De deal met Cees H. weer 18 NIEUWS FRED TEEVEN „Kijk, Opstelten is niet uitgegaan van mijn herinnering, maar van het dossier dat er lag. Zo hebben we het toen samen afgespro ken. Daar kun je achteraf van alles van vin den." „Ja, dat hadden we anders moeten doen. Ik heb ook tegen hem gezegd: Ivo, ik herinner me een hoger bedrag. Maar we hebben be sloten uit te gaan van het dossier dat er toen lag. Hij kon ook niet anders, begrijp je?" „Nou, dan zegt de een: we hebben hier een dossier. Zegt de ander: nou, ik was toen offi cier, ik herinner me een veel hoger bedrag. Zegt Ivo weer: nou Fred, daar blijkt niks van in dit dossier. Oké. Toen hebben we be sloten uit te gaan van de dossiers, en niet van de herinneringen van de staatssecreta ris. Zo is het gegaan, ik kan er niks meer van maken. En ik wil er ook niks meer van maken. Punt. Klaar." „Welnee. Ivo en ik zijn uitstekend met el kaar, nog steeds. Kijk, je krijgt een onmoge lijke positie als je uitgaat van het geheugen van de staatssecretaris. Dan had ik in de Ka mer dus moeten gaan vertellen wat ik als of ficier gedaan had. Dat is een onmogelijk ver haal. Dat zei iedereen op het ministerie ook: daar moet je niet in terechtkomen. La ten we uitgaan van het dossier." „Hoe we de afgrond in gingen, ja. Ik wist niet wat hij zou gaan zeggen, zo hadden we het afgesproken. Het ministerie zei tegen me: je moet je er helemaal niet mee be moeien. En toen hij dat bedrag noemde, be sefte ik wel: dit gaat niet goed. Dit is niet het hele bedrag." Teeven en Opstelten overleven het debat in 2014 ternauwernood. „En toen kwam de MHi7-ramp. Toen dacht ik echt: we zijn er van af, Nederland heeft nu wel belangrij kere dingen om zich mee bezig te houden. Ik zit tien jaar in de politiek, onderwerpen sterven op een gegeven moment uit. Maar dit niet. In 2015 kwam Nieuwsuur met het echte bedrag op de proppen, en toen ging het alsnog mis. Dit onderwerp lijkt nooit dood te gaan, het wordt steeds weer levend gehouden." „Geen idee. Maar het komt uit criminele hoek. Dit is aangereikt vanuit de misdaad, „Nou, van ontwikkelingshulp en asiel kan best nog wat af. En misschien moeten we wat minder teruggeven aan de burgers. Dat is heel erg, maar onze veiligheid is in het ge ding. En dan moet je harde keuzes maken. Griekenland geeft verhoudingsgewijs nog meer uit aan defensie dan wij. Dat kan niet. Ja, ik heb het over grote bedragen. Maar het budget van VWS is 84 miljard. Zie het ook even in perspectief." Daar heeft hij het nu dus over, in die zaaltjes in Rotterdam, en Almere, en in de Haarlemmermeer. „Ik vind het leuk. Abso luut. Ik denk natuurlijk wel eens, als ik naar huis rijd: nou doe ik weer precies wat ik toen deed. Maar ik roep als politicus dat mensen met tegenslagen moeten dealen, dus dan moet ik het zelf ook doen. En het gaat wél ergens over, hè." Een dreun, afgeschreven worden, en daarna nog hoger komen dan ervoor: denkt hij dat het nu weer zo zal gaan? „Nou ja. Je kunt niet altijd naar boven blijven gaan. Er komt een moment dat de lijn afvlakt, en naar beneden gaat. Daar moet je mee om kunnen gaan. Normaal gesproken heb ik nu m'n beste tijd gehad. Fysiek ook." Sinds een auto-ongeluk, medio vorig jaar, lijdt hij aan steeds terugkerende hoofd pijn. „Een verschoven bloedvat. Niet zo ge zellig. Ze kunnen me opereren, maar dan moeten ze een gaatje in m'n achterhoofd boren, en dat kan ook verkeerd aflopen. Voorlopig is het met medicijnen wel uit te houden." Nadert nu dan toch het einde van die merkwaardige loopbaan, die hem van de rechtszaal naar de Trêveszaal bracht? „Mis schien ga ik nog een keer op, na de volgen de verkiezingen. Daar denk ik nu over na. Het hangt ook van de partij af, natuurlijk. Die moet me ook nog willen." „Dat was bijzonder, ja. Dat zijn de bazen waar je het voor doet. Dan mag de rest van de wereld er van alles van vinden, terwijl ze geen idee hebben waar het over gaat. Dit is een van die paar mensen die het wel snappen. En als die dan zoiets zegt, dan denk ik: het is prima zo." ons, daar is zo ongenadig op bezuinigd. Ter wijl er zoveel dreiging is." En hij zou Fred Teeven niet zijn, als hij daar niet meteen stevige conclusies aan ver bond. De krijgsmacht heeft structureel mil jarden extra nodig, zegt hij. „We hangen on deraan in de Navo, niemand geeft zo wei nig van z'n bruto binnenlands product uit aan defensie als Nederland. Wij zijn het land waarvan Trump zegt: als het zo moet, kan de VS beter de Navo ontbinden. Dat kan niet." door iemand die denkt: het is wel mooi ge weest met die Teeven. Wraak, dus." „Ja, maar die spreek ik niet uit. Daar word ik niet beter van. Er zijn gewoon een paar mensen die graag van me af wilden. In het werk dat ik vroeger gedaan heb, maak je vij anden." „Ja, maar hij heeft het wel aangereikt gekre gen vanuit de misdaad. Ik heb daar geen en kele twijfel over. Het is getrapt gegaan: eerst naar een halve journalist, en daarna naar een echte. Die laatste heeft z'n werk gedaan." „Vind je dat echt? Een belangrijk onder werp? Er worden zoveel deals gesloten. Dat is goed voor de misdaadbestrijding. Natuur lijk, we hadden precies moeten zeggen hoe het zat. Maar het dossier was er niet. Oké: achterafhebben we dat niet goed gedaan. Daarom zijn we ook samen ten onder ge gaan." e ene van die twee mannen, Ivo Opstelten, zit nu thuis. De ander is weer Kamerlid, net als vroeger. De avond voor het interview stond hij in een zaaltje voor vijf tig Rotterdamse studenten, de avond daarvoor in een café in Almere. „Dus ik ben weer terug waar ik was. Dat is een gek gevoel, als je tussendoor staatssecretaris bent geweest. Maar wat ik nu oppak, vind ik verdomd interessant." Halbe Zijlstra, fractievoorzitter van de VVD, gaf hem bij zijn terugkeer als Kamer lid de portefeuille Defensie. „Een heel be langrijk onderwerp, juist nu. Dat leger van vervolg van pagina 17 De man over wie het gaat! Dat het een slechte keuze was, bijvoorbeeld. Nee. Ik zie twee bewindslieden, de een moet weten hoeveel er destijds betaald is, de ander weet dat exact. Hoe kan dat misgaan? Ik kan maar één reden bedenken waarom Opstelten op dat dossier leunde, en niet op uw geheugen: hij vertrouwde u niet. En dus keek u toe hoe de minister de Kamer verkeerd informeerde. Wie doet dat? Waar zou het kabinet die miljarden vandaan moeten halen in tijden vol tegenvallers? Rutte zei na uw aftreden: 'We hebben mensen als Fred Teeven nodig.' Dat klonk als een belof te. Heeft u een naam in gedachten? Kan het ook niet zo zijn dat een journalist bijzonder goed werk heeft verricht? Ze hebben samen aangetoond dat de overheid ons op een belangrijk onderwerp totaal verkeerd heeft voorgelicht. foto Marlies Wessels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18