31% Suanley C schoot Gideon neer uit angst en boosheid Jeugdzorg voor 1 op 8 kinderen basisschool Cito 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Mijn telefoon staat altijd aan. Uw Mening 1 ONEENS paul kusters Water op festival Huidcheckdag ADRZ zit vol PW-vragen oesterkweker Duo vast om vals geld column Volgende week krijgen de leerlingen hun sco re voor de Cito-toets. Jonge kinderen zitten dan weer met knik kende knieën te wachten op dat ene moment dat hun toekomst be paalt. Als het aan minister Busse- maker ligt worden die knikkende knieën nog erger, want ze wil mo gelijk een wetswijziging indienen om de Cito-score nog bepalender te maken dan het advies van de docent. Ik vind het zelf helemaal niets. Zoals een leraar het zei: „We werken op de basisschool Ik moet altijd denken aan dat jongetje uit Liverpool dat een 3 kreeg voor muziek. 7520 uur met ieder kind, negen uur daarvan (Cito-eindtoets) wor den bepalend, verschrikkelijk." Het is raar dat Cito-scores nu al gedurende de hele basisschoolpe riode van een kind zijn rapport bepalen. Mijn dochter is op 19 september geboren, maar die krijgt dezelfde toets als iemand die een jaar eer der begin oktober is geboren. Daar zit bijna een jaar tussen, ter wijl een jaar op die leeftijd veel verschil maakt. Mij interesseren die Cito-scores dus vrij weinig. Ik heb maar één vraag op de ouder avond en dat is of ze braaf zijn. Als ze dat zijn en een beetje hun best doen, ben ik tevreden. Ik ge loof erin dat ze zich toch wel zul len ontwikkelen zoals ze zijn en op wat voor niveau dat zal zijn, zien we later wel. Als een docent een beetje kan ont dekken waar ze goed in zijn, ben ik al blij. Dat doet een Cito-toets niet. Ik ben het eens met de kri tiek dat een Cito-toets alleen het analytisch vermogen test, terwijl er zoveel meer belangrijk is, zoals creativiteit en sociale intelligen tie. Ik moet altijd denken aan het ver haal over dat jongetje uit Liver pool dat niet oplette tijdens de muziekles en na een toets vol gens zijn leraar geen enkel muzi kaal gevoel had: hij kreeg een 3. Zijn naam: Paul McCartney. George Harrisson overkwam het zelfde. Een paar jaar later werden ze The Beatles: misschien wel de grootste muzikale genieën van de 20e eeuw. toosenhenk.nl D RUN OP LAST MINUTE VAKANTIES Bezoekers aan het Bevrij dingsfestival in Vlissingen kunnen op het Bellamy- park drinkwater tappen. Voor één muntje kan men een waterzakje kopen, waarmee men de hele dag onbeperkt kraanwater kan halen bij het kraanwater- punt van Evides Waterbe drijf. Wie zijn kraanwater tje vastlegt met een selfie in het Evidesfotohokje maakt kans op een kraan watergadget. De Nationale Huidcheck dag op zaterdag 21 mei in het ADRZ is volgeboekt. Het ziekenhuis had vanwe ge de drukte van de afgelo pen jaren twee extra der matologen ingezet, maar het maximum aantal be zoekers werd desondanks binnen twee weken be reikt. Mensen kunnen hun huid op 21 mei gratis laten controleren. Het gaat niet om een officieel medisch consult. Mensen krijgen wel advies en uitleg over de gevaren van de zon. De PW-Statenfractie wil weten of het snelle faillisse ment van oesterkweker Smit Smit in Kats gevol gen heeft voor het subsidie beleid. De provincie had 2 ton in de kwekerij gesto ken, waarvan de helft Euro pees geld. De PW vraagt of het bankroet leidt tot aanpassing van de subsidie voorwaarden. Verder wil de PW weten of de provin cie subsidie beschikbaar wil stellen bij een door start van Smit Smit. Twee mannen van 25 jaar uit Goes zijn donderdaga vond aangehouden in een horecagelegenheid op de Grote Markt in hun woon plaats. Ze wilde hun drank jes afrekenen met vals geld. Medewerkers van de horecagelegenheid zagen direct dat een hun aangebo den briefje van vijftig euro vals was en belden de poli tie. Agenten hielden de twee mannen aan. Een van de mannen mocht later o naar huis omdat hij het geld niet had aangeboden. Toen bracht hij Terneuzenaar Gi deon Verhelst met een revolver om het leven. Voor die doodslag veroordeelde de rechtbank C. in oktober 2015 tot 13 jaar gevange nisstraf. Hij ging in hoger beroep omdat hij de straf te hoog vindt. C. was om middernacht 25 jaar geworden en had eerst thuis zijn verjaardag gevierd. Daarna ging hij met een neef naar het centrum van Terneuzen. Daar kregen zij het aan de stok met twee mannen, Verhelst en Ra- chid B., met wie zij al langer in de clinch lagen. In een uitgaansgelegenheid had C. eerder die nacht een revol ver van een goede bekende gekre gen. In de hectiek van de con frontatie met de twee tegenstan ders pakte C. de revolver en schoot in de richting van de twee mannen. Rachid B. ver wondde hij slechts, maar Ver helst overleefde de schietpartij niet. C. vertelde gisteren: „Ik heb gehandeld uit angst, boosheid en paniek. Zo'n mix van gevoelens had ik nog nooit gehad." Volgens C. kon hij niet meer helder na denken nadat zijn neef tijdens de vechtpartij in zijn nek was ge stoken. Bovendien vreesde C. dat hem ook iets aangedaan zou wor den „Maar ik had nog nooit eer der geschoten en alles ging zo snel. Het is nooit mijn bedoeling geweest om iemand te doden", aldus de 26-jarige Terneuzenaar, die al langere tijd in angst voor een rivaliserende groep Antillia- nen zou hebben geleefd. „Steeds moest ik me groter voordoen dan ik eigenlijk was." Tijdens het hoger beroep nam ook de vader van Verhelst het woord. „Suanley, uit naam van mijn familie wil ik je zeggen dat wij jou vergeven voor wat er is gebeurd", aldus de geëmotioneer- 'Het is nooit mijn bedoeling geweest om iemand te doden. Ik moest me groter voordoen dan ik eigenlijk was' de vader, kort voordat hij C. de hand schudde. „Probeer jij ook te vergeven." Een medewerkster van Slacht offerhulp Nederland las een ver klaring voor van de vriendin van Verhelst. „Ons zoontje is nu drie jaar en alle verdere verjaardagen zal Gideon er niet bij zijn. Als ik nu aan Gideon denk, moet ik hui len. Een stukje van mij is met hem gestorven. Ik zou willen dat dit allemaal maar een nachtmer rie was." C. moet nu eerst psycholo gisch worden onderzocht en er moet nog een reclasseringsrap- port worden opgesteld. Pas daar na komt het Openbaar Ministe rie met een strafeis. De zaak gaat verder met een tussentijdse zitting op 15 juli. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) publiceerde giste ren het rapport Jeugdhulp 2015. De gemeenten zijn sinds vorig jaar verantwoordelijk voor de hulp aan jongeren. Het CBS ver staat onder jeugdzorg 'de hulp en zorg aan jongeren en hun ouders bij psychische, psychoso ciale en of gedragsproblemen, een verstandelijke beperking van de jongere, of opvoedingsproble men van de ouders'. Uit de cijfers van het CBS blijkt dat Zeeland aardig in de pas loopt met het landelijk ge middelde. Vorig jaar kregen in de provin cie 8220 kinderen en jongeren van o tot 23 jaar een vorm van jeugdzorg. Dat komt neer op 8,7 procent, iets hoger dan het lande lijk gemiddelde (8,5 procent). Binnen Zeeland liggen de percen tages het hoogst in de gemeen ten Goes (9,8), Noord-Beveland (9,7), Terneuzen (9,4) en Middel burg (9,4). In de gemeente Veere kreeg vorig jaar slechts 6,4 pro cent van de o- tot 23-jarigen te maken met jeugdzorg. Per leeftijdscategorie zijn er grote verschillen. De helft van de jongeren die jeugdzorg krijgen was tussen de 4 en 12 jaar, dat is 12,9 procent van de kinderen in de basisschoolleeftijd in Zee land. Als het gaat om jongeren van 12 jaar en jonger zat de pro vincie Zeeland boven het lande- In Zeeland kregen vorig jaar 8220 kinderen en jongeren jeugdzorg. Dat is 8,7 procent van alle 0- tot 23-jarigen. lijk gemiddelde, boven de 12 jaar telde Zeeland relatief minder jon geren die gebruik maken van jeugdzorg. De verhouding tussen jon gens en meisjes die jeugdzorg krijgen kwam in Zeeland nage noeg overeen met het landelijke beeld. Wel waren in Zeeland ge middeld minder jongens in be handeling bij jeugdzorg dan in de rest van het land. Maikel Harte Last minute naarTurkije is ongepast. 224 reacties HENK, STRAKS WEL FF EEN LAST MINUTE STILTE VOOR D»E ACHTER BLIJVERS IN NEDERLAND». VLISSINGEN www.onswater.nl VLISSINGEN MIDDELBURG GOES door Jeroen Ketelaars DEN BOSCH. Tot nu toe beriep hij zich grotendeels op zijn zwijg recht. Maar gisteren bij het hof in Den Bosch wilde de 26-jarige Suanley C. toch openheid van za ken geven en vertellen wat er is gebeurd in de vroege ochtend van 30 november 2014. Suanley C. door Theo Giele VLISSINGEN. Bijna 4200 Zeeuwse kinderen in de basisschoolleeftijd kregen vorig jaar een vorm van jeugdzorg. Dat is 12,9 procent, on geveer één op de acht kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2