Staatssecretaris voelt mee met gepensioneerden, maar kan weinig doen 22 Medivation wil niet met Sanofi Amerikanen geven meer uit In het gesprek met boze ouderen die hun pensioen wéér niet geïndexeerd krijgen is Jetta Klijnsma de kop van Jut. Het Amerikaanse farmaciebe- drijf Medivation wijst het over namebod van Sanofi af. De Fransen wilden 9,3 miljard dol lar betalen, mede vanwege de door het bedrijf ontwikkelde medicijnen tegen kanker. De Amerikaanse consumenten hebben in maart iets meer uit gegeven. De bestedingen na men met 0,1 procent toe ten op zichte van februari. In die maand gaven ze 0,2 procent meer uit. WOERDEN. Staatssecretaris Jetta Klijnsma zal de rekenrente voor pensioenfondsen niet aanpassen. Dat liet de PvdA-politica doorsche meren tijdens haar telefonische spreekuur met leden van ouderen bond ANBO die hun pensioen wéér niet geïndexeerd zien wor den. De kritiek op de staatssecreta ris is niet mals. Veel pensionado's voelen zich min of meer in de kou staan. De staatssecretaris bracht daar tegenin dat ze niet over het (aanvullende) pensioen gaat, maar wel over de AOW, en die wordt wel geïndexeerd. Knoppen „Nederlanders hebben toch zoiets van 'hé, daar is Jetta, die gaat over het pensioen'", zegt ze na afloop van het telefonische spreekuur. En tegen Tineke Kroon, die zich met een vraag had aangemeld: „Ik zit niet aan de knoppen van de fondsen. Over het eerste deel, de AOW, ja daar ga ik wel over als staatssecretaris van Sociale Za ken." Dat de AOW wel wordt geïn dexeerd en de pensioenen (wel licht) niet, spijt Klijnsma wel, maar zo zijn de rollen nu eenmaal verdeeld, moest ze keer op keer aan de bellers uitleggen. De staats secretaris wilde wel toegeven dat de besturen van de pensioenfond sen best iets enthousiaster mogen uitdragen hoe de vlag er nu pre cies bij hangt. Overigens is het volgens Klijns ma nog geen uitgemaakte zaak dat alle fondsen gaan korten op de pensioenen. „Sommige fondsen kunnen gewoon indexeren, omdat ze hun renterisico's hebben afge dekt." Hard gelag De staatssecretaris bekende op recht mee te leven met gepensio neerden die nu al een aantal jaren op rij hun koopkracht hebben zien afnemen. „Voor deelnemers van de fondsen met een te lage dekkingsgraad is het een hard ge lag." Kan Klijnsma dan niets doen? Het was de terugkerende vraag in vrijwel elk gesprek. Neem nou die lage rekenrente. De pensioenpot ten zitten voller dan ooit, waarom blijft de overheid dan toch aan die lage rente vasthouden, wilde Ger Holla uit Almere weten. De staatssecretaris legde nog maals uit dat de rekenrente door een 'onafhankelijke commissie' is vastgesteld. „Het zou toch vreemd zijn als het kabinet nu zou zeg gen: het gaat even niet zo goed, dan doen we de rente maar een beetje omhoog. Ik snap dat u het anders wil, maar we moeten wel realistisch zijn." Ook de jongeren die nu nog pre mie betalen moeten straks op een pensioen kunnen rekenen. Voor meneer Gietman, die zijn aanvullend pensioen van ABP ge kort dreigt te zien worden, had Klijnsma een schrale troost. „Het goede nieuws is dat als er gekort moet worden die korting over tien jaar wordt verspreid." Het ka binet heeft daarvoor eerder de wet aangepast, om abrupte schok ken te voorkomen. „Maar ik maak het niet mooier dan het is." Misschien valt het straks toch nog mee, suggereerde de staatsse cretaris. In augustus buigt het ka binet zich nog over de koopkracht plaatjes. De dikke minnen die voor ouderen dreigen, worden dan misschien wel net als vorig jaar weggewerkt, 'bijvoorbeeld via de huur- of zorgtoeslag'. Maar aan een garantie op koopkrachtbe- houd waagde Klijnsma zich niet. „We gaan er stevig naar kijken", is alles wat ze erover kwijt wil. Woordvoerder Frank van der Aa van de ANBO kan zich niet voor stellen dat WD en PvdA in nota bene een verkiezingsjaar ouderen laten zitten. „Als je deze groep ne geert, heb je echt een probleem." Economie 0,6 De economie van de eurolanden is in het eerste kwartaal met 0,6 procent gegroeid. In Spanje was de groei 0,8 procent, Frankrijk groeide 0,5 procent. Aé«0 Ik ga alleen door Laurens Kok over de AOW De pers volgt staatssecretaris Jetta Klijnsma tijdens het tele fonische spreekuur bij ouderbond ANBO. foto Erik van 't Woud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22