X\ Van Barneveld speelt enkel nog om de eer, Van Gerwen aan kop Voor Friezen zelf was het niet de vraag of, maar wanneer ze zouden degraderen NU IN DE WINKEL SPORT 21 IMl 'Iedere speler die Cambuur haalt, moet een schot in de roos zijn' PZC Is de naderende aftocht van Cambuur naar de eerste divisie het gevolg van falend beleid of van een gebrek aan geld? Eén komma zesendertig procent. De statistieken geven Cambuur weinig hoop in de aanloop naar het duel met PSV. Het is de kans dat de Friezen een overwinning boekt in Eindho ven. De teammanager van Cambuur zag het percentage van een onder zoeksbureau, gebaseerd op allerlei in gewikkelde rekenmodellen, deze och tend voorbijkomen op sociale media. Voor de laatste strohalm in de de gradatiestrijd heeft Cambuur een, eu femistisch gezegd, nogal beroerde uit gangspositie. Terwijl de spelers in de stromende regen toewerken naar PSV-uit, neemt het gemopper bij de supporters toe. Een bloemlezing uit de kwalificaties: 'een tombolatrai ning'. 'Bezigheidstherapie'. 'Een zooi tje ongeregeld'. En: „Zo bedroevend is het positiespel nog nooit geweest." Juiste perspectief Dat laatste moet in het juiste perspec tief worden gezien, want jarenlang was Cambuur een subtopper in de eerste divisie. Maar succes went ken nelijk snel - ook als het onverwacht komt. Na het kampioenschap in 2013 schotelden Dwight Lodeweges en Henk de Jong met fris, aanvallend én bovenal goed voetbal de achterban tweewekelijks sterrengerechten in een snackbar voor. De beperkingen van het oude sta dion zijn het favoriete stokpaardje van de Cambuur-directie, wijzend naar de oorzaak voor de huidige klas sering. „Deze club had in 2011 een ne gatief vermogen van 6 miljoen euro. Nu hebben we, voor het eerst in de historie, drie jaar in de eredivisie ge speeld", zegt algemeen directeur Ard de Graaf. „Toen wij op 3 mei 2013 pro moveerden, wisten we: in dit stadion gaan we ook ooit degraderen. De vraag was alleen wanneer. De hiërar chie in het geld bepaalt in de sport uiteindelijk of je wint of verliest." Deze redenatie is echter te gemak kelijk. Cambuur had immers meer be stedingsruimte dan Excelsior en De Graafschap. Bovendien bewees de club eerder dat een kleine portemon nee door slim spelersbeleid kan wor den gecompenseerd. En juist op dat gebied, waar Henry van der Vegt sinds dit seizoen verantwoordelijk voor is, schoot Cambuur ernstig te kort. „Cambuur is elk jaar een klein beetje uitgekleed", repliceert De Graaf. „Voor sommige spelers kregen we een kleine vergoedingssom. Ande ren vertrokken transfervrij. Of het Reijnen, Ogbeche, Rusnak, El Makri- ni of Droste betrof- je krijgt met het huidige budget gewoon niet de kwali teit terug die je had." Geen toppers „Iedere speler die Cambuur haalt, moet een schot in de roos zijn", vult aanvaller Martijn Barto aan. „De eer ste twee eredivisieseizoenen viel al les fantastisch op zijn plaats. Dit jaar gingen er zeven jongens weg. Cam buur kan daar geen toppers, maar wel jongens met potentie voor terug halen. En als het dan een jaar minder goed uitpakt, sta je waar je nu staat." Barto (31) voetbalt bijna vijfjaar in Leeuwarden. Hij maakte zowel de op mars als de naderende degradatie mee. „Waar het dit seizoen is misge gaan?", herhaalt Barto. „Ik weet niet eens waar het begonnen is. We heb ben dit jaar veel meegemaakt: ver trokken trainers en spelers, onterech te penalty's tegen en doelpunten van ons die niet telden. Maar Cambuur is vooral pijnlijk geconfronteerd met de beperkte financiële middelen." En die kans van 1,36 procent? „Voor PSV en Cambuur is het een aparte wedstrijd, met verschillende belangen. Ik weet dat het moeilijk voor ons wordt. Maar ik geloof nog in handhaving en wil ervoor vechten. Dat zijn we verplicht tegenover onze supporters, de club en de stad." OOK TE BESTELLEN OP PZC.NL/JOHANCRUIJFF Tijdens de laatste twee reguliere speelronden in Manchester en Rotterdam (op 12 mei in een uit verkocht Ahoy) rest Van Barne veld enkel spelen om de eer. De 49-jarige Hagenaar hield tot 5-5 gelijke tred met de rege rend wereldkampioen. Toen ging het mis. Barney, die tot dan toe indruk maakte met 140'ers en een finish van 132, miste vijf pij len op een dubbel en werd gebro ken. De Schot maakte het karwei af en zette een reuzenstap naar de play-offs (19 mei in Londen). De wedstrijd tegen Anderson pas te naadloos in het Premier Lea gue-seizoen van Van Barneveld, dat bol stond van de gemiste kan sen. Het is voor het eerst sinds 2012 dat Van Barneveld niet van de partij is wanneer de prijzen worden verdeeld. Michael van Gerwen is er wél bij. De Vlijmenaar had nog één overwinning nodig om helemaal zeker te zijn van een finaleplaats. Dat lukte tegen James Wade, de enige darter tegen wie Van Ger wen in deze reeks verloor, op zeer overtuigende wijze: 7-1. „Ik maakte toen een grote fout", keek 'Mighty Mike' terug op de verliespartij. „Ik had die wed- strijd makkelijk moeten winnen, dus ik heb iets goed te maken." Dat deed Van Gerwen dus ruimschoots. En passant nam hij ook de koppositie over van Phil Taylor, die de avond in Birming ham opende met een 7-4 neder laag tegen Peter Wright. De dar ter die als nummer één de play-offs ingaat, ontvangt vast een bonus van 25.000 pond. VRIJDAG 29 APRIL 2016 'Cambuur is elk jaar iets verder uitgekleed' door Sander de Vries Martijn Barto Cambuur-spits Lever deze bon in en ontvang 10,- korting bij onder andere: AKO, Blz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, Primera,The Read Shop en Vivant. Geldig t/m 30 juni 2016. II Let op: nu tijdelijk (t/m 30 juni) met 10,- lezerskorting voor maar 24,95 bij gebruik van bon of kortingscode JC2016. Normale prijs 34,95. door Pim Dikkers BIRMINGHAM. Hij had al een won der nodig, maar na gisteravond kan ook dat Raymond van Barne veld niet langer bij de laatste vier van de Premier League of Darts helpen. Barney verloor in Birming ham van Gary Anderson (7-5). Michael van Gerwen walste over James Wade heen foto Pro Shots 'sr cambuur Ook trainer Marcel Keizer kon het tij niet keren. foto Henk Jan Dijks Leyhnd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21