Het begon in 1995 met een tent op het voetbalveld Hoogleraar: 'Nucleaire sloop-industrie is illusie' Festival bij Grijpskerke is populairder dan ooit ZEELAND 3 Muziekfeest ontvangt morgen vijfduizend bezoekers uit heel Zeeland én daarbuiten. w Jm MUI! Vijf festivaltenten, zes podia, veertig acts, vijfduizend bezoe kers, vierhonderd vrij willigers, 33 bussen die festival gangers vervoeren - zelfs vanuit Duitsland en de Zuid-Holland se eilanden - én een paar tank wagens vol met bier. Festival Hrieps is populairder dan ooit. Wie nog een kaart wil bemachtigen voor de 22e editie, die morgen plaatsvindt, moet heel snel zijn: het evenement is bijna uitverkocht. Vorig jaar wa ren op de festivaldag nog zo'n duizend tickets beschikbaar. „Als je vroeger tegen me ge zegd had dat het festival zo groot zou worden, dan had ik je voor gek verklaard", zegt Cor So- hier (73) uit Grijpskerke, vrijwil liger van het eerste uur. Hij is donderdagochtend, samen met tientallen anderen in de weer op het festivalterrein net buiten zijn woonplaats. „Er komen mis schien meer mensen, maar de sfeer van het festival is niet ver anderd. Ik ben heel erg trots dat dit kan in mijn dorp." Hoewel Hrieps is uitgegroeid tot een flink festival, zorgt orga nisator Hugo Kramer ervoor dat de charme niet verloren gaat. „We hebben een bredere pro grammering, maar het 'Hrieps- gevoel' willen we houden. Ieder een moet met elkaar door een deur kunnen. Dat is de chemie. We hebben wel een feest-DJ, maar hardcore vind je hier niet. Onze doelgroep houdt van rock en boerenrock. Het zijn arbei ders: mensen die graag met hun handen werken. Het is hün feestje, en daar stemmen we de programmering op af." Zo zijn- coverbands van Nirvana, Iron Maiden, Metallica en AC/DC vaste prik. En Surrender sluit steevast af. „Het gaat echt los. Bands moeten er tegen kunnen dat er met bier gegooid wordt." Op motorcamping De Brak ke Zeeuw in Lewedorp begint Hrieps vandaag al. Vanmiddag komen 45 motorrijders aan uit Limburg en Noord-Holland. „Vandaag is het 'inbieren' tot een uur of zes 's morgens. En morgen gaat iedereen met de bus naar het festival", zegt eige naresse Lydia Janse. Ze is al jaren Hrieps-bezoe- ker. „De sfeer is ontspannen en iedereen maakt contact met el kaar." Het Hrieps-themaweek- end op de camping is een hit. „Muziek en motorrijders passen bij elkaar. We zaten in novem ber al volgeboekt. Het is heel ge zellig: eten met z'n allen, mu ziek luisteren. En ook na het fes tival gaat het feest vrolijk verder op de camping." J, Of die tent wat langer in Grijpskerke kon blijven staan na Koninginnedag? Het is 1995. Snackbaruitba ter Pieter Boone en Hugo Kramer willen voor wat extra vertier zorgen door op de zaterdag na het Oranjefeest de Bevelandse dialectrockgroep Surren der naar het dorp te ha len. Geen probleem, zegt de tentverhuurder. Surren der Hrieps is geboren. Op zaterdag 6 mei 1995 is de eerste editie. Surrender, met in het voorprogram ma Joy Rock, treedt op in de feesttent op het voet balveld. Aan voorverkoop doen de organisatoren niet. Kaarten worden op de dag zelfbij de tent ver kocht. Uit alle hoeken van Walcheren komt het volk. Zevenhonderd man bezoe ken het concert. Tot 2010 blijft (Surrender) Hrieps een drukbezocht, maar be scheiden evenement. Sur render is de hoofdact, een of twee andere bands zor gen voor het bijprogram ma. Dat jaar besluiten de organisatoren zich te rich ten op een wat breder pu bliek. Naast Surrender zijn er optredens van Mooi Wark, the Heinoos, de Havenzangers, Over the Edge en het Wasschap- pels Kwartet. In 2011 denkt Hugo Kramer dat Hrieps 'aan de top zit'. Maar in 2013 verkast Hrieps naar een nieuw ter rein buiten het dorp. In 2014 treden liefst 23 bands op. In 2015 zijn er ruim dertig en dit jaar veertig acts. „In Duitsland waar al een aantal kerncentrales is ontmanteld, is in middels zoveel kennis beschikbaar dat je daar nooit meer tegen op kunt concurreren. Ik snap dat Greenpeace de kerncentrale liever vandaag nog ziet sluiten, maar het ontwikkelen van een nucleaire sloopindustrie in Nederland lijkt me niet erg realistisch. Is er rond de sluiting en sloop van onze eer ste kerncentrale in Dodewaard (ge sloten in 1997, red.) een nucleaire ontmantelingsindustrie ontstaan? Nee dus", zegt Turkenburg, die nog steeds een adviesbureau heeft en bij de NOS regelmatig als ener- giedeskundige optreedt. Dat Greenpeace nu dit balletje opgooit, is begrijpelijk. Delta, het moederbedrijf van EPZ die de kern centrale exploiteert, zit in zwaar weer. De energietak draait grote verliezen. Ook de kerncentrale staat financieel onder water. Daarnaast moet Delta verplicht zijn energie- en netwerkbedrijf per 1 juni 2017 splitsen. Inmiddels blijkt dat herfinanciering van het verliesgevende energieproductiebe drijf onhaalbaar is. Delta zet zijn wankele energieproductietak en zijn gezonde energiehandel- en multimediabedrijf nu te koop. 'In Duitsland is inmiddels veel kennis beschikbaar. Daar kun je niet tegen op concurreren' De Delta-holding houdt 1 juli volgend jaar op te bestaan. De kern centrale kan echter niet zonder de financiële ruggesteun van het moe derbedrijf. Om die reden zoeken de aandeelhouders - provincie en gemeenten - samen met de minis ters Kamp van Economische Zaken en Schultz van Infrastructuur Milieu naar een oplossing. Verkoop is lastig, want de kerncentrale mag niet in buitenlandse handen ko men. In Nederland is een verliesge vende nucleaire stroomfabriek niet te slijten. Daarom moet er een bufferbe drag van 200 miljoen euro naar EPZ, in de vorm van een lening die de aandeelhouders nemen op wa terbedrijf Evides, een ander onder deel van Delta. De lening moet vol doende zijn om enkele magere ja ren op de energiemarkt door te ko men. De aandeelhouders moeten dan wel borg willen staan. Greenpeace oppert de kerncen trale, die tenslotte maar in 3 pro cent van de landelijke energievraag voorziet, meteen te sluiten. Wat dat precies kost, is nog onduidelijk. Ontmanteling vergt zo'n half mil jard euro. Daarvan is al 180 miljoen euro gespaard. Voor directe slui ting moet minimaal 300 miljoen euro op tafel komen. Turkenburg is voorzichtig over de kansen dat de kerncentrale ooit nog winst maakt. „Het is wel dui delijk dat duurzame energie steeds meer terrein wint. Conventionele centrales krijgen het steeds moeilij ker." Delta, zijn aandeelhouders en de ministeries gaan er vooralsnog vanuit dat de kerncentrale tot eind 2033 open blijft. Sluiting kost zo'n 500 hoogwaardige arbeidsplaatsen. Dat weegt zwaar in Zeeland. VRIJDAG 29 APRIL 2016 Hrieps: elk jaar iets gekker door Cornelleke Blok en Theo Giele Cor Sohier, vrijwilliger van het eerste uur. fi t SCPKMTj i'iTw door Frank Balkenende BORSSELE. Biedt een snelle sloop van de kerncentrale in Borssele een gouden kans om in Zeeland een nucleaire sloopindustrie te ont wikkelen? Greenpeace denkt van wel. De gepensioneerde energie hoogleraar Wim Turkenburg vindt het echter een illusie. Wim Turkenburg oud-hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35