Niets is zo leuk als Ajax pesten Voor veel Ajacieden volgt in het slot van de titelstrijd een nieuwe kennismaking met zichzelf Het was vies warm die dag. „Ik voelde élke zonnestraal, hoorde él ke supporter. Niets ging meer van zelf', zegt Cziommer. „Zo gek: één moment kan alles veranderen. Dat is ook het gevaar voor Ajax nu. Echt, daar moet je mee om kunnen gaan." Cziommer, inmiddels gestopt als voetballer, kan het nu openlijk zeggen. Hij was niet gemaakt voor finales of beslissende wedstrijden. „Weet je, het was niet eens de druk van buitenaf. Die was er al tijd wel. Maar ik vroeg juist tij dens speciale wedstrijden zóveel van mezelf dat het averechts werk te. Die wedstrijd met AZ ging het collectief fout. Maar de twee beker finales die ik speelde met AZ (ver loren van Ajax) en FC Twente (ver loren van FC Utrecht) haalde ik ook niet mijn normale niveau." ENSCHEDE. In Eindho ven en omstreken dro men ze van die ene bal van Hakim Ziyech. Een vrije trap in de krui sing, of een fonkelend schot in de verre hoek. Ajax-FC Twente o-i, of ï-i, dat mag ook. De beste speler van de eredivisie doet al maan den de fraaiste dingen met z'n linker, dus waarom zondag niet in de Arena nog een keer, zo vragen ze zich bij PSV af. Maar is het ei genlijk wel een vraag? Is het niet meer een soort van smeekbede waarbij hoop en wan hoop elkaar bestrijden? Bijna iedereen heeft het al anderhalve week over de rol van het al bijna gedegradeerde Cambuur. Houden de Friezen het een beetje droog achterin, of wordt het een schut- tersfestijn in Eindho ven, waardoor PSV de achterstand in het doel saldo terugbrengt? Je zou het haast verge ten, maar FC Twente is er dus ook nog. Die club heeft andere zor gen aan het hoofd, de ploeg is uitgespeeld en aanbeland in een stuk je niemandsland. Maar toch. Stel, dat die spelers zich in de Am sterdamse etalage, met al die schijnwerpers er bij, nog een keer kun nen opladen? Daar heb ben ze met het oog op de eigen toekomst im mers zelf ook belang bij. En vergeet niet dat zondag meer dan ïooo Tukkers de ploeg ach terna reizen. Het is een signaal dat de club, nog altijd leeft. En wat er is er voor die fans nog mooier dan het feestje te verstie ren van de ploeg die in 2011 op de allerlaatste speeldag, op datzelfde podium, de schaal voor hun ogen afpakte. Re vanche kun je een remi se of een zege niet noe men, wel een beetje ge noegdoening. Voor veel mensen is er niets zo leuk als Ajax pesten. Twente kan zondag zo waar historie schrij ven. Met een historisch resultaat, waar het zelf niet zo veel aan heeft, maar iedereen beseft wel dat er nog jaren over wordt gesproken. AMSTERDAM. Het kan niet meer fout gaan. Nee, dit geven we echt niet meer weg. Wij zijn toch de beste ploeg van Nederland? Toch? Ja, tuurlijk! In de selectie van AZ is geen spoortje twijfel te beken nen zo vlak voor die absurde kam pioensontknoping van 2007. AZ staat op pole position voor de titel en gaat als eerste afgevlagd wor den ook. Maar jawel, mis gaat het bij Excelsior (3-2) toch. „We voelden ons vooraf zalig", zegt toenmalig middenvelder Si mon Cziommer. Maar een rode kaart van keeper Boy Waterman veranderde na twintig minuten al les. „Er was dus vooraf geen stress, maar tijdens de wedstrijd werd de ploeg nerveus. We kon den niet meer terugvallen op ons vertrouwde spelletje." Vies warm Voor een groot deel van het huidi ge Ajax worden de laatste twee wedstrijden van het seizoen óók een nadere kennismaking met zichzelf. 'Alleen' Jasper Cillessen, Joel Veltman, Davy Klaassen en Lasse Schóne waren van de huidi ge eerste elf al eens basisspeler in een kampioensploeg. De rest zal met een compleet nieuwe druk om moeten gaan. Eerst thuis dus tegen FC Twente, daarna op de slotdag bij De Graafschap. Gewend Maar Peter Wisgerhof zegt: „Toch hè, toch is dat anders voor jon gens van Ajax. Zeker voor de spe lers uit de opleiding. Die zijn ge wend aan de gedachte dat ze altijd de beste moeten zijn." Wisgerhof is een ervaringsdeskundige als het om kampioenswedstrijden gaat. De verdediger, nu commissaris bij NEC, speelde er twee met FC Twente. In 2010 succesvol uit bij NAC, maar een jaar later leed hij de moeder der nederlagen. In een rechtstreeks gevecht met Ajax op de slotdag. Spannender kan niet. O, wat ging het mis. In een kolkende Arena pakte Frank de Boer destijds zijn eerste en voor Ajax de dertigste titel waar de club zo naar hunkerde. Voor De Boer volgde daarna nog drie titels. „Dus aan zijn ervaring ligt het niet", zegt Wisgerhof. „Ik verwacht trouwens niet dat Ajax tegen Twente in de problemen komt. Dan eerder uit tegen De Graafschap op de slotdag. Dan moet het echt gebeuren hè. Kijk, fysiek zijn ze er vast klaar voor. Maar dat is nu niet de hoofdzaak. Mentaal moet het goed zitten. Dat was bij de onze eerste titel zo, maar toen tegen Ajax niet." Karakter Tim de Cler werd in 2002 kam pioen met Ajax, maar moest de laatste maanden van dat seizoen genoegen nemen met een bijrol. Kampioensstress kende hij toen dus niet. Maar vijf jaar later was hij er bij toen het met AZ zo mis ging in 2007. „Natuurlijk is de stress een factor in de slotfase van de competitie, maar karakter is op zo'n moment belangrijker dan er varing." De Cler: „Kijk eens naar jongens als Davy Klaassen en Ne- manje Gudelj. Dat zijn volgens mij geen gasten die ten onder gaan aan de zenuwen. Zulke types staan nu juist op." gart, waar zijn zoon en dochters en vier kleindochters leven. De voormalig middenvelder is één van de meest succesvolle Ne derlandse voetballers aller tijden. Op het netvlies van de oudere ge neratie staan zijn afstandsschoten gebrand, die tegen West-Duits- land en Italië op het wereldtoneel. Bij de jongeren gaan minder bel len rinkelen bij de naam Haan. Daarvoor heeft zijn trainerscar rière zich te veel buiten de lands grenzen afgespeeld. Feyenoord Twee jaar werkte hij in Neder land, bij Feyenoord, waar hij weg moest. „Ik vind het nog altijd jam mer dat ik in Nederland weinig heb gewerkt, terwijl ik overal fina les en doelstellingen heb behaald en ook vaak werd teruggevraagd. Feyenoord is de grootste teleurstel ling in mijn loopbaan. Met club baas Jorien van den Herik kon ik uitstekend door één deur, maar de druk van pers en publiek was te groot. Er speelden andere zaken, waar ik geen grip op had. Het erg ste dat je als trainer kunt gebeu ren." Dat - achteraf - de verhalen rond gingen dat Haan zich verrijkt zou hebben aan transfers van spelers uit Zuid-Amerika, doet hem la chen. „Je denkt toch zeker niet dat ik het dan zo lang volgehouden zou hebben in dit wereldje. Alles komt uit." Waardering was er vooral bui ten Nederland. „Misschien zat mijn imago in de weg, ik weet het niet. Ik zei wat ik ervan vond. Ben 'De grootste teleurstelling in mijn loopbaan is Feyenoord. De druk was te groot' altijd mijn eigen gang gegaan. Het interesseert me geen zak wat ande ren van me denken. Arrogant zeg gen ze dan, maar ik noem het eer der onafhankelijk. Ik heb nooit kruiwagens nodig gehad om er gens te komen. Ik hoef ook nie mand te bedanken, dat scheelt." Toch is hij begaan met het Ne derlands voetbal, dat momenteel in een diep dal zit. „Crisis? Wel nee, man. Wanneer ik zo om me heen luister, is er niets goed aan het Nederlandse voetbal, maar er komt genoeg talent aan. Jongens met techniek, tactiek. Alleen moe ten we meer denken aan mentali teit en omschakeling. Het aanval len van Nederlandse clubs duurt gewoon te lang. We moeten veel eerder omschakelen en directer spelen. Ik heb laatst Ajax - Bayern München uit 1973 teruggekeken. Zag ik mannen als Horst Blanken burg en Wim Suurbier naar voren stomen en een man meer creëren. Wel wat anders dan dat geschuif achterin van tegenwoordig." Spektakel Haan mist het spektakel. „Trai ners moeten niet zo bang zijn. Ga het publiek vermaken. Ik zag laatst die documentaire over Fritz Korbach en De Graafschap. Jon gens als Viscaal, Redeker, Olysla- ger, Vreman, die jongen van Fuchs. Een modaal elftal, maar ze gingen ervoor. Er gebeurde wél wat. Mijn vader zei altijd: schiet op het doel, waar je ook staat. Wij denken te weinig aan de toeschou wers in het stadion." ARIE HAAN VRIJDAG 29 APRIL 2016 SPORT 19 een gave om mee om te gaan door Leon ten Voorde door Daniël Dwarswaard PSV hoopt op Hakim Ziyech. foto Pro Shots Arie Haan Geboren op 16 november 1948 in Finsterwolde, Groningen Arie Haan foto PersGroep Als speler won Haan onder meer met Ajax driemaal de landstitel en de Europa Cup I en éénmaal de We reldbeker. Met Ander- lecht won hij twee keer de Europa Cup II en ook twee keer de Europese Supercup. Als international van Oranje staan er twee (verloren) WK-finales achter zijn naam. Als trainer won hij enkel prijzen in België: tweemaal het landskampioenschap met Anderlecht en éénmaal de beker met Standard Luik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19