NIEUWS 17 Punaises ingeslikt? In de gevangenis voor gedetineerden met een stoornis hebben ze voor hetere vuren gestaan. Deze krant liep mee met de bewakers. l I PENITENTIAIR PSYCHIATRISCH CENTRUM Bewaker Corné, grote vent, doorgewinter de gevangenisbe waarder, had het nooit gedacht. Dat hij nog eens boter hammen zou smeren voor de ge detineerden die hij bewaakt. En toch is dat precies wat hij doet sinds hij werkt op de crisisafde ling van de gevangenis in Scheven- ingen. Staat-ie daar, achter de vro lijk gekleurde fruithagel, het potje jam en de bekertjes melk. Bam, bam, bam. „Kanker! Kan ker!" Schreeuwend slaat een van de gedetineerden op de deur van de cel waar Corné voor staat. Hij ver trekt geen spier, net als zijn colle ga Hans, die naast hem staat, ter wijl de gekte van achter de deur met steeds meer kabaal doorsij pelt naar de verlaten gang. „Kankerklootzak!" Hier kan het dat gedetineerden 26 lepeltjes ingeslikt blijken te hebben, of een pot punaises. Dat ze zichzelf verminken met wat ze maar te pakken krijgen. Nee, dit is geen gewone gevan genis. Het Penitentiair Psychia trisch Centrum (PPC) in Scheven- ingen is een van de vier plekken in Nederland waar gevangenen met psychiatrische problemen achter de tralies verdwijnen. Sinds een jaar is het niet alleen een detentiecentrum, maar ook of ficieel een zorginstelling. Dat bete kent dat er professioneler gewerkt wordt, om gevangenen er weer bo venop te helpen. Zo'n 20 procent van het personeel heeft een psy- Bart van U., de moordenaar van Els Borst, deed tijdens het luchten een poging te ontsnappen uit het PPC. Op het dak van de gevangenis rook hij even aan de vrijheid chiatrisch verpleegkundige achter grond. Plaatsvervangend vestigingsdi recteur Rob van Koningsbruggen: „Wij zijn een soort verzamel plaats voor alles wat niet mee kan komen in het reguliere systeem. Gedetineerden in de gevangenis kunnen ook psychische zorg no dig hebben, dat is niet alleen in TBS-klinieken nodig." Daarom smeert Corné, van oor sprong een 'gewone' gevangenis bewaarder, die boterhammen. En werkt hij samen met Hans, die in het verleden als verpleegkundige werkte en nu forensisch therapeu tisch werker in Scheveningen is. Ze hebben iedereen binnen zien komen. Van straatveger tot miljonair. Hans: „De sociale ach tergrond zegt niets. Iedereen kan met psychiatrische problemen te maken krijgen." En onder invloed daarvan de meest verschrikkelijke daden plegen. Ontsnapping Hans en Corné mogen geen na men noemen - ook hier geldt dat de privacy van gedetineerden be schermd moet worden. Maar soms komt een naam naar buiten op een opmerkelijke manier. Dat Bart van U. hier verbleef, werd vo rig jaar voorpaginanieuws. Hij was het die hier na de moord op zijn zus Loïs en politica Els Borst het ongelooflijke deed. Het leek er even op dat de gedetineerde zou ontnappen, via een welhaast on menselijke klauterpartij, met be hulp van de tralies recht tegen een muur op. Op een dak van een gevangenisgebouw rook hij even aan de vrijheid. Op zo'n moment gaat het bij het PPC anders dan in een gewo ne gevangenis. Psychiatrische pa tiënten zijn onvoorspelbaar. En dus wordt vooral gefocust op de veiligheid van de gedetineerden én de bewakers. Gaat het om de man zo zorgvuldig mogelijk terug in de cel te krijgen, zonder dat het uit de hand loopt. Dat is gelukt, maar Bart van U. moest hier weg. Toch was er ook voor hem, de man van de gruwelij ke misdrijven, hier een behande ling. Hoe gebutst ze ook zijn, Cor né heeft totaal onaanspreekbare gevangenen later gewoon een high five kunnen geven. „Zo slecht waren ze, maar ze werden toch weer stabiel." Door de juiste medicatie, een strak dagritme ook. Om half acht proberen Corné en Hans iedereen bij elkaar te krijgen voor het ont bijt. „Dan nemen we de dag door, wat iedereen gaat doen." Bijna als in een gezin, alleen staan er wat, nu ja, andere activiteiten op het programma. Therapie bijvoor beeld, een zitting in de rechtbank, sportsessies. Wat ook vaak ter tafel komt: shag. Hans: „Dat is hier het zwar te goud. Als het op is, raakt de boel ontregeld." Zit je als bewaker ineens opgescheept met een stel chagrijnige gedetineerden die niet kunnen roken en gaan bietsen bij de anderen. „Dat zorgt alleen maar voor spanningen." Daarom is er een schema, op een bord, dat ervoor zorgt dat iedereen met zijn eigen lading de week door kan ko men. Voor wie wil stoppen met ro ken, is het hier tussen de verstok te paffers een tantaluskwelling, verzucht Corné. Maar soms is rookwaar ook ruil waar, een manier om iemand mee te laten werken. Doet hij rustig, dan krijgt ie een sigaretje. Wanen Niet alles valt diplomatiek op te lossen. Hier wordt gescholden. Vrijwel dagelijks is er dat verbale geweld. Corné: „De lelijkste woor den krijg je toegeworpen. Ik heb een heel nieuw arsenaal tot mijn beschikking gekregen." Soms komt het hard aan, op die dagen dat ze zelf niet lekker in hun vel zitten. „Maar de dag van gisteren moet elke ochtend weer worden uitgegumd. Je moet de nieuwe dag met een schone lei be ginnen, kunnen vergeten." Hans: „En je moet onthouden: dat gedrag komt voort uit een psy chiatrische stoornis. Daar kunnen de mensen zelf niets aan doen." Dat betekent ook dat er opgelet moet worden. Patiënten in een psychose kunnen het idee krijgen dat een bewaker een rol speelt in hun wanen. „Daar moet je altijd voor waken." Dan wordt een be waker weggehouden bij de gedeti neerde in kwestie. Ze hebben hun piepers altijd bij zich. Als er iets misgaat, kun nen medebewakers er in 30 secon den zijn. Het is nodig geweest. Collega's zijn in het nauw gedre ven door gevangenen die ze te lijf gingen. Daarom is de zorg voor goede opvang voor zijn medewer kers voor directeur Van Konings bruggen zo van belang. Soms verbazen ze zich erover, hoe er van 'buiten' naar het leven hier binnen gekeken wordt. Alsof het een hotel is. „Maar dat valt weg tijdens de open dagen", zegt Van Koningsbruggen. „Het aller ergste lijkt mij dat je overal om moet vragen. Je kan niet douchen wanneer je wil. Niet eten wan neer je wil." En in elk geval niet naar buiten als je wil. Dat andere idee horen ze ook vaak. Dat dit een plek is waar ge vangenen tot hun dood weg mo gen rotten. Terwijl Hans en Corné hebben gezien hoe gedetineerden vanuit de isoleercel, met niet meer dan een hemd dat onmoge lijk kapot kan, een onverwoestba re matras en een gat in de vloer als wc, toch de weg terug kunnen vinden. In de recreatieruimte hangt het bewijs. Het is een wat onhandig geschreven kaartje, af komstig van een moordenaar die hier vastzat. 'Bedankt voor de leu ke tijd'. VRIJDAG 29 APRIL 2016 Vluchthaven voor dolgedraaide gevangenen door Carla van der Wal Foto links: Corné (I) en Hans zorgen samen voor gedetineerden in het PPC Scheveningen. Gevangenisbewaarders openen uit veiligheidsredenen nooit al leen een luik of deur. Op een inklaptafel worden boterhammen klaarge maakt (foto rechts). De 'woonkamer' (boven) ademt een huiselijke sfeer. foto's Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17