mohammed B. nu naar toe moet is nog de vraag. Zelf ziet B. ook wel in dat een plaatsing in een normale gevangenis 'praktisch niet is te organiseren'. Maar een plek op de speciale Terroristen Afdeling (TA) lijkt hem wel wat. Vooral om dat er een nieuwe unit zou worden gebouwd. Het regime op de specia le afdeling voor terroristen is mil der dan de Extra Beveiligde Inrich ting, maar nog altijd heel bijzonder streng. Je zit in een soort cocon. Je ziet alleen bewakers. Alles gebeurt hier achter glas VUGHT. „Het is zeer de vraag hoe lang het goed gaat in een ander re gime." En: „Het is moeilijk in het schatten wat er in B. om gaat, om dat hij niet of nauwelijks met perso neelsleden praat." De opvattingen van de gevangenisdirectie over een minder streng regime voor Moham med B. liegen er niet om. En ook staatssecretaris Klaas Dijkhoff (WD, Veiligheid en Justitie) ziet helemaal niets in overplaatsing. „Hij zit daar veilig weggestopt en ik zie niet meteen de reden om daar iets aan te doen", laat hij in een reactie weten. Toch krijgt de man die een le venslange gevangenisstraf uitzit voor de moord op Theo van Gogh in 2004 een kans op iets meer vrij heid. Na bijna elf jaar in vrijwel eenzame opsluiting moet hij wor den overgeplaatst naar een andere gevangenis, vindt de Raad voor de strafrechttoepassing en jeugdbe scherming. „Er is een begin van een positieve ontwikkeling", stelt de RSJ. Ook de gevangenisdirectie ziet wel dat B. de laatste tijd goed mee draait en dat het contact met het personeel lijkt te verbeteren. Maar dat komt toch vooral door de prik- kelarme omgeving waarin hij nu verblijft. En 'dat is echter nog te pril', protesteert de directie in brie ven. B. werd in september 2005 naar de EBI gestuurd toen er signalen kwamen dat hij mogelijk een vuur wapen zijn gevangenis wilde bin nensmokkelen. Dat B. nog steeds moeilijk te peilen is en zelfs in de strengst beveiligde gevangenis voor opstootjes en onrust kan zorgen, bleek onder meer in 2010. Hij wist de slotplaat van zijn cel los te ma- j ken met de gesp van zijn broek- I riem. Een jaar later viel hij medege- detineerde Jesse R. aan omdat hij j een andere visie op het leven had. Na beide incidenten verbleef B. eni- ge tijd met handboeien op zijn cel. aft Volgens de gevangenisdirectie houdt B. nog steeds vol geen spijt m te hebben van zijn delict. Sterker, I hij zou het zo weer doen. Heel vaak I weet hij dit goed te verbergen, I maar er zijn momenten dat dit niet j lukt, zoals tijdens een bezoek van j zijn broer op 22 februari 2012. Hij I reageert zijn frustratie over de be- pB wakers af met de woorden: „Jam- H mer dat ik gebonden ben hier, an- Él ders had ik hier al een paar kerels H te pakken genomen." En: „De Jihad wordt sterker, de Mudjahadin wor den sterker, ze zullen de rekening gepresenteerd krijgen." Volgens B. zelf is er de afgelopen jaren echt wel iets veranderd. Voor al de eerste jaren zijn zwaar ge weest, blijkt uit de verklaring die hij zelf geeft aan de RSJ. „Je zit dan in een soort cocon. Als de deur van je cel opengaat zie je alleen de be waarders. Alles gebeurt achter glas", zegt hij. Zijn radicale uitspraken heeft B. bewust gedaan voor de rechter in zijn strafproces. „Maar daar is nu geen sprake meer van." De laatste tijd verblijft B. in een groepje van drie en dat gaat goed. Al zijn er mo menten dat hij alleen wil zijn, maar dat ligt vooral aan zijn ge moedstoestand. B. wil zelfs praten met een islamitische psycholoog. Dat B. bijna elf jaar in Vught heeft gezeten, heeft hij mede aan zichzelf te wijten. Elk halfjaar mag een gedetineerde hiertegen in op stand komen, maar nooit eerder deed hij het. Volgens zijn advocaat Bart Nooitgedagt had hij niet eer der het vertrouwen dat hem meer vrijheden gegund zouden worden. „Hij vond nu de tijd rijp." Dat de gevangenisdirectie nog fel tegen zijn overplaatsing is, ziet ROTTERDAM. Het Erasmus MC in Rotterdam krijgt een politiekluis voor kleine hoeveelheden drugs en scherpe voorwerpen. De kluis komt bij de eerste hulp te staan. Een woordvoerder van het zie kenhuis benadrukt dat er geen patiënten en bezoekers zullen worden gefouilleerd. „Maar als we bij het ontdoen van kleding of op de toiletten zulke zaken te genkomen, dan stoppen we die anoniem in de kluis", aldus Elai ne Berghout. Bij méér dan vijf pillen of een vuurwapen dan wordt de politie erbij gehaald. Alleen de politie beschikt over de sleutel van de kluis en zal die een keer per maand legen. De kluis moet zorgen voor meer veiligheid in het zieken huis. Berghout: „Zo blijft de be veiliging niet met die spullen zit ten tot de politie komt om ze in beslag te nemen." Hoe vaak de politie nu gebeld moet worden omdat er drugs of scherpe voor werpen zijn gevonden, kan het ziekenhuis niet zeggen. De Rotterdamse politie intro duceerde de politiekluis ruim tien jaar geleden in de horeca. Daar heeft deze zijn nut al bewe zen. Ondernemers zijn blij met de preventieve werking ervan. De stuntelvideo is door de Koer den online gezet en oogst wereld wijd spot vanwege de onbeholpen en paniekerige jihadisten. Hun on kunde in het omgaan met wapens doet eerder denken aan een klas sieke aflevering van Comedy Ca pers dan aan serieuze soldaten. Met drie gepantserde voertuigen trekken deze IS-strijders op over een kale vlakte. Dat lijkt gevaarlij ker voor de inzittenden dan voor de Koerdische vijand in de verte. „Abu Hajer, stop met schieten!" schreeuwt een IS-strijder tegen zijn kameraad. Abu Hajer snapt er weinig van. „Richt hoger! Wat is er aan de hand met je! Je beschiet ons met je patroonhulzen!" Volgens militaire specialisten zijn de IS'ers bedroevend slecht ge traind. Waarschijnlijk gaat het om nieuwe rekruten die meteen naar het front werden gestuurd. Ze nuwachtig proberen ze verschil lende granaten op een werper, knoeien met munitie en vlak voor het afschieten van een granaatwer per roept iemand: „De veiligheids- pin eraf halen!" Bijna blazen ze zichzelf op als iemand een ba zooka wil afschieten. Uiteindelijk worden ze geraakt door een Koerdische granaat. De chauffeur is op slag dood. De drie strijders zijn in paniek en rollen door het zand. „Waar is mijn wa pen?" schreeuwt een van de stun telaars. Allen zullen sneuvelen. Koerden ontdekten de eind vorig jaar gemaakte beelden later op de helmcamera. „Ze vallen aan met camera's om hun gevechten thuis te laten zien", aldus een Koerdi sche commandant. Deze film zal IS zeker niet gaan uitbrengen, maar de Koerden zetten de beel den met alle plezier online. ZATERDAG 30 APRIL 2016 verklaring van Mohammed B I uit stren door Raymond Boere door Marjolein Groenendijk DEN HAAG. Islamitische Staat (IS) zet graag heroïsche propagandavi- deo's online. Goed om te werven. De werkelijkheid blijkt toch wat an ders. De beelden die werden ont dekt op een gopro-camera op de helm van een gedode jihadist, wek ken eerder medelijden dan angst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3