2 IINNEN ar BUT TIPS NIEUWTJES Fusiegezinnen Twee gezinnen samenvoegen is opvoedkundig geen makkelijke opgave, maar op woongebied zijn er ook obstakels. Waar laatje al die kinderen en hoe zorg je voor ruimte voor jezelf? Drie fusiegezinnen en een stiefouderexpert vertellen hun verhaal en geven tips. De liefde maakt naïef, kersverse koppels hebben vaak geen idee waar ze aan beginnen Lampions brengen mystiek sfeertje Gebreide meubels voor in de tuin Hawaï op je terras ner vinden mét kinderen. Om dat allemaal onder een dak te krijgen, moeten de fusiegezinnen vaak schipperen met tussenwan dj es, dakkapellen of omgebouwde tuin huisjes. En dan hebben we het nog niet over de inrichting, die opeens voor twee gezinnen naar wens moet zijn. Saskia Engels (46) ziet in haar coachingpraktijk voor stiefouders regelmatig gezinnen voorbijkomen waarbij het samenvoegen van twee gezinnen in één huis niet van een leien dakje gaat. „Ik zeg altijd: zelfs als het goed gaat, is het nog inge wikkeld. Ik vorm zelf al twaalf jaar een samengesteld gezin en weet uit eigen ervaring hoe lastig het is écht een gezamenlijk thuis te hebben. Praktische zaken wat betreft het wonen lijken misschien onbenullig, maar zijn heel belangrijk voor het welzijn van alle gezinsleden." Een eerste probleem volgens Saskia is dat de liefde naïef maakt. Daar- TEKST JETTE PELLEMANS I FOTO'S SHODYCAREMAN Dat de gezinnen goed met elkaar kunnen opschieten is één, om het allemaal praktisch bij elkaar te brengen is een tweede. Phyllis: „Het huis is niet bemeten op vier kinderen. De oudste meiden kon den het zo goed met elkaar vinden, dat ze samen op zolder wilden sla pen. Dat was fijn, maar ze sliepen daar tussen de wasmachine en de droger, dat wil je ook niet. Dus heb ben we na een tijdje een dakkapel op de zolder laten zetten en de boel verbouwd." Impact Jan: „Zo'n verdubbeling van aantal personen in een gezin heeft best een grote impact. Het begint al met vervoer. Er moest een nieuwe auto komen om iedereen tegelijk mee te kunnen nemen. Daarna kwam er een nieuwe bank en nieuwe eetka- merstoelen. Toen dat geregeld was, konden we pas de zolder verbou wen en uiteindelijk kwam afgelo pen jaar de extra verdieping op de garage. Het is ook allemaal niet gratis natuurlijk." Kinderen die wonen in één of soms zelfs twee samengestelde gezinnen vormen geen uitzondering. In 2014 waren ruim 35.000 kinderen be trokken bij een echtscheiding. Kin deren wonen meestal om-en-om bij hun vader en moeder, die op hun beurt vaak weer een nieuwe part- aaa, die tweede badka- mer, daar zijn we héél blij mee," zegt Phyllis Vaessen (48) enthousiast. Een tijdje geleden besloten zij en haar man Jan Coumans (57) een extra verdieping op hun garage te bouwen voor zichzelf en hun vier kinderen. Nu hebben ze twee extra kamers én een extra badkamer. Een hele vooruitgang, vertelt Phyl lis: „Op zondagochtend was het hier dringen geblazen. Nu alle mei den verkering hebben, lopen in het weekend altijd genoeg pubers in huis rond. Je kunt je voorstellen dat het dan wel even duurt voordat de douche vrij is." Zo'n acht jaar geleden leerde Phyl lis na haar scheiding Jan kennen. Zij had al twee dochters van toen 10 en 12, hij had een zoon en een dochter van 10 en 8. Jan was na zijn scheiding op een kamertje bij zijn ouders beland: niet een ideale situatie. Jan: „Om als man van 50 weer bij je ouders te wonen is een beetje vreemd. Vandaar dat ik drie maan den nadat ik Phyllis had ontmoet al bij haar introk. De kinderen kon den het meteen goed met elkaar vinden, dat is ons geluk geweest. Als ik zie hoe ze met elkaar omgaan en voor elkaar opkomen: daar bof fen we ontzettend mee." vrijdag 29 april 2016 In Vietnam zag Harry van Vlisteren hoe met zijde beklede lampionnen de res taurants en winkels een mystieke sfeer gaven. Eenmaal thuis richtte hij Lampionsenzo op, waarmee hij deze lampions (vanaf 18,95 euro) in Neder land verkoopt. Ze zijn handgemaakt in een atelier in Vietnam en ideaal om de woon- of slaapkamer een mystieke sfeer te geven. Ook staan ze mooi op het balkon of in de tuin. Meer info: lampionsenzo.nl Binnen is het al langer een trend: gebreide meubels. Het merk Curver komt nu met gebreide meubels en plantenpakken voor buiten. Omdat ze tegen een regenbui en een stootje moeten kunnen, zijn ze niet gemaakt van wol; de Knit Collection (vanaf 34,95 euro) is een serie kunststof pro ducten met een breipatroon. Daardoor zijn ze makkelijk schoon te maken. De 'breisels' zijn te koop via tuinmeu belen.nl De exotische bloemen van de hibiscus doen denken aan Hawaï. Wil je een tro pisch sfeertje op je terras? Haal dan de hibiscus in huis. De plant heeft spec taculaire bloemen van 12 centimeter groot in rood, oranje, geel, paars, roze of wit. De bloemen bloeien kort, maar keren de hele zomer terug. WAAR LMT JE AL DE kinderen? Gezin I: Saskia (46) Marco (51). Hij heeft drie kin deren uit een eerdere rela tie: Maarten (23), Sander (18) en Manon (16). Samen kregen ze Nienke (5). Ze wonen in Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54