Leerlingen Zeldenrust Steelantcollege verblijven een week op het Letse platteland om 20 REPORTAGE Leerlingen van het Zeldenrust-Steelantcollege uit Terneuzen verblijven een week op het Letse platteland om de lokale bevolking blij te maken met kleine en grote gestes. „Ze maken echt het beste van de omstandigheden." 'Ik heb geleerd dat er veel mogelijk is met minder dan we in Nederland gewend zijn' God weet waarom jullie uitgerekend hier terechtgeko men zijn", zegt Ali- ta Nikitina met een brede en wel willende glimlach tegen de drie derdeklassers die in haar slaapka mer zitten. De scholieren glimla chen terug, onder de indruk maar ook een beetje ongemakkelijk. De lichamelijk gehandicapte Alita (47) woont al r8 jaar in het Letse dorp Valdemarpils. Vanuit de slaapkamer, die ook dienst doet als woonkamer, kijkt ze uit over het bescheiden dorpsplein. Rebecca Langeraert (16), Laura Bosselaar (15) en Jesse Ypma (14) zijn net binnen komen vallen met een voedselpakket. Alita vertelt over hoe families om haar heen uiteenvallen omdat ouders gaan werken in bijvoorbeeld Nederland se kassen en kinderen achterlaten bij opa's en oma's. Over hoe ze in komen probeert te verzamelen door tekeningen en wenskaarten te maken. En over haar overleden dochter. Alita is één van de vele Letten die in een vicieuze cirkel zit. Ze mag niet werken als ar beidsongeschikte, maar kan met haar uitkering nauwelijks rondko men. Een glimlach wijkt echter niet van haar gezicht. „Er is altijd vreugde in mijn leven - en God is de bron." Meivakantie Even later tonen Rebecca, Laura en Jesse zich onder de indruk van Alita's doorzettingsvermogen. „Ik ben zelf niet gelovig", zegt Rebec ca. „Maar hoe zij daar kracht uit put is wel heel bijzonder." De drie scholieren van het Zel denrust-Steelantcollege in Terneu zen offerden net als 26 anderen hun meivakantie op om mee te gaan naar Letland. De school keert daar elk jaar terug in Valde- marpils om een nieuw project op te pakken, klussen te doen en voedselpakketten af te leveren. Dit jaar is de zesde keer dat leerlin gen een week doorbrengen in het centrum van Jeugd met een Op dracht, een paar kilometer buiten Valdemarpils. Naar schatting driekwart van de banen in Letland (2 miljoen in woners) is te vinden in de hoofd- 'lk vind het bijzonder hoe die mensen kracht putten uit het geloof stad Riga. Op straat zijn oude La- da's een zeldzamer beeld dan een glimmende Porsche Cayenne. Het is echter nog geen twee uur rijden naar Valdemarpils, waar armoede wijdverbreid en alledaags is. De ZSC'ers komen op hun voedsel- pakkettenroute zelfs in huis bij een Roma-familie die noch werk, noch stromend water heeft. De kinderen delen een fiets en zijn reality check Corina Bakker Corina Bakker in de eetzaal van het centrum van Jeugd met een Opdracht bij Valdemarpils. Letland is door Koen Verhelst Met boodschappentassen in de hand gaan Jesse Ypma, Rebecca Langeraert en Laura Bosselaar op naar een Roma-fa- milie, vergezeld van tolk Agita Prizavoite. Rebecca Langeraert leerlinge ZSC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20