VN-gezant: Syrisch staakt-het- vuren in gevaar Frans Timmermans: meer Syriërs naar Europa Gered uit de puinhopen 4 NIEUWS OPLAAIEND GEWELD IN ALEPPO Nieuwe offensieven van Islamiti sche Staat langs de grens met T\ir- kije en bombardementen van de Syrische regering op woonwijken hebben de situatie op scherp ge zet. De VN heeft Rusland en de VS gevraagd zich met spoed in te zetten om weer een stabielere si tuatie te krijgen in Syrië. Minstens 27 mensen blijken woensdagavond te zijn omgeko men bij een bombardement op het ziekenhuis al-Quds, dat Artsen zonder Grenzen onder steunt in de Syrische stad Aleppo. Zeker twee van de slachtoffers zijn artsen van het ziekenhuis. Ook zijn volgens het Syrische Ob servatorium voor Mensenrechten drie kinderen omgekomen. Het is opnieuw een voorbeeld dat het staakt-het-vuren in Syrië kraakt. „Deze schandalige lucht aanval heeft een cruciaal zieken huis in Aleppo volledig vernie tigd. Waar is de verontwaardiging bij diegenen die de macht en ver antwoordelijkheid hebben om de ze waanzin te stoppen?", aldus Muskilda Zancada, landencoördi- nator van Artsen zonder Grenzen in Syrië. Aleppo ligt al lang op de frontli nie in Syrië en de situatie was al kritiek vóór de laatste luchtaanval len. Naar schatting verblijven nog 250.000 mensen in de stad, die de laatste weken steeds zwaarder te lijden heeft onder bombardemen ten en gevechten. Er is nog maar één verbindingsweg met gebied dat niet door het regime in Damas cus wordt gecontroleerd. Als die wordt afgesneden, is de stad hele maal omsingeld. Sinds de start van de Syrische oorlog in 2011 stierven al meer dan 270.000 mensen en raakte meer dan de helft van de bevol king ontheemd. Dat zei eurocommisaris Frans Timmermans gisteren in een asiel debat met het Europese Parle ment. Brussel, zo beloofde hij, blijft onverminderd streng met Turkse visa. Timmermans had veel lof voor de manier waarop Turkije drie miljoen vluchtelingen opvangt en sinds begin deze maand ook alle illegale migranten uit Griekenland nog terugneemt. Nu moet Europa 'zijn deel van de afspraken' nakomen, vindt hij. On derdeel daarvan is dat Europese landen voor elke Syriër die Turkije terugneemt uit Griekenland, er één overnemen van Turkije. Voor lopig geldt een maximum van 72.000. Timmermans en staatssecreta ris Klaas DijkhofF, die als Euro pees voorzitter de lidstaten verte genwoordigde, moesten forse kri tiek incasseren op de vluchtelin- gendeal die de 28 Europese leiders vorige maand met Turkije sloten. „Het is geen perfecte oplossing, maar wel beter dan daarvoor", vond Dijkhoff. Timmermans: „Ik heb van alle critici nooit één alter natief gehoord. Het aantal mensen dat verdrinkt tijdens een illegale oversteek van de Egeïsche Zee is sterk teruggedrongen. Laten we bij alles wat er nog te doen is er kennen dat er door ons optreden nu minder menselijk lijden is." Daar staat tegenover, aldus nog al wat Europarlementariërs, dat Europa zich met deze deal mede verantwoordelijk heeft gemaakt voor noodsituaties in Turkse en Griekse opvangkampen, het terug sturen van Syrische vluchtelingen door Turkije en het opsluiten van kinderen tussen hen onbekende volwassenen in Griekenland. De Nederlanders beten in het de bat ferm van zich af, ook over de mensenrechtenschendingen en personvrijheid in Turkije. Volgens De Jong (SP) is Europa, ooit de trots van de VN, nu de outlaw van het internationale recht, Van Da len (CU) en Maeijer (PVV) riepen op de samenwerking met 'dat sul tanaat onder leiding van een des poot' vandaag nog op te zeggen. Volgens Timmermans moet Tur kije er niet op rekenen dat het nu ook het visumvrije reizen in de schoot geworpen krijgt. „Turkije zal eerst aan alle 72 voorwaarden moeten voldoen." Turkije heeft al gedreigd met opzegging van de vluchtelingendeal als Europa niet 'levert', maar Brussel - dat komen de woensdag een voortgangsrap port opmaakt - komt met een strikt feitelijke evaluatie, aldus Timmermans. Als 75 miljoen T\ir- ken straks vrij naar Europa kun nen reizen, 'dan liefst wel met een degelijk biometrisch paspoort'. De tijd dringt, want Turkije wil dat het visumvrij reizen eind juni in gaat, en de instemming door lid staten en Parlement in Europa duurt al snel twee maanden. 'Als Turkije visumvrij naar Europa wil reizen, zal het eerst aan alle 72 voorwaarden moeten voldoen' ALEPPO. Hulpverleners redden een kind uit een verwoest gebouw na luchtaanvallen op de oppositiewijk al-Kalasa in de Syrische stad Aleppo. Na een relatief rustige periode laait het geweld in de stad nu weer op. Door een reeks bombardementen zijn in 24 uur meer dan zestig mensen om het leven gekomen, meldden hulpverleners en activisten gisteren. Ook het al-Quds ziekenhuis van Artsen zonder Grenzen in de wijk as-Soukour werd getroffen (zie bericht hiernaast), foto Ameer Alhabi/AFP door Bob van Huët ALEPPO. Het zo moeizaam verkre gen staakt-het-vuren in Syrië wan kelt. Volgens de VN-gezant voor Sy rië Staffan de Mistura dreigt de wa penstilstand zelfs om te vallen nu verschillende partijen weer in de aanval zijn gegaan. door Frans Boogaard BRUSSEL. Europa moet meer Syri sche vluchtelingen uit Turkije opne men. Lidstaten moeten hun inspan ningen 'verdubbelen of in elk geval verhogen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4