t 1 Extra geld voor integratie, nu de huizen nog Studentenvakbond maakt zich zorgen over ontwikkelingen 6 NIEUWS Voor het tweede jaar op rij daalt het aantal studenten dat een gap year neemt. De nieuwe studielening speelt een rol. Ik ga op reis. Nee, ik ga toch studeren. Nee, ik ga op reis. De gedachten van de 20-ja- rige Melle Keuchenius scho ten alle kanten op tijdens zijn laatste jaar op de middelbare school. „Mijn vader stimuleerde me om iets van de wereld te zien. Dat wilde ik wel graag, maar aan de andere kant zou ik studiefinan ciering mislopen en niet gelijk met mijn vrienden aan een oplei ding beginnen. Ook wist ik niet zeker welke studie ik moest doen", vertelt hij over zijn twij fels. De vwo'er schreef zich voor de zekerheid in voor twee studies, maar hakte rond zijn examens de finitief de knoop door: hij zou een tussenjaar nemen. „Voor één stu die gold loting, maar ik weet niet eens of ik ooit uit de pot ben geko men", zegt hij achteraf. De eerste maanden werkte hij fulltime in de bediening. Vorig jaar januari vertrok Melle naar Zuid-Amerika voor een rondreis. Drie maanden zag hij de mooiste plekken van Peru, Bolivia en Chi li. „Ik dacht ook heel veel na over mijn toekomst", zegt hij. „Hoe meer ik over mijn studiekeuze ver telde, hoe meer ik twijfelde of die wel bij me paste." Op een zeker moment bereikte de reiziger zelfs het punt waarop hij helemaal niet meer wilde stu deren. „Ik vond het reizen zo leuk en ik had een leuke baan." Uitein delijk schreef hij zich toch in voor een studie Industrial Design aan de TU Eindhoven, een andere op leiding dan hij vóór het tussenjaar had gekozen. Daar zit Melle nu in zijn eerste jaar. „Het bevalt verras send goed." Twijfel over de studiekeuze is nog steeds één van de belangrijk ste redenen voor scholieren om er een jaartje tussenuit te gaan. Maar het gebeurt ook vaker dat studen ten niet worden toegelaten voor een opleiding. Het overkwam 29 procent van de ruim zesdui zend jongeren die een gap year na men. Dat blijkt uit de nieuwste Startmonitor van EP-Nuffic, de or ganisatie voor internationalise ring in het onderwijs, die vandaag verschijnt. Ruim 18.000 eerste jaars vulden een enquête in over gap years. Slechts 4,9 procent van de huidige eerstejaars nam een tussenjaar. Dat waren er ruim tweeduizend minder dan een jaar eerder. Voor het tweede achtereenvol gende jaar daalde het aantal stu denten dat een jaar iets anders deed. De komst van de studie beurs, waarbij de studiefinancie ring geen gift meer is maar terug betaald moet worden, maakt dat studenten de laatste jaren meer haast hebben om met een oplei ding te beginnen. De Landelijke Studentenvakbond vindt het voor al zorgelijk dat studenten zich la ten leiden door geld. „Iedereen moet een eerlijke keuze kunnen maken", meent voorzitter Stefan Wirken. Volgens EP-Nuffic kan een tus senjaar juist tot een betere studie keuze leiden. „Uit dit onderzoek blijkt dat driekwart van de eerste jaars die instromen na een tussen jaar er meer van overtuigd is de juiste studie gekozen te hebben", verklaart directievoorzitter Fred dy Weima. „Studenten die in het tussenjaar gereisd hebben, vallen ook significant minder vaak uit tij dens hun eerste studiejaar, verge leken met de studenten die direct naar hun vervolgopleiding zijn doorgestroomd." Nu de studiefinanciering voor alle nieuwe studenten is afge schaft, verwacht EP-Nuffic dat weer meer jongeren een gap year nemen. Eerstejaars Melle kan dat alleen maar toejuichen. „Het is misschien wel de beste beslissing die ik ooit heb genomen", zegt hij achteraf. Ondanks dat hij door het tussenjaar de basisbeurs is misge lopen. Melle: „Diep van binnen be grijp ik niet dat anderen zich door geld laten leiden. Het is maar hoe graag je het wilt." En goed voor beeld doet volgen. Zijn jongere broer geniet dit jaar van een tus senjaar. „En ik denk dat mijn jong ste broertje het óók gaat doen." Na 'stevige onderhandelingen' trekt de regering de portemonnee: met 500 miljoen voor gemeenten kunnen burgemeesters aan de slag om integratie van asielzoe kers van de grond te tillen. „Zij die mogen blijven moeten kun nen meedoen", aldus minister Lo- dewijk Asscher (PvdA, Sociale Za ken en Integratie). De 'les' uit het verleden is 'dat we hen te lang lieten wachten met in burgeren', zegt hij. Het geld is bedoeld voor veer tig uur extra taalles, snellere bege leiding naar werk, extra schoollo kalen en het voorkomen van ge zondheidsproblemen. Ook mogen vluchtelingen die nog geen ver blijfsvergunning hebben onbe taald werk doen en taalles volgen van vrijwilligers. „Een flinke stap voorwaarts, ze ker voor gemeenten die nog aarzel den om vluchtelingen op te van gen", beaamt Jan van Zanen na mens de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). Zeker 86.000 vluchtelingen worden er de ko mende twee jaar mee op weg ge holpen, heeft hij berekend. Opvallend is dat alle bestuurders benadrukken dat er niet beknib beld wordt op de voorzieningen van autochtone Nederlanders. Ze ker in tijden van bezuinigingen moet dit protesten voorkomen. Van Zanen: „Niemand moet het idee krijgen: waarom doen ze dit wel voor hen en niet voor ons?" De jubelstemming kan niet ver hullen dat het akkoord tussen ge meenten en het kabinet geen op lossing biedt voor het gebrek aan huizen voor vluchtelingen. Nog al tijd zijn er veel te weinig wonin gen voor asielzoekers die hier mo gen blijven. Zeker 16.000 vluchtelingen zit ten nog altijd in tijdelijke opvang in asielzoekerscentra, in totaal 26 volle azc's. Gevolg is dat er geen plek is voor nieuwe asielzoekers. De vrees is dat er binnenkort in sommige gemeenten weer sport hallen nodig zijn om nieuwe lich tingen op te vangen. 'Dit extra geld is een flinke stap voorwaarts, zeker voor gemeenten die nog aarzelden om vluchtelingen op te vangen' De gemeenten moeten woningen bouwen of bestaande panden om turnen, maar aarzelen dikwijls uit vrees voor de kosten. Het rijk is daarnaast niet soepel in de bouw- regels, vinden ze. Over twee weken gaat het kabi net weer met de VNG zitten om hierover te onderhandelen. Toch hopen alle partijen dat deze finan ciële injectie 'een prikkel' zal vor men om duizenden woningen te gaan opleveren. Gemeenten die vrezen voor al le kosten van opvang op te draaien, worden nu immers ge compenseerd. Maar het is de vraag of dat gemeenten verleidt om te bouwen, want dat extra geld is ook voor asielzoekers die nog in een azc wonen. Als stok achter de deur wordt er gewerkt aan een boete voor ge meenten die niet over de brug ko men, erkent minister Ronald Plas- terk (PvdA, Binnenlandse Zaken). Studeren of eerst jaar op reis? 4,9 Slechts 4,9 procent van de huidige eerstejaars nam een tussenjaar. Dat waren er ruim tweeduizend minder dan een jaar eerder. door Ellen van Gaaien r Melle Keuchenius koos na een jaar reizen een heel andere studie, met succes, foto Koen Verheijden door Tobias den Hartog en Deborah Jongejan DEN HAAG. Het kabinet trekt een half miljard euro uit om vluchtelin gen sneller te laten integreren in ons land. Toch is er nog een groot probleem: het lukt nog niet om ge meenten zover te krijgen huizen voor hen te regelen. Jan van Zanen VNG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6