Wim de Bie vereerd met tekst koning Foto van Matthijs gaat wereld over Stormloop op kanten Zara-jurkje van Alexia Speciaal Oranjefeest voor 'late' toeristen Te weinig oog voor risico op bum-out bij artsen mm NIEUWS 7 KONINCSDAG «fit' Utrecht wil 'koning Abraham' binnenhalen miljoen Via sociale media wordt ko ning Willem-Alexander uit genodigd om volgend jaar Ko ningsdag te vieren in Utrecht. De stad, waar Wil- lem-Alexander in 1967 gebo ren werd, wil hem 50 jaar la ter feliciteren als hij Abra ham ziet. Via Facebook en Twitter is daarom een actie gestart. Het zou de tweede keer worden dat Utrecht de familie mag onthalen. In 1999 was Willem-Alexander er al een keer met de verjaar dag van zijn moeder Beatrix. DEN HAAG. Ook bij Wim de Bie staat op Ko ningsdag de televisie aan. Begin van de middag, aan het eind van de rechtstreekse uitzending van het bezoek van de Oranjes aan Zwolle hoort hij het: de vorst citeert in zijn dankwoord een tekst van Kees van Kooten en Wim de Bie: 'Zwolle zonder dollen, is een einde stad'. De Bie (76): „Ik stond daar toch wel even van te kijken, want dat is echt een on bekend werk van ons. Het heeft alleen op een plaat gestaan, Mooie Meneren, uit 1982. We hebben het nooit op televisie gezon gen, er is nooit veel aandacht voor ge weest. Maar kennelijk is het toch blijven hangen bij veertigers, ook ten paleize." En wat doet De Bie dan? „Ik heb meteen Kees van Kooten gebeld. Dat vond ik toch wel heel leuk om samen te delen." Nooit sprak Wim de Bie de koning over zijn oeuvre, hij weet ook niet of Wil- lem-Alexander een liefhebber is van het werk van hem en Kees van Kooten. En an dersom? Is De Bie eigenlijk een fan van het koningshuis? Grinnikend: „Daar laat ik me beter niet in het openbaar over uit, nu ik tekstschrijver van de koning ben." Zwolle zonder dollen Is een einde stad Want ze houden niet van hollen Niet van grappen en van grollen Nergens anders dan in Zwolle gaan ze zo vroeg plat Als ik moe ben van het dollen In die leipe boordevolle van de scholle koppe bolle Haagse binnenstad Dan ken ik met de trein In twee uur tijd in Zwolle zijn KAMPEN. Matthijs Aarten uit Kam pen en zijn dochter Emma zijn even wereldberoemd. De foto waarop Matthijs arm in arm danst met koning Willem-Alexander gaat de hele wereld over, van de Engelse krant Daily Mail tot op in ternationale websites. Nadat dj Giel Beelen van 3FM hem gister ochtend had opgespoord, zijn hij en Emma de hele dag gebeld door journalisten. „Ik ben even op mijn werk geweest, maar ze bleven bel len." Als docent marketingcommu nicatie aan de Hogeschool Win- desheim vindt hij het prachtig: „Dit kan ik als lesmateriaal gebrui ken. Toevallig had ik studenten net de opdracht gegeven om deze vakantie een guerillacampagne te verzinnen. Dit past daar goed bij." Op Koningsdag al een rage op twitter. Nu een verkoop succes online en in de winkels: het witte Za- ra-jurkje dat prinses Alexia (10 jaar) tijdens haar bezoek aan Zwol le combineerde met een spijkerjasje en een paar ballerina's. Volgens Zara-woordvoer- ster Anne-Marie Mengé is er een ware run op de betref fende Girldress Guipure, die is ge maakt met kant en slechts 27,95 euro kost. Er is ook nog een licht roze variant die twee euro goedko per is. „Heel verrassend. We wis ten absoluut niet dat de prinses dit zou dragen. Er worden er gi gantisch veel van verkocht." Mengé laat weten dat geïnte resseerden snel moeten toe slaan. „Als een item snel is uitverkocht, laten we er la ter nooit extra exemplaren van bijmaken. Die beperkte voorraad hoort bij de char me van Zara." AMSTERDAM. Het massale Oranje feest in Nederland, en dan in het bijzonder in Amsterdam op Ko ninginnedag gaat jaren - met dank aan verschillende buiten landse media - de hele wereld over. Maar dat Koninginnedag al een paar jaar niet meer wordt ge vierd, gaat nog steeds aan vele toeristen die de hoofdstad met een bezoek vereren voorbij. Dat Koninginnedag al drie jaar lang Koningsdag heet en niet meer op 30 april, maar 27 april word gevierd, dat is lang niet bij alle toeristen die Amsterdam aandoen bekend. Dat blijkt wel als er elk jaar op 30 april weer toeristen, hoopgevend in het oranje gestoken, opduiken op Schiphol en het Amsterdamse Centraal Station. Deze toeristen, die te veel vertrouwen op verou derde resigidsen of een vergeel de uitgave van de Lonely Planet, eindigen door het wegblijven van de hossende oranje mensen massa vaak vertwijfeld in de kroeg. Voor hen is er komende zaterdag een speciaal Oranje feest in de hoofdstad, zodat ze niet helemaal voor niets zijn ge komen. De toeristen kunnen naar een volledig oranjegekleur- de boot met confetti op het Sta tionsplein. Voor Amsterdam mers is geen plek, meldt Het Pa rool, en die worden dan ook niet toegelaten. Het feest wordt geor ganiseerd door een reclamebu reau. Toeristen op Schiphol en het Centraal Station krijgen flyers van het feest. Ze moeten dan wel kunnen aantonen dat ze zijn gekomen om Koningsdag te vieren en te laat zijn op basis van verouderde informatie, zo als een zin in hun reisgids dat Nederland op 30 april Koningin nedag viert. Dat blijkt uit het master onder zoek risicomanagement van Erik Drenth aan de Universiteit Twen te (UT). Drenth spreekt van een 'zorgelijke situatie'. Wetenschappelijk onderzoek toonde eerder al aan, dat artsen met burn-outverschijnselen een grotere kans hebben om medische fouten te maken. Tevens komt uit andere studies naar voren dat on geveer één op de acht specialisten burn-outklachten heeft, of een verhoogd risico loopt op een burn out. Bij jonge artsen in opleiding ligt dit aantal zelfs hoger. Voor een gemiddeld ziekenhuis bete kent het dat circa 25 specialisten in de gevarenzone zitten. Met die wetenschap onder zocht Drenth wat ziekenhuizen doen aan preventie. Hij komt tot de conclusie dat er eigenlijk op 'De huidige cultuur is doorgaans: de dokter zelf is nooit ziek' dat terrein 'geen concreet beleid' is. „Er is wel oog voor kwaliteit en veiligheid op aangrenzende gebie den. Zoals leiderschap, aanspreek- cultuur, inzetbaarheid, nieuwe medische behandelingen, of de in voering van het elektronisch pa tiëntendossier om maar wat te noemen. Maar zeker zo relevant is de vraag: hoe gaat het eigenlijk met de dokter zelf? Die vraag wordt te weinig gesteld. De huidi ge cultuur is doorgaans: de dokter zeifis nooit ziek." Drenth meent dat bij functione ringsgesprekken van artsen er spe cifiek aandacht voor moet komen. Hij ziet daarbij een belangrijke rol voor de mensen rond de arts. „Vooral de verpleegkundigen. Die zien als eersten de signalen dat het niet goed gaat met de dokter zelf. Ziekenhuizen moeten goed regelen dat zij dit zonder angst kunnen melden. Nu is er toch vaak nog een hoge drempel om dat te doen." Drenth sprak met veel artsen en andere ervaringsdes kundigen en deed een steekproef bij twaalf ziekenhuizen. VRIJDAG 29 APRIL 2016 foto Pim Ras Veel kijkers voor de registratie van Koningsdag door NPO 1. Liefst 3,3 miljoen mensen stemden daarop af. Alexia met haar mooie jurkje in Zwolle, foto Robin Utrecht ENSCHEDE. Het ontbreekt in Neder landse ziekenhuizen aan expliciet beleid om vroegtijdig burn-outs bij specialisten te ontdekken. Dat is een risico voor de veiligheid van pa tiënten. Erik Drenth Universiteit Twente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7