Gemeenteraad stelt proef met gratis parkeren in Zierikzee uit 'Neem een kijkje in de ka& Rijkswaterstaat legt boei voor Studio Bruinvis Werkstraf voor beledigen van wethouder LSD, WD, SGP en Christenunie halverwege raadsperiode Coalitiepartijen hebben meeste plannen uitgevoerd, maar ze wachten nog op samenwerking in het basisonderwijs. r SCHOUWEN-DUIVELAND 7 perfeplanten geraniums JpetlOp hangplanten Hemelvaart flowerbags en 2e VinkótereiïwMs - hanqinqbasfeets ZIERIKZEE. „Ik hoop dat er een he leboel mensen komen luisteren naar het geluid van bruinvissen", zegt zoölogisch ingenieur Nicole van Groningen van de stichting Rugvin. De eerste stap hiervoor werd gistermiddag gezet. In de Ooster- schelde, naast het havenhoofd van Zierikzee, legde Rijkswaterstaat een grote, gele boei met daaron der een hydrofoon. Die appara tuur vangt de geluiden van bruin vissen op en zendt deze naar een (nog te bouwen) ontvanginstalla- tie op het havenhoofd. Van Groningen: „Ze maken klikgeluidjes op een voor mensen onhoorbaar hoge frequentie. Daar om zit er ook een vervormer in de boei. Dat klinkt straks alsof er een bromfiets voorbij komt. Bruinvis sen maken geluid om de weg te vinden, om vis te vinden en om met elkaar te communiceren. Hoe dichter ze bij hun prooi komen, hoe sneller ze klikken." In opdracht van stichting Rug vin werkt een Britse technicus de komende weken aan de appara tuur op de dijk. Vóór de zomerva kantie moet Studio Bruinvis ope nen. Van Groningen: „Als je bruin vissen hoort, dan zie je ze ook. Ik hoop dat veel mensen hun waar nemingen op Facebook zetten." 1 - --3 MIDDELBURG. De Vlissinger (37) die wethouder Sem Stroosnijder begin dit jaar in een tweet voor NSB'er uitmaakte, is door de poli tierechter in Middelburg veroor deeld tot veertig uur werkstraf. De rechter verweet de Vlissinger dat hij de 'grenzen van het beta melijke' had overschreden met het geven van een 'respectloze' reactie via sociale media. De ver dachte gaf toe dat hij de tweet 'weloverwogen' had geplaatst. Hij reageerde op het vluchtelingenbe leid van de gemeente Vlissingen. Wethouder Stroosnijder opperde eerder dat het asielzoekerspro bleem zo opgelost is als iedereen een vluchteling in huis neemt. Die uitspraak wekte verdachtes woede toen hij las dat een vluchte ling die door iemand in huis was gehaald een kind van zeven had vermoord. De Vlissinger voegde eraan toe dat hij zijn uitlating als vrijheid van meningsuiting ziet en alleen een politiek meningsver schil met de wethouder heeft. De raadsman van de Vlissinger eiste vrijspraak. De wethouder was als 'openbaar persoon' niet beledigd, maar alleen uitgedaagd om in dis cussie te gaan, stelde hij. Maar de politierechter oordeelde dat beledi ging niet de manier is om een reactie uit te lokken. ZIERIKZEE. „Je kunt wel stellen dat we goed op weg zijn", concludeert LSD-formateur Robbert Lievense halverwege de rit van raad en col lege. „Het overgrote deel van onze plannen verloopt volgens pro grammering." Zo kreeg Zierikzee een Bedrij ven Investerings Zone, trokken Schouwen en Flakkee samen een miljoen uit voor de N59, is de mar ketingstrategie 'Ik heb een band met Schouwen-Duiveland' opge zet en is het woningbouwbeleid tijdig aangepast aan de krimp. Maar er zijn ook plannen die (nog) niet uit de verf komen. Meest opvallende hierbij is de be stuurlijke fusie in het basisonder wijs. De christelijke onderwijskoe- pel Radar houdt samenwerking met openbare evenknie Obase nog af. Lievense: „Ook ik vraag me af hoeveel schooltjes er nog moeten sluiten voor er wordt sa mengewerkt." Er ligt een flinke zak geld klaar voor het samenwer kingsproces. Probleem is alleen dat Radar en Obase hier nog niet om hebben gevraagd. Samenhangend hiermee kan de coalitie ook nog niet meedenken over de vorming van regioscho- len, die de dorpsschooltjes moe ten vervangen. Ook hiervoor is geld beschikbaar. „En bovendien moeten we dit jaar een huisves tingsplan voor het onderwijs af hebben", aldus Lievense. „Met bijna twee pagina's aan ingedien de moties en amendementen kun je zien dat we echt een duale raad zijn", concludeert Laurance Haack van de VVD. „Je kan zien dat we 'Hoeveel schooltjes moeten er nog dicht voor Obase en Radar gaan samenwerken?' voor het gemeenschappelijke doel gaan en dat partijen hier volop op sturen. Alert! heeft net zo veel in vloed als mijn WD." Tot aan het eind van de raadspe riode is de kas nog goed gevuld, maar daarna moet er op de klein tjes worden gelet. Burgemeester en wethouders melden in hun Ka dernota dat er in 2020 niet veel geld meer zal zijn voor nieuw be leid. Er staan namelijk nog een aan tal dure projecten (masterplan Bruinisse en masterplan Renesse) op stapel en er moet flink in de buidel worden getast voor de Vei ligheidsregio. In een door alle fracties, behalve de SP, aangenomen wijzigings voorstel staat nu dat de proef 'vóór het zomerseizoen 2017' wordt gehouden. De proef was juist bij motie door de WD afge dwongen. Gisteravond lieten de liberalen hun voorstel na een schorsing van een half uur los. „We zijn niet 180 graden ge draaid, maar hebben heel simpel koppen geteld. De proef wordt in elk geval voor de zomer van 2017 gehouden. We hebben dus wei nig water bij de wijn ge daan", verdedigde WD-er Tom Soeters zijn nieuwe mening te genover SP-voorvrouw Anita de Vos. Zij verwijt de andere par tijen achterkamertjespolitiek. De zaak ging aan het schuiven, toen 'De proef wordt in elk geval voor de zomer van 2017 gehouden' coalitiepartij LSD liet weten wel wat te voelen voor het idee van Alert! om in Zierikzee variabele parkeertarieven uit te proberen: duur in de zomer en goedkoop in de winter. Want volgens Alert! is nergens aangetoond dat gratis parkeren winkelomzetten ver hoogt. Het kan juist omzetverla- gend werken als alles vol staat met langparkeerders. SGP en Christenunie deelden de mening van LSD en de PvdA was altijd al tegen de proef. Er wordt nu eerst beleid voor de he le gemeente geschreven, inclu sief de mogelijkheid van variabe le tarieven, en pas daarna wordt de proefin Zierikzee gehouden. Donhereweg 67 - Schuddebeurs T 01114125 61 - E info(cDdetol.nu www.detol.nu VRIJDAG 29 APRIL 2016 'At'r-i- --- i. Zoölogisch ingenieur Nicole van Groningen van de stichting Rugvin met op de achtergrond de gele boei met daaronder de hydrofoon. Deze vangt de geluiden van bruinvissen op en zendt ze door. foto Marieke Mandemaker 'Geld onderwijsfusie ligt klaar* door Ton van den Nouweland Robbert Lievense formateur door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. De proef met twee uur gratis parkeren in Zierikzee wordt nog wel gehouden, maar niet meer deze winter. Eerst wordt on derzocht of een variabel parkeer tarief kan worden ingevoerd. Tom Soeters WD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68