Acteur Peter Tuinman levert bijdrage aan bijzonder herdenkingsmonument 28 CULTUUR SHOW Een tinnen kannetje vertelt het levensverhaal van de ouders van Peter Tuinman. Monument gevuld met oorlogsitems Zo nu en dan pakte zijn moeder een tin nen kannetje op. Ze wreef er even over met haar duim, en plaatste het weer lief devol tussen de bordjes en kopjes van de rest van het servies. Zon der woorden wist acteur Peter Tuinman: het bracht haar even te rug naar haar jongere jaren, net ge trouwd, nog geen kinderen. Het bracht haar terug naar de Tweede Wereldoorlog. Naar de mannen in Friesland die over de weilanden wegvluchtten wanneer de Duitsers weer een razzia uit voerden. Naar het moment dat zij en haar man het kannetje, de bord jes en de kopjes in de achtertuin begroeven, uit angst dat hun dier bare servies door soldaten werd geroofd voor de grondstoffen. „En naar de kracht en de liefde die zij en mijn vader voor elkaar voelden en die hen door die tijd heeft heen gesleept", vertelt de 69-jarige Tuinman. „Dat is voor mij de symboliek. Zij waren zo sterk en hecht samen." 'Die man wees naar het dopje van de olie en zei 'Aufmachen'. Vast niet zo bedoeld, maar het klonk als een bevel' Dat tinnen kannetje, dat zo'n grote betekenis had voor zijn ouders, doneert hij nu, vlak voor de Dodenherdenking en Bevrij dingsdag, aan het V-monument. Een monument dat de makers van de musical Soldaat van Oranje nu optuigen om de verhalen over de Tweede Wereldoorlog over het voetlicht blijven te brengen (zie kader). Tuinman speelt in die musical: hij heeft de rol van vertrouweling van koningin Wilhelmina. „Ik geef het kannetje zonder enig voorbehoud weg, want ik weet ze ker dat mijn ouders er voor hon derd procent achter hadden ge staan als ze nog hadden geleefd", zegt Tuinman. Want, zo heeft zijn vader Anne hem geleerd, hier moet over ver teld worden. Over de doffe ellen de die de oorlog bracht. Ook al sprak zijn vader er niet graag over. „Hij was een wereldse man. Een prachtige verhalenverteller. Ik kon uren met hem praten over van al les en nog wat. Alleen '40-'45 kost te hem moeite. De oorlog had een onuitwisbare indruk achtergela ten. Ook al werd het misschien met de tijd wat zachter, het bleef in zijn ziel gekerfd staan." De acteur herinnert zich een va kantie naar Duitsland. Pa en ma Tuinman, Peter en zijn zus in een Ferrari-rode Volkswagen Kever. „Ik was de enige met een rijbe wijs, we gingen haast nooit met de auto." Vlak over de grens moesten ze tanken. Peter tipte zijn vader om het oliepeil te controleren. Anne Tuinman vroeg de pompbediende te helpen. „Die man wees naar het dopje van de olie en zei 'Aufma- chen'. Het was vast niet zo be doeld, maar het klonk als een be vel. Mijn vader keek me aan, gooi de de motorkap dicht en we zijn vertrokken. Ik zag wat de herinne ringen aan de oorlog met hem de den. „Ik weet nog goed hoe mijn va der in de kolenkachel pookte als ik vroeg naar die tijd. Hoe hij pro beerde er toch over te vertellen. Ik drong nooit aan, want ik besefte dat ik hun terughoudendheid moest respecteren. Ze vertelden wel dat ze gezegend waren dat ze op het platteland woonden, waar het iets dragelijker was dan in de steden. Dat ze bewust hebben ge wacht met het krijgen van kinde ren; ik ben van 1947. En over dat serviesje dus, en dat mijn vader ook een paar keer die weilanden in is gevlucht voor de Duitsers. Bij het 5-jarig bestaan van de musical Soldaat van Oranje af gelopen oktober werd een monument onthuld om een 'blijvende herinnering' ach ter te laten op vliegveld Val kenburg, waar de voorstel ling wordt gespeeld. Het idee is nu om het monument - een transparante, driedi mensionale V - te vullen met persoonlijke voorwer pen die herinneren aan de Tweede Wereldoorlog. Ieder een kan zo'n item (van een knoop van een jas of een dag boek tot een kacheltje) done ren. In de loop van dit jaar wordt een selectie van voor werpen blijvend in de V ge plaatst. Net zoals veel andere dorpsgeno ten. Sommigen keerden niet meer terug" Zijn vader Anne was onderwij zer, die na de kweekschool al op zijn 17de of 18de voor de klas kwam te staan in het Friese dorp je Rottevalle. Hij kreeg de doch ters van de plaatselijke timmer man Bloembergen in de klas. „Vier meiden, van wie de jongste, Albertha, mijn moeder werd. „Ja, ze zat bij hem in de klas, maar toen speelde er nog niets. Pas toen ze 18 werd, en hij begin 30 was, werden ze verliefd. Klopte de onderwijzer steeds bij de fami lie Bloembergen aan. Heel het dorp dacht dat hij op de oudste dochter was gevallen, haha. Op haar 21ste werd het officieel. Ze hoorden bij elkaar, dat zag je aan alles. Zelfs hun namen: als mijn moeder iets moest ondertekenen, schreef ze A.S. Tuinman-Bloem bergen. Mooi he?" Tuinman vindt het opmerkelijk hoe zijn generatie van vlak na de oorlog zo sterk het gevoel van de oorlog met zich meedraagt. „Het zit in me. Ik voel net als mijn va der de behoefte om duidelijk te maken dat we dit nooit, nooit, nooit mogen vergeten. En kijk nu eens in wat voor ellende we al weer zitten. Het is nog maar een generatie geleden. Vandaar dat ik het ook zo belangrijk vind om in Soldaat van Oranje te spelen. Dat verhaal is zo raak, krijgt zelfs klas sen tieners stil. Daar kan geen voorleesavond tegenop." 'Kijk nu toch in wat voor ellende we weer zitten' door Marlies van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 28