Crenspark geeft vogel en vleermuis de ruimte FZC 4 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0130010 Ze kijken wel even raar op, de balletdanseresjes die bij hun juf Anita Be kers in Oostburg les krij gen: staan er gisteren tegen de avond opeens twee brandweer mannen in de danszaal! Of ze wil len maken dat ze wegkomen: er moet een bom gedemonteerd worden. De oorzaak is een vliegtuig bom die 's ochtends tijdens de aanleg van een nieuw riool op het Eenhoornplantsoen wordt ge vonden. De opgetrommelde Ex plosieven Opruimingsdienst De fensie (EODD) constateert dat het om een vijfhonderdponder gaat: een souvenir uit oktober 1944, toen Oostburg werd gebom bardeerd. De bom kan, op zo'n kwetsbare plek, niet blijven lig gen. En het ruimen van het explo- 'We moesten meer dan tweehonderd mensen afbellen' sief moet klaar zijn voordat het donker wordt. En dus treedt een noodscenario in werking. Medewerkers van de gemeen te, politie en brandweer leveren in de uren daarna een bijzondere prestatie. Bewoners en winkeliers binnen een straal van tweehon derd meter van de vindplaats moeten hun huis uit. Het gaat om 186 panden, waar bijna vier honderd mensen wonen. Daaron der is dus de dansschool van Ani ta Bekers, maar ook het Ledelthea ter. Daar zou het theaterstuk 'Zeeuwse Vrouwen 2' gespeeld worden. „We hebben 230 mensen afgebeld", vertelt theaterdirecteur John Bolsius later die avond in het Zwin College, waar ruim vijf tig van de evacuees worden opge vangen. „En de actrices konden li- nea recta terug naar Amsterdam." Net iedereen staat te springen om huis en haard te verlaten. Een jonge bewoonster van het Ledel- plein zegt tegen een agent die aan haar deur staat dat ze 'het risi co wel wil nemen'. „Wat als ik niet wegga?', klinkt het uitda gend. De dienstdoende politie man maakt er korte metten mee. „U hebt geen keus." Een stukje verderop weet een oudere mevrouw niet wat ze hoort. „Een bom... Ik dacht even dat ze het over een terroristische aanslag hadden." Ze vertrekt, enigszins gerustgesteld, naar een vriendin. Oostburg gaat in de loop van de avond compleet op slot: geen mens mag er nog in. Geluidswa gens in de kern waarschuwen be woners om tot nader order bin nen te blijven. Dat heeft nogal wat gevolgen. Sporttrainingen worden afgelast, restaurants wachten tevergeefs op klanten. Tientallen inwoners van Oost burg stranden buiten het dorp. Wie toch de straat op gaat, komt - zeker in het centrum - vroeg of laat een politieagent tegen. Die wijst resoluut de weg: terug naar binnen of Oostburg uit. De ontmanteling van de bom begint om half negen, en daar mee ook het wachten. Een uur la ter is de ontsteking van het explo sief onschadelijk gemaakt en mag iedereen weer naar huis. De nu ongevaarlijke vijfhon derdponder wordt later op de daarvoor bestemde 'springlocatie' in Waterdunen tot ontploffing ge bracht. SAEFTINGHE. Vlaanderen en Ne derland trekken samen 2,8 mil joen euro uit voor het toekom stige Grenspark Groot-Saefting- he. Dat beslaat behalve het Ver dronken Land van Saeftinghe ook de Hedwige- en Prosper- polder, de Doelpolder en de Nieuw-Arenbergpolder. Het project is een gevolg van de afspraken, die Vlaanderen en Nederland jaren geleden maakten over natuurcompensa tie voor de verdieping van de Westerschelde. Het hoofddoel is via ingrepen in de na tuur de biodi versiteit en de flora en fauna van het Schelde-estuarium te vergroten. Volgens de Oost- Vlaamse gedeputeerde Geert Versnick zal het projectgebied de komende jaren uitgroeien tot een van de grootste aaneen gesloten natte natuurgebieden van West-Europa. Het nieuwe, grensoverschrij dende natuurbeheer beperkt zich niet tot de polders, maar richt zich ook op gebieden met natuurwaarden in de gemeen ten Hulst, Beveren en Sint-Gil lis-Waas. In het grenspark komen extra broedgelegenheden voor 'grondbroeders' en worden ook maatregelen getroffen voor het behoud van de vleer muispopulatie en de rugstreep- pad. Ook worden er zilte gras landen en kreken aangelegd. Voor het beheer van het park wordt een Vlaams-Nederland- se organisatie in het le ven geroepen. De PZC online Twitter Mark @MarkLobbezoo Ruim 75 jaar na uit breken 2e wereldoor log worden er nog regelmatig vliegtuig bommen gevonden. Kan je nagaan hoe veel er gegooid zijn. Online Top-5 Reageren op PZC.nl Een bom? Dat is even schrikken door Martijn de Koning John Bolsius directeur Ledeltheater Amé (links) raakte eventjes in paniek toen twee brandweermannen de dansschool van haar moeder binnenkwamen. „Ik moest ervan huilen." In de aula van het Zwin College, waar de evacuees terecht konden, was ze dat weer vergeten. Samen met Jasmine vermaakte ze zich er met één paar rol schaatsen. foto Ronald den Dekker Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. door Wout Bareman De 37-jarige Vlissinger die wet houder Sem Stroosnijder begin dit jaar in een tweet voor NSB' er uitmaakte, is donderdag door de politierechter in Mid delburg veroordeeld tot veertig uur werkstraf. Relativerend ten opzichte van de kwestie-Erdo- gan, vindt Peter Hendrikse op PZC.nl. „ledereen valt nu wel over Turkije heen, maar in Ne derland word je er ook voor ver oordeeld. Dan ook geen grote mond meer over een ander." Vrijdagochtend werd bij werk zaamheden op het Eenhoorn plein in Oostburg een vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoor log gevonden. Het explosief, een vijfhonderdponder, werd nog dezelfde avond gedemon teerd. Daarvoor moesten wel mensen geëvacueerd worden. 1. Verslagenheid groot bij voet balclub Zaamslag 2. Festival Hrieps: elk jaar iets gekker 3. Energiedeskundige Wim Tur kenburg: 'Nucleaire sloop-indus- trie is illusie' 4. Oma Jaantje (92) jaagt inbre kers weg 5. Vanaf 18.00 uur ruiming ex plosief in Oostburg De PZC let vanaf nu nog scher per op de regels voor het rea geren op artikelen op de websi te. Wij willen een inhoudelijke, be leefde en open discussie. Daar om wordt van reageerders on der meer verwacht dat ze op de inhoud van het artikel ingaan, dat ze kort en bondig schrijven en dat ze proberen iets aan de discussie toe te voegen. Schel den, discriminatie, bedreigin gen, aanzetten tot geweld en belediging zijn niet toegestaan. Verder moeten reageerders met open vizier schrijven: anonieme reacties en reacties onder een valse naam worden geweigerd. Kijk op www.pzc.nl of dPpzcredactie facebook.com/depzc dPpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36