s.r 2 MIEN BUI' 3 0 LEESTIPS iï.SiÊh Alles in het huis herinnerde aan Steef en zijn ex. Ik wilde de boel schilderen, maar de kinderen hadden daar best moeite mee Drankie blijft 25 IllkJC 1)11)11 Z5 letker koel llllt Sb 'Zorg dat ieder kind een eigen hoekje heeft' y •••jap*- .t>. 3\ door zien kersverse koppels vaak niet de omvang van het samen- woonproject. „Ik noem dat 'onbe wust optimisme'. Je bent razendverliefd en denkt: we lossen het wel op, liefde overwint alles. Maar mensen hebben geen idéé waar ze aan beginnen. Het is een reis die je waarschijnlijk niet zou maken als je van tevoren wist hoe ingewikkeld het kan zijn." Omdat samenwonen vaak wel praktisch en financieel handig is, kun je maar beter goed voorbereid zijn. Saskia heeft genoeg tips. „Het makkelijkst is om samen een nieuw huis te betrekken, zodat je een frisse start kunt maken. Je richt het huis samen in en bepaalt van tevo ren hoeveel kamers je nodig hebt. Dat is de meest ideale situatie, maar niet altijd haalbaar. Bijvoor beeld omdat je de kinderen niet hun ouderlijk huis af wilt nemen. In de praktijk trekt dus vaak de één bij de ander in." Saskia's belangrijkste tip is om een eigen plek te in te richten (zie kader), maar ze adviseert nieuwe fusiegezinnen ook met klem om vooral eens met elkaar te praten. „Om de tafel gaan zitten en uit spreken wat je belangrijk vindt: dat is zó van belang. Zo krijgt ieder lid van het nieuwe gezin een stem in het geheel. Als de stiefouder bij voorbeeld op eieren loopt om de goede vrede te bewaren, dan kun nen kleine woonergernissen uit groeien tot een enorme bom die op een gegeven moment barst. Daarom kun je beter uitspreken dat je je ergert aan rondslingerend speelgoed of de vuile ontbijtbord jes. Dat scheelt een hoop gedoe." Ook Mirjam Dorgelo (39) uit Den Haag kent de woonperikelen van een vers samengesteld gezin. Ruim vijf jaar geleden werd ze 'ontzet tend verliefd' op Steven. Toen ze op hun eerste date in de kroeg zaten, kwamen naast de foto's van zijn laatste vakantie met vrienden, ook de foto's van zijn kinderen voorbij. Drie dochters, die nu 15,12 en 9 zijn. Mirjam was de vrolijke vrijge zel zonder kinderen en woonde in het centrum van Den Haag. „Toen de relatie vorderde en we besloten samen te gaan wonen, was het dui delijk dat ik bij hem zou intrekken. Een nieuw huis zou te heftig zijn voor de kinderen; de scheiding van hun ouders was nog niet eens offi cieel afgewikkeld." Dus ging Mirjam van de Haagse binnenstad naar de Vinex-woning van Stefan in Leidschenveen. Best even wennen. „De gordijnen, de kleur verf op de muur, de meubels: het herinnerde allemaal aan Steef en zijn ex. Ik wilde graag de boel schilderen en nieuwe meubels kopen om er 'ons' plekje van te maken, maar de kinderen hadden daar - helemaal logisch - best moeite mee. Dat leverde soms inge wikkelde situaties op." Na veel gepolder is er nu ruimte voor iedereen en ziet Mirjam het ook als haar huis. „We hebben de zolder verbouwd tot twee kamers en beetje bij beetje hebben we de inrichting veranderd naar wat ik ook mooi vind. Steef en ik hebben hier samen nog een dochter gekre gen, Bodile, ze is nu 3 jaar. Dat maakt ook dat het meer voelt als mijn plek. Hoewel ik nog steeds droom van een nieuw huis met een studeerkamer, een tv-kamer en een washok, want het blijft schipperen met de ruimte. Als we hier met z'n zessen zijn, is het gewoon druk." Oergezellig Druk is en blijft het, maar dat le vert ook mooie momenten op. Zo is voor Jan en Phyllis het weekend het gezelligste moment van de week. Jan: „De kinderen worden steeds ouder. De oudste zit op ka mers in Nijmegen en de rest heeft bijbaantjes, sport of verkering. We zien ze dus wat minder vaak, maar in het weekend komen ze allemaal even langs. Dan schuift er zo negen man aan voor het avondeten." Phyl lis: „Als ik dan rondkijk en ieder een zo zie zitten ja, dat is gewoon oergezellig." vrijdag 29 april 2016 GO 'I ■*»-. m- m 1 Als je met vrienden in het park gaat picknicken, wil je dat de wijn ook na een paar uur nog koel is. De nieuwe drankhou ders van Corkcicle zijn dan de oplossing. Je drankje blijft 25 uur koel of 12 uur warm, dankzij de dubbele wand van roestvrij staal en een extra derde isola tielaag. Er is een grote thermofles, de Canteen, en een kleinere beker, de Tum bler. Zie ook fonq.nl. Het bijenboek HET BIJENBOEK Hoelang vliegen er al bijen rond op aarde? En hoe communiceren ze? Het bijenboek vertelt alles over het leven van de bij. Piotr Socha, car toonist in Polen en zoon van een imker, legt het met illustraties uit. (Lannoo, 19,99) ER STOND EEN VROUW IN DE TUIN Anne Mieke Backer schrijft in Er stond een vrouw in de tuin over vrouwelijke tuin- en landschapsarchitecten, boerinnen, prinsessen en groot- grondbe- ERSTON zitsters. (HEF publis hers 27,90) EN V BBQBIJBEL VU MniUS tl- El BBQBIJBEL Barbecuen is meer dan spare- ribs en worst op i de gril- plaat leggen. In BBQbij- bel laat barbecuekoning Julius Jaspers met foto's zien wat er moge lijk is en geeft hij zijn 250 meest geliefde re cepten prijs. (Carrera, 29,99) MIJN ARABISCHE KEUKEN Kok Mounir Toub leerde van masterchefs heel veel over de Arabische keuken. Maar zijn moe der blijft zijn allergroot ste kookidool. Hij eert haar en deelt zijn kennis en recepten in het kook boek Mijn Ara bische keuken. (Carrera, 29,99) r r -> Gezin 2: Mirjam (39) Steven (44). Steven heeft drie dochters uit een eer dere relatie: Romée (15), Cleo (12) en Yara (9). Samen kregen ze Bodile (3). Ze wonen in Den Haag. Gezin 3 (niet op de foto): Jan (57) Phyllis (48). Jan heeft dochter Mae (18) en zoon Jace (16) uit een eerdere rela tie. Phyllis heeft twee dochters, Indra (20) en Lara (18) uit een eerdere relatie. Jan en Phyllis wonen samen in een klein dorp bij Sittard. De belangrijkste woontip van Saskia voor samengestelde gezinnen is om een eigen plek te hebben. 'Zodat je in de hectiek van het dagelijks leven éven ruimte voor jezelf kunt opzoeken. Dat is belangrijk voor alle leden van het gezin.' 3 tips voor uitvoering: 1 KLAMBOE OF KAMER SCHERM „Samenge stelde gezinnen zijn groter dan gemiddeld, dus moeten kinderen vaak een kamer delen. Zorg dan dat ieder kind z'n eigen hoekje heeft. Maak met een kamerscherm of kast een scheiding, of hang een klamboe om het bed zodat het voelt als een hutje voor je kind." STOEL IN DE SLAAPKAMER Sla jezelf niet over, als (stief)ouder heb je net zo goed behoefte om je af en toe terug te trekken. Als je geen stu deer- of hobbykamer kunt inrich ten, zorg dan dat je slaapkamer een fijne plek is om te zijn. Zet een lekkere stoel neer of leg wat kussens op bed en spreek af dat de kinderen kloppen voordat ze binnen komen." GEEN 0P- KLAPBEDJE „Je eigen spullen geven je een 'thuisgevoel'. Dat is voor kinderen belangrijk, ook al zijn ze er niet de hele week. Zorg dat ze een eigen bed hebben en niet een tijdelijk op- klapbedje en richt een lade in voor hun speelgoed, zodat ze zich altijd welkom voelen." 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55