Oosterscheldekering staat in de steigers Oorzaak brand Weststrate niet te achterhalen TONZON ZEELAND 5 Eens in de 30 jaar is groot onderhoud nodig aan de Oosterscheldekering. Dat zorgt voor veel reuring en groot materieel op de zeewering. SUBSIDIE OP VLOERISOLATIE I GpflH lifgnRi NEELTJE JANS. Traag beweegt de giek van een grote kraan. Wat er aan de dik ke stalen kabel hangt blijft verborgen voor de toeschouwer. Een paar mannen in oranje hesjes lopen achter de bouw- hekken rond de kraan heen en weer. De kraag hoog opgeslagen, een helm op vanwege de veiligheid. Er wordt op veel plekken tegelijk ge werkt aan de Oosterscheldekering. Hard gewerkt, al speelt het omvangrijk ste werk zich buiten het zicht van de passant af. Voor het eerst sinds de ope ning wordt groot onderhoud gepleegd aan de schuiven van de Oosterschelde kering. „Maximaal twee tegelijk", zegt projectleider Eric van der Weegen. „Meer kan niet want de kering moet operationeel blijven." Groot onderhoud wil zeggen dat de metalen schuiven (die bij storm en hoog water worden neergelaten om de Oosterschelde af te sluiten van de zee) helemaal kaal worden gemaakt en op nieuw gecoated. „Dat gebeurt eens in de 30 jaar en de kering bestaat dit jaar 30 jaar. Het is dus voor het eerst dat we dit doen. De kering is gebouwd voor 200 jaar, maar dan moet je wel zorgen dat het onderhoud op tijd wordt uitge voerd." Het is een hele operatie. De aanne mer heeft speciaal hiervoor een constructie ge bouwd om de schuif waaraan gewerkt wordt hoger op te kunnen til len dan de norm dat raster, de balkenconstructie onder aan de ombouw? Dat is om de golven te breken. Het is nu laag water, maar als het straks hoog is beuken de gol ven tegen de ombouw. Dan wil je daar niet binnen werken." Dit soort veiligheidsconstructies worden vooraf bedacht en beproefd. „Daar gaat jaren van onderzoek aan vooraf." De tijdelijke ombouw is ook om het milieu te sparen. „Om te voorko men dat er verfresten en ander afval in het water komt." De Oosterschelde kering ligt in beschermd natuurge bied. Het groot onderhoud aan de schuiven gaat nog tot 2022 duren. Veel zichtbaarder (maar ook hinder lijker) voor het publiek, is het kleine onderhoud aan de kering. Dat gebeurt iedere tien jaar. Dan worden alle pij lers weer geschilderd en worden ka potte onderdelen vervangen. Ook daar voor geldt dat het allerminst een stan daard klusje is. De elementen maken het werk soms lastig en een deel moet gebeuren vanuit een bakje, hangend aan een kraan boven het water. Vanwe ge alle kranen en de opslag van materi alen is de parallelweg deels geblok keerd. Maar verreweg de meeste hin der geeft toch het schilderen van de re ling langs de weg aan de kant van de Oosterschelde. Puur handwerk en voor de veiligheid staan er nu op twee plaatsen tijdelijke stoplichten. „Het werk aan de reling is voor het komen de stormseizoen klaar. De reling aan de Noordzeekant wordt niet geschil derd, die gaan we vervangen." Op de pijlers zijn tijdelijk gele stalen frames aangebracht waarmee de schuif omhoog wordt gehouden. Rondom de schuif (die nog steeds bo ven het water hangt) is een soort doos gebouwd waarin de mannen hun werk kunnen doen. Dat is voor de vei- De metalen schuiven van de Oosterscheldekering worden helemaal kaal gemaakt en opnieuw gecoated. ligheid en om door te kunnen werken met alle weersomstandigheden, legt Van der Weegen uit. Het werk op de kering is bepaald niet zonder risico's. Het water perst zich met opkomend en afgaand tij kolkend en met een enorme kracht door de stroomgaten. Daarnaast heb je ook nog te maken met golfslag. „Zie je GOES De oorzaak van de brand die landbouwmachinebedrijf Ge- br. Weststrate in Goes deze maand volledig verwoestte, is niet meer te achterhalen. Dat is de uitkomst van het fo rensisch onderzoek. Van brand stichting lijkt in elk geval geen sprake, aangezien er geen sporen van inbraak zijn gevonden en ook geen vluchtige stoffen zijn waargenomen door speciaal ge trainde honden, aldus politie woordvoerster Mireille Aalders. Ook een meteorologische oor zaak, zoals een blikseminslag, is uitgesloten. „De oorzaak is niet aan te wijzen." Het bedrijf langs de Deltaweg, aan de entree van Goes, brandde zondagochtend 10 april volledig uit, de schade loopt in de miljoe nen euro's. De activiteiten worden tijde lijk voortgezet vanuit Wilhelmi- nadorp. Weststrate heeft ook nog vestigingen in Krabbendijke en Koudekerke. VRIJDAG 29 APRIL 2016 Schuiven ingepakt voor groot onderhoud door Melita Lanting Boven: De ingepakte sluizen van de Oosterscheldekering. Onder: Projectleider Eric van der Weegen. foto's Mechteld Jansen door Luc Oggel PROFITEER NU HET NOG KAN! Zelfs voor bestaande klanten TONZON.nl/subsidie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37