MIEN 8? BUI'EN I 5 EIGEN TUIN EERST Handig als extra zitplek of opstapje. Maar deze vrolijke krukjes staan ook als accessoire goed in je woonkamer. Noem mij gerust een conservatieve ouwe zak, maar ik geniet niet van gekleurde houtsnippers Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitvliegen. Vandaag: boomschors. Grappig hoe mensen soms selectief blind kunnen zijn: laatst was ik op bezoek in een tuin vol schitterende plantencombi- naties. Hier was een rastuinier aan het werk. Het tuinpad was bedekt met een afschuwelijke laag schimmelende hout snippers. Ik hield mijn mond, ik ben laf. Ik laat mijn kri tiek pas horen in de krant. Wie een grote tuin heeft zit vaak met een over schot aan snoei- hout. Wat is ecologischer dan snoeihout door de ver- snipperaar te jagen en er je tuinpaden mee te bedekken? Maar mooi is anders. Wat mij betreft zijn houtsnippers alleen toegestaan rondom een trampoline, om een val te breken, of als uitgangsmateriaal voor de zelfkwe- ker van paddo's. Daarom is het des te verbazender dat er niet alleen tuiniers zijn die hun snoei hout versnipperen, maar dat sommige zelfs houtsnippers kopen. Ik geef toe: snippers van kastanjehout ver kleuren snel naar neutraal grijs, maar in tuincentra kom je zelfs gekleurde hout snippers tegen, in vrolijk zalmoranje of gedistingeerd platinablond. Noem mij gerust een conservatieve ouwe zak, maar daarvan kan ik niet genieten. Als ik een pad esthetisch verantwoord wil bedekken, kies ik voor gecompos- teerde, gemalen boomschors: donker van kleur, onkruidwerend en verend onder je voeten. Boomschors is een bij product van de bosbouw; je kunt het in ieder tuincentrum kopen, van fijn tot grof en van Frans tot Fins. Als je tuinpad en borders met schors wilt bedekken, moet je een laag van 10 centimeter schors aanbrengen. Pas dan is zo'n laag effectief onkruidwerend. Met 70 liter bedek je dan nog geen vierkante meter. De serieuze mulcher - het bedek ken van de grond heet mulchen - kan zijn schors beter per kuub bestellen. Een laag gecomposteerde schors heeft grote voordelen: de grond verbetert, zo'n laag houdt onkruid tegen, de werking van kou en hitte wordt getemperd en een mulch houdt vocht vast. Een laag van 10 centimeter gaat zo'n vijf jaar mee. Nadelen zijn er ook: vogels romme len graag in die schorslaag en versprei den de snippers, om van honden en katten niet te spreken. En planten of verplanten wordt lastig zonder de laag te verstoren. Met onkruid als gevolg. 1. Optimal Elements, 263 2.Vijf5, 395 3. Markita, 35 4. Kitchen Trend Products, 34,95 5. Label 51, 37 6. Leen Bakker, 10 vrijdag29 april 2016 GO Snippers Meestal zit schors in een zak van 70 liter. -> Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl Creatief met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57