Opknappen Stadshaven Veere start dit najaar OPEN DAG Schadevergoeding voor mishandeling Mil exclusief Boek met ansichten van begin 1900 én beelden van nu Harald Lavooij zet in zijn boek ansichtkaarten van begin 1900 tegenover zijn actuele foto's van Vlissingen. U tI verkrijgbaar WALCHEREN 7 ^demeyere, van ii&K- HM voor €99/-^^^! Industry wok Met oude an sichtkaarten in zijn hand trok Harald Lavooij (53) uit Koude- kerke steeds naar diverse locaties in Vlissin gen. Hij wilde de verschillen tus sen de stad begin 1900 en nu in beeld brengen. De foto's heeft hij gebundeld in het boek Vlissingen wat was en is, dat sinds deze week verkrijgbaar is. Lavooij heeft het afgelopen jaar duizenden foto's gemaakt van Vlissingen. „Ik was bijna iede re zaterdag in de stad te vinden. Of het nou regende of niet", ver telt hij. „Ik had wel 500 pagina's kunnen vullen met al mijn foto's, maar ik wilde alleen de mooiste en meest sprekende beelden in het boek hebben." Een selectie heeft geresulteerd in 132 pagina's vol oude en nieuwe foto's. Het boek begint met een plat tegrond van de stad. Daarop staat een route aangegeven die de kij ker langs alle bladzijden leidt. „Ik heb foto's genomen op locaties van de Nolledijk tot aan de Zeil- markt en natuurlijk ben ik af en toe een zijstraat in gegaan." De ansichtkaarten heeft hij inge- scand en bij zijn eigen foto's heeft hij QR-codes staan. Door die met een app te scannen, opent er een kaart met de locatie waar de foto is genomen. De grootste verschillen tussen het Vlissingen van toen en nu ziet de fotograaf in de gebouwen. „Vroeger had je heel veel mooie geveltjes, daar zijn grijze gebou wen voor teruggekomen. Dat kun je vooral heel goed zien op de fo to's van de boulevards", zegt hij. Lavooijs favoriete pagina? „Die 'Vroeger had je veel mooie geveltjes, daar zijn grijze gebouwen voor teruggekomen' De fotograaf heeft 1500 exem plaren van het fotoboek laten drukken en gaat die verspreiden over winkels in en rondom Vlis singen. Nu zijn ze al verkrijgbaar bij Bruna en 't Spui (voor 19,50 euro). En de geïnteresseerden die niet op Walcheren wonen, kun nen een exemplaar bestellen via de website lmbv.nl. Lavooij heeft een eigen bedrijf in de ICT, maar zal ook als foto graaf niet stil blijven zitten. „Als ik bij dit project een beetje uit de kosten kom, ga ik zeker nog een fotoboek maken van Middelburg met ditzelfde concept. Ik ben van oorsprong een Middelburger en die stad heeft zo veel schitte rende plekken. Bovendien zijn de gebouwen er veel mooier geres taureerd dan in Vlissingen." met de foto's van de Leeuwen- trap. Die is net wat anders dan al le andere pagina's. Er staan bij voorbeeld detailfoto's bij van de leeuwen en lantaarns", zegt hij. „En ik heb er wat achtergrondin formatie bij gezocht. De Leeuwen- trap is heel vaak opnieuw ge maakt, omdat-ie te smal was en te steil. En de leeuwen zijn ver vangen, deze hebben ooit nog vlakbij het Centraal Station in Amsterdam gestaan. Dat weet toch geen hond?!" De haven is inmiddels overgegaan naar de jachtclub Veere, onder voorwaarde dat de gemeente het achterstallig onderhoud weg werkt. De klus is al aanbesteed. Het Ritthemse bedrijf Van Hese Infra begint 1 november aan de eerste fase. Het werk moet 1 maart 2017 klaar zijn. Havencommissaris Harry Bui ter is verheugd dat het werk nu daadwerkelijk is aanbesteed. „Er is sprake van flink wat achterstallig onderhoud. Wij hebben de grond nu in erfpacht en de opstallen overgenomen van de gemeente. Maar die moeten wel eerst in goe de staat gebracht. De aannemer be gint achter de brug. De boten die daar liggen, kunnen we dan naar voren verplaatsen. De tweede fase begint 1 januari 2017. De boten gaan dan naar achteren. Wij leg gen zelf, nadat de aannemer het voorbereidend werk heeft gedaan, elektra- en waterleidingen aan die kant. We zijn nu met vrijwilligers bezig aan de andere kant, langs de Kaai: ledverlichting op de steigers, schilderwerk, elektra en bordjes ophangen. Er komen ook came ra's, gericht op de steigers. We wil len het onderhoud echt jaarlijks aanpakken. Dan komen we niet voor zo'n 'verrassing' te staan als de gemeente." Die 'verrassing' kost Veere 136.680 euro. Maar de havenmu ren zijn ook dringend aan renova tie toe. Dat zit niet in deze klus. Veere beraadt zich nog op aanpak daarvan. Muren, damwand, talud en ophaalbrug blijven de verant woordelijkheid van de gemeente. De gemeente heeft de renovatie van de stadshaven Veere aanbesteed. De jachtclub zal ook zelf het een en ander doen. Zaterdag 30 april 10:00 -16:00 uur MIDDELBURG. Een 22-jarige Vlis- singer moet een door hem op Nieuwjaarsdag mishandelde plaatsgenoot een kleine vijf mil le aan schadevergoeding beta len. Ook legde de politierechter hem gisteren een taakstraf van tachtig uur op en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. De verdachte, die verstek liet gaan bij de zitting, schopte tij dens een opstootje op Nieuw jaarsdag tegen de knie van een plaatsgenoot die een ruzie wil de sussen. De 'vredestichter' liep een ingescheurde knie band en ingescheurde menis cus op. Hij kan al vier maanden niet werken, terwijl hem vol gende maand nog een operatie wacht. De officier van justitie eiste een schadevergoeding van in to taal 3.820 euro (waarvan 2.500 euro immateriële schade). De rechter, die de mishandeling be wezen achtte, deed daar nog 1.000 euro bij voor immateriële schade. Om verdachte ervan te doordringen dat hij zwaar let sel had toegebracht, legde hij niet alleen een taakstraf op, maar ook een maand voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. „Zodat hij weet dat een grotere straf dreigt." JÉ ÉÉr o 30 cm Middelburg Peeters Geschenken Nieuwe Burg 8 www.peetersgeschenken.com www.provoostmaritiem.nl VRIJDAG 29 APRIL 2016 Vlissingen en nieuwe in oude foto's door Elodie Kint De foto's van de Leeuwentrap zijn Haralds favoriet. „Die leeuwen hebben vlakbij Centraal Station in Amsterdam gestaan. Dat weet toch geen hond?!" door Annemarie Zevenbergen VEERE. De steigers aan de Bastion kant van de Veerse stadshaven wor den vervangen. Dat maakt deel uit van de opknapbeurt aan de noord kant van de haven. De gemeente Veere neemt die voor haar reke ning. Meer nieuws zie: www.pzc.nl PROVOOST MARITIEM Onderhoud Reparatie Stalling Verkoop pleziervaart beroepsvaart MADE IN BELGIUM Wok van 5-PlyMaterial® met een Silvinox® afwerking en gegoten stalen greep. Presentatie uitgevoerde projecten en producten, Rib varen, piratenschip springkussen, jeugdzeilen, hapje en drankje Eerste binnenhavenweg 9, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39