it buiten Walcheren kijken .S iger worden uitgesteld ZEELAND 11 Tandwalvis in de Schelde De PZC online Het onderhoud aan de toren had niet nog vijfjaar kunnen wachten; de gaten vielen er letterlijk in. na veel rekenwerk dus aan de to ren vast en tot zestien meter hoog te is extra versteviging aange bracht. Maar goed ook, want op tweede paasdag blies een flinke storm het folie zonder pardon aan flarden. Een vervelende situatie, het materiaal kwam overal te recht. Dat is goedgemaakt met een presentje voor omwonenden. Lindhout noemt de steiger 'een ramp'. „Het vergt zoveel aandacht. En het kost gigantisch veel geld." Het gepuzzel met de steiger had ook gevolgen voor het werk, dat door de vertraging opschoof rich ting winter. Verre van ideaal, al dus Lindhout. „Maar we moesten beginnen, de constructeur vond het onverantwoord om de toren nog een winter te laten staan." Het zegt iets over de staat van het bouwwerk, beaamt de projectlei der. „Er was zo zachtjes aan een ri sico aan het ontstaan, dit onder houd had niet nog vijfjaar kun nen wachten." Daar is geen woord van gelogen, want de gaten vielen er letterlijk in. Op meerdere plek ken was het gietijzer volledig doorgeroest. En waar in het begin, dus vier jaar geleden, alleen spra ke was van renovatie van de staal constructie, bleek ook de beton nen bak inmiddels behoorlijk aan getast door de elementen: er werd betonrot geconstateerd. „Zelfs van uit de Westerschelde werken de zouten er op in", weet Lindhout. „Dus de betonnen bak pakken we radicaal aan." Daarvoor zal overi gens de komende weken nog eens zestien meter steiger extra wor den opgebouwd; alleen het loden dak piept er straks nog bovenuit. De stalen constructie van de watertoren wordt gestraald, gere pareerd en opnieuw gecoat. Vier lagen in totaal gaan erop. Bij dat laatste leverde het koude, natte weer ook een extra hindernis op. „Daardoor hebben we steeds naar de juiste coating moeten zoeken", vertelt Lindhout. „Er zitten nu sys temen op die bijvoorbeeld ook op de Oosterscheldekering worden toegepast. Het voordeel is dat die twintig jaar meegaan, dus dat is gunstig voor de garantie van tien jaar die we op ons werk geven." Lindhout spreekt van een mooi en ook uitdagend karwei, niet in de laatste plaats omdat de waterto ren in een woonwijk staat en er bedrijven in de toren zitten die ge woon moeten kunnen door draaien. Dat gaat prima. Ook met omwonenden probeert hij zoveel mogelijk rekening te houden. Als alles volgens planning verloopt, is de monsterklus begin juni ge klaard. De Goese watertoren is dan weer als nieuw, wellicht is dat een mooie gelegenheid om hem 's avonds en 's nachts weer aan te lichten. ge week tegenover de PZC weten overvallen te zijn door de voorstel len van de provincie. Volgens De Reu is geen sprake van een opzetje waarbij wordt aangestuurd op het stopzetten van de totale subsidie. Hij erkent wel dat in de plannen van Middelburg tot dusver weinig plaats is voor MPZ. De noodlijden de gemeente Vlissingen heeft vrij wel geen budget voor cultuur. En het provinciebestuur heeft nog niet met gemeenten buiten Wal cheren over MPZ gesproken. „Je kunt van tevoren met ieder een overleggen en dan besluiten wat je doet", reageert De Reu. „Je kunt ook een voornemen formule ren in de cultuurnota en dan met iedereen gaan overleggen. Dat is wat we nu gaan doen." Voorzitter Maarten Steenbeek van MPZ noemt het een 'terechte vraag' om te proberen ook concer ten buiten Walcheren te program meren. „Daar zijn we ook al voor zichtig mee begonnen in Zierik- 'De provincie wil inzetten op festivals, maar daar trek je geen nieuwe inwoners mee' zee." MPZ wil ook de mogelijkhe den in Zeeuws-Vlaanderen verken nen, met name in Terneuzen en Hulst. Steenbeek betwijfelt wel of gemeenten staan te trappelen om daarin te investeren. De bewering dat er een overaan bod van concerten is op Walche ren, vindt Steenbeek 'niet erg over tuigend'. „Als je kijkt naar het aan bod in steden met een vergelijk baar inwoneraantal valt dat nogal mee. De provincie wil inzetten op festivals, maar daar trek je geen nieuwe inwoners mee. Die kijken als ze overwegen zich hier te vesti gen juist naar een structureel aan bod aan culturele voorzieningen." Het verraste de MPZ-voorzitter dat hij de plannen van de provin cie eerst in de PZC moest lezen. „We waren hier liever in een eer der stadium bij betrokken." Inmid dels heeft de provincie MPZ uitge nodigd voor een overleg, medio mei. Op 20 mei debatteren de Staten over de cultuurnota. BORNEM. Bij de sluis van Win- tam (bij Bornem) in de Schelde is een narwal aangetroffen. Het is de eerste keer dat een arcti sche tandwalvis in België is ge vonden. Het zeezoogdier - dat via de Westerschelde is ge zwommen - leeft normaliter in het Noordpoolgebied. De aange spoelde narwal is een jong man netje van twee meter en heeft een slagtand van een halve me ter, meldde het Koninklijk Bel gisch Instituut voor Natuurwe tenschappen donderdag. Vol wassen mannetjes kunnen wel 4 tot 5 meter worden. Het kada ver zal worden overgebracht naar de Universiteit Gent voor autopsie. Twitter <p 1 Irma van Weelde @Irmavan Weelde Een prachtig meisje van 12 afzeiken dat in de puberteit zit, wat een helden Zouden ze dat ook bij hun eigen doch ters doen? Bah! #amalia Reacties monitoren Online top-5 Weblogs 63 METER DE HOOGTE IN VRIJDAG 29 APRIL 2016 ?n was wat wankel 44 meter hoog is de stalen steiger die sinds afgelopen najaar om de watertoren staat. De stalen constructie van de toren krijgt een nieuwe coating, in totaal gaan er vier lagen op. foto's Mechteld Jansen Maarten Steenbeek voorzitter MPZ Het vaste salaris van de finan ciële topman Frank Verhagen van Delta ging met 50.000 euro omhoog in 2015. Willem Sas: „De graaicultuur gaat over de wereld als een virus. Schaamte loos wordt er met geld (van an deren) heen en weer gescho ven." P de Zeeuw stelt voor om er een liedje over te schrijven. Kroonprinses Amalia was op Koningsdag met ouders en zus jes in Zwolle. Trending topic op Twitter was haar gewicht. Ze zou te dik zijn en is 'mislukt' ge noemd. Vanaf gisteren wordt scherper gelet op de regels voor het rea geren op artikelen op de websi te. Reactiemogelijkheden onder artikelen over regionale onder werpen juicht de PZC zeker toe (ook als die niet overeenkomen met de mening van de redac tie). Wel willen wij een inhoude lijke, beleefde en open discus sie. Zo wordt van reageerders verwacht dat ze op de inhoud van het artikel ingaan, kort en bondig schrijven en proberen iets aan de discussie toe te voe gen. Ook worden anonieme reacties en reacties onder een valse naam voortaan geweigerd. 1. Ook financiële topman van Delta maakte loonsprong 2. Arctische tandwalvis gevon den in de Schelde 3. PZC scherpt regels voor rea geren aan 4. Waar is je fiets het veiligst in Zeeland? 5. Gouden Handjes brengt parel tjes van creativiteit bijeen Heeft u het al gezien? Steeds meer Zeeuwen schrijven en pra ten op hun blog of vlog over wat ze bezig houdt. Lekker eten, video's van zangers/ zange ressen, de belevenissen van de Zeeuwse boswachters, hardlopen/voetballen in Zee land; het komt allemaal voorbij. Kijk op: pzc.nl/blogs Kijk op www.pzc.nl of GPpzcredactie facebook.com/depzc r GPpzcredactie De watertoren is een ontwerp van Carl Francke en gebouwd in 1912 Met zijn 63 meter is hij één van de hoogste watertorens in Neder land en tevens de eerste waterto ren met een stalen open skelet en betonnen kuip met stalen binnen wand. Sinds 1998 is de toren in gebruik als kantoorruimte Eigenaar is projectontwikkelaar Van Garderen Dekker De laatste keer dat de toren in de steigers stond, was in 1999

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43