Pietje Potentaat Terneuzense uitgeverij Laat je fossiel keuren Andreas Oosthoek en zijn Vuurland ZEEUWSE ZEELAND 13 In Vuurland graaft Andreas Oosthoek de doden en de verhalen op van Walcheren najaar 1944. Vuurland Andreas Oosthoek (geb. 1942) debu teerde vorig jaar als romanschrijver met Het relaas van Solle. Met opus twee heeft hij niet lang gewacht: Vuurland. Zulke zinnen lees je niet alle dagen: 'Onder hun soldatenlaar zen knappen de pijpbeenderen, de schouderbladen, het heilig been, het zo begenadigde schaam- been.' Ballet met beenderen, dan sen met doden. Misschien ver wacht je bij schrijven over sche dels, literatuur over lijken, proza dat kaal tot het bot is. Maar de ali nea's van Andreas Oosthoek - oud-hoofdredacteur van de PZC - zijn bekleed met veel vlees en daaroverheen ook nog eens een kleurrijk uniform. Een grillige danse macabre is het, soms waan je je in het spookhuis waarbij grappen en griezelen elkaar in evenwicht houden. Als dienstplichtig militair was Oosthoek, lang geleden, verbon den aan de Bergings- en Identifi- catiedienst van de Koninklijke Landmacht. Tegenwoordig een in stelling die gebruik maakt van DNA- en isotopenonderzoek, maar destijds waren de belang rijkste instrumenten spade en sol datenlaars. Hij moest resten uit de Tweede Wereldoorlog bergen, naamloze gesneuvelden alsnog van een naam voorzien. Dit on verwerkbare probeerde hij te ver werken door te gaan schrijven. Vuurland is daarvan het verlaat verschenen resultaat. Een roman rijk aan literaire toespelingen, waarin realiteit en fictie in elkaar overgaan. Met eni ge fantasie herken je in vaandrig 'Alva', de auteur zelf. Alva, ofwel Alain van der Wende, is in elk ge val Zeeuwser dan Zeeuws. 'Natio- nalité zeelandaise' schrijft hij met zwier op een formulier, dan wel 'Nationalitat Seelandisch'. Het gezelschap is al even merk waardig als hun taak, sommigen beschouwen hen als 'goedgekeur- Patricia Verlinde uit Terneu- zen heeft een uitgeverij op gericht voor young adult-boeken, literatuur voor jong volwassenen. Nederlandse en Vlaamse auteurs doen in dit genre niet onder voor collega's uit het buitenland, vindt ze, maar ze krijgen moeilijk voet aan de grond in de boekhandel. Met haar uitgeverij Willowtreez wil Verlinde daar verandering in brengen. „Uitgeverij Willowtreez werkt met professionele vormge- de flikkers met S-5'. Vaandrig Al va maakt geen geheim van zijn aard en hij wil per se in dienst. Homo's zijn geen mietjes, bena drukte Oosthoek ook al in Solle. Met de nodige aandacht voor lu gubere details schrijft hij over de werkzaamheden van de lijkenpik kers. Lang niet alle stoere man nen blijken er emotioneel tegen opgewassen. Alva doet veel meer dan zijn plicht. Zijn motto luidt: 'De do den hebben een verhaal en hun verzorgers moeten daarvan zo veel mogelijk weten, punten en komma's.' Na zijn afzwaaien zoekt hij dan ook verder. Zo ont wikkelt Vuurland zich van griezel verhaal, autobiografie en histori sche documentaire tot een heuse thriller. Wie heeft het gedaan? Hebben de Duitsers hun eigen mensen afgemaakt in de dagen van de Slag om de Schelde? vers en redacteuren. De boeken zullen qua kwaliteit niet verschil len van boeken van grote uitgeve rijen en voor de promotie heb je niet altijd een groot budget no dig, zolang je maar een goed plan hebt", aldus Verlinde. Zelf publiceerde ze eerder de roman Het antiserum bij uitgeve rij Macc. Eind dit jaar verschijnt haar boek Bloedband - Ontwaking bij Willowtreez. Nu al zijn de eerste zestien hoofdstukken te downloaden via de site www.willowtreez.nl. www.pzc.nl/zeelandgeboekt Aardenburg als aards para dijs, zo zag Petronella Moens (1762-1843) het. Haar in 1817 verschenen roman over een ideale maatschap pij waarin de slavernij was afge schaft en alle kleurtjes in harmo nie samenleefden, noemde ze dan ook Aardenburg. Ze publiceerde eveneens over het echte Aarden burg in 1830 een beschouwing in een tijdschrift en in 1788 een boek je met het uitbundige loflied Eer krans voor Aardenburg. Haar Aar denburg deed in 2001 iets terug: men plaatste een borstbeeld van de dichteres in de tuin van de Sint-Baafskerk. Een toepasselijke plek, want in 1764 was haar vader, een man met Zeeuwse achtergrond, te Aarden burg beroepen als predikant. De vorige dominee had, zo begrijp ik uit de grote studie die Ans J. Velt- man-van den Bos in 2000 aan Pe tronella Moens wijdde, de ge woonte de gelovigen in beschon ken toestand toe te spreken. Petronella leefde lang en geluk kig in Aardenburg. Alleen lijken de feiten daarmee in strijd: ze ver loor er haar moeder en kreeg ver volgens kinderpokken, met als ne- Petronella Moens veneffect dat ze goeddeels blind werd. Ze overwon haar handicap, zoals ze dankzij haar wilskracht ongeveer alles overwon, vandaar haar bijnaam Pietje Potentaat. Een zeer zelfstandige vrouw, die veel schreef voor haar dagelijks brood. Wie was ze? Een brave moralis- te, zou je denken als je naar haar kinderboekjes en overvloedige ge loofsbelijdenissen kijkt. Een pitti ge opinieleidster, zeg je op andere momenten, al waren haar politie ke opinies even wisselvallig als herfstweer aan de Zeeuwse kust. Maar in leven en werk van deze dappere dame zien we één con stante. Het is Aardenburg voor en na. Heeft toch wel iedereen in het illustere Zeeuws-Vlaamse stadje een exemplaar van de Eerkrans in de kast staan? Ze 'maalde d'Aar- denburgsche glorie', zegt ze in een gedicht vooraf. Niets te veel gezegd. Ze verliest zich in een doolhof van verwijzin gen naar Homerus en Troje, Vergi- lius en Rome. Aardenburg doet, volgens haar, 'gantsch Nederland een vrijen adem haaien'. En 'wie heldenmoed waardeert zal de Aardenburgers roemen'. De 'grootsche heilzon' van haar plaats zal tot de jongste dag blijven stra len. De twintig zeer heftige blad zijden poëzie laten zich in twee woorden samenvatten: Aarden burg, amen! Zeeland geboekt STRAN DFOSSIELEN Leden van de Werkgroep Geologie van het Zeeuwsch Genootschap houden morgen van 14.00 tot 15.30 uur een fossielenspreekuur in boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Onlangs verscheen de Gids voor Zeeuwse Strandfossielen ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de werkgroep. Ieder een is welkom om te kijken naar echte fossielen, maar ook om zijn eigen fossielen te laten bekij ken door deskundigen. VRIJDAG 29 APRIL 2016 Andreas Oosthoek Oud-hoofdredacteur Andreas Oosthoek van de PZC; op de achtergrond uitgeefster Eva Cossee. foto Ruben Oreel Een grillige danse macabre Andreas Oosthoek Uitgeverij Cossee 290 pag./€18,95 Presentatie op 3 mei, 17.00 uur Kloveniersdoelen Middelburg Aanmelding via info@kloveniersdoelen.nl door Mario Molegraaf door Mario Molegraaf (1762-1843) engidf uitgcgtvtn bij htt 50-jn'ig jubileum Werkgroep Geologie KZGVi 'cikgrocp Geologie I Koninklijk Zeeuwsch Gcnooltctup der Weienichi Fauna Zeelandica in de oertijd Harry Raad (red.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45