Andes-knollen in de zeeklei? Muziekpodium moe Groot onderhoud aan Rijksmonument kon niet lan 10 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 FZC De Goese watertoren is gehuld in een jas van witte folie, als ware het een kunstwerk van Christo. In dit geval is de kunstenaar aannemingsbedrijf Fraanje. Die neemt de toren grondig onder handen. En dat was hard nodig ook. M'burg koning fietsdiefstal vragen aan Cor van Oers van adviesbureau Delphy over de plant van An des-knollen in Zeeland. „Het zijn twee kleine knolgewas sen die in het Andes-gebergte in Zuid-Amerika worden geteeld. Ze smaken vrij neutraal. Op het bord zien ze er mooi uit. Ze passen in de nieuwe voedseltrends. De be langstelling voor nieuwe gewas sen met weinig calorieën en sui ker groeit. Oca en mashua kunnen ons menu gevarieerder maken." proefboerderij in Colijnsplaat. On langs hebben we op een perceel buiten de proefboerderij, richting Kortgene, oca en machua machi naal geplant in 'bedden'. Ik schat enkele honderden vierkante me ters. De grond is daar lichter en naar ons idee voelen de knolge wassen zich daar beter thuis." „Ten eerste de kwaliteit en de op brengst. Ten tweede of de knolge wassen makkelijk dus machinaal zijn te oogsten. Ten derde moet blijken of telers er belangstelling voor hebben. Oca en mashua, maar ook andere exotische gewas sen, zijn nicheproducten, maar mogelijk kunnen boeren er een leuke cent aan verdienen." „Yacon ofwel appelwortel is zeker interessant, omdat de knol geen suikers bevat en dus geschikt is voor diabetici. Het vereist nog flink wat proefteelten. Ons eerste uitgangsmateriaal was niet goed. Bij het rooien raakten de knollen snel beschadigd. We hebben nu beter materiaal in huis gehaald." „We proberen Zeeuwse restau rants ervoor te interesseren. Het zou mooi zijn als een gerenom meerde chef-kok er een smakelijk gerecht van bereidt." Het is toch wel één van de bekendste bakens in het Zeeuwse land schap. De Goese watertoren, van heinde en verre zichtbaar. Tot en kele jaren geleden ook 's nachts, toen hij nog werd aangelicht en liefkozend het 'nachtlampje' van Goes werd genoemd. Maar beton en staal hebben onderhoud nodig en dus staat het karakteristieke bouwwerk sinds afgelopen najaar in de steigers. Daar omheen zit weer folie, om de werklui te be schermen tegen de kou en de om geving tegen stof en gruis. De to ren valt door zijn witte omhulsel nu nog meer op, maar wat er ach ter de schermen gebeurt is aan het oog onttrokken. Toch werken dagelijks 25 tot dertig man aan de renovatie van het rijksmonument, die vier jaar geleden op papier al is begonnen. Onder meer door het subsidietraject (de provincie draagt dik acht ton bij) heeft de daadwerkelijke uitvoering lang op zich laten wachten. Voor Fraanje is het opkalefate ren van het rijksmonument een uitdagende klus die zeker niet rou tinematig kan worden uitgevoerd, zegt projectleider Henk Lindhout. Alleen al de opbouw van de stei ger, waarvoor een specialistisch bedrijf is ingeschakeld, leverde veel hoofdbrekens en daardoor flinke vertraging op. „In eerste in stantie was er een maand voor uit getrokken, het zijn er tweeënhalf geworden", vertelt Lindhout in zijn tijdelijke kantoor aan de voet van de toren. Aan de wand van de keet hangen schematische tekenin gen van de toren met steiger, voor zien van aantekeningen. De bijna surrealistische, 44 meter hoge con structie is een gebouw op zich, compleet met trappen. Hij zou ei genlijk op zichzelf - dus los van de toren - komen te staan, maar dat bleek toch te wiebelig. Lind hout: „Ten opzichte van de steiger is het stalen skelet van de toren zelf minimaal. Zeker met de folie er omheen is het een enorme windvanger, die de toren zo om ver kan trekken." De steiger staat MIDDELBURG. De kans dat je fiets wordt gestolen in Zeeland is het grootst in de gemeente Middelburg; althans, dat was zo in 2ot5 én in de eerste drie maanden van dit jaar. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Aanpak Voertuigcri- minaliteit (stAVc). In totaal werd vorig jaar in Zeeland 1375 keer aangifte gedaan van fiets diefstal (in 2014:1568). In Middelburg werden in 2015 de meeste aangiftes van fietsdiefstal gedaan: 320. Vlissin gen, in 2014 nog 'koploper', volgt met 281 aangiftes. Op Noord-Beveland werden vorig jaar slechts 10 fietsen als gesto len gemeld bij de politie. In de conceptcultuurnota 2017- 2020, die vorige week naar Provin ciale Staten is gestuurd, schrijft het provinciebestuur dat de subsidie van MPZ (313.000 euro per jaar) wordt gehalveerd als de organisatie een 'doorstart' weet te maken. Die houdt in dat een einde wordt ge maakt aan het 'overaanbod' van 'se rieuze muziek' op Walcheren en dat MPZ haar ondersteuningsfunc tie voor lokale podia uitbouwt. Nu organiseert MPZ concerten in de Ja- cobskerk in Vlissingen, de Grote Kerk in Veere en het Schuttershof café in Middelburg. „We willen meer nadruk op de Z van Muziekpodium Zeeland", verklaart De Reu. „Nu worden al leen concerten op Walcheren ge programmeerd. Dat zou breder moeten. In het verleden hebben we op intensievere samenwerking met andere organisaties aangedron gen. Dat heeft tot niets geleid. Nu gebruiken we het subsidie-instru ment." Als gemeenten niet gaan bijdra gen, wordt de subsidie van MPZ in vier jaar tijd tot nul afgebouwd. De Walcherse gemeenten lieten vori- 5 Oca en Mashua zijn knolgewassen uit Zuid-Amerika die proefboerde- rij Rusthoeve en Delphy machi naal laten planten bij Colijnsplaat. Het gaat om een proefteelt. 1 Wat zijn oca en mashua pre- ■*- cies? 3 Wat moet de veldtest uitwij zen? 4 Rusthoeve en Delphi testen al langer Zuid-Amerikaanse tren dy gewassen als quinoa, zoete aardap pelen en yacon. Zit daar muziek in? 5 Wat doe je met de oca en mas hua na de oogst in oktober? Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 - 12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Goese waterton door Luc Oggel Over het uitzicht hebben de werklieden niet te klagen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. Muziekpodium Zee land (MPZ) moet ook buiten Wal cheren concerten gaan programme ren. Dat eist het dagelijks provincie bestuur. Volgens gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, cultuur) is het niet de bedoeling MPZ de nek om te draaien. Rusthoeve en Delphy expe rimenteren toch al langer met we groenten uit ZuidAmerika? Waar om nu deze nieu we proef? „We had den al demon stratie veldje in de Bioba-1 sed Inno vation GarJ dens bij de De betonnen kuip moet vanwege betonrot worden aangepakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42