'Linke straling teistert bewoners Binnenhof NIEUWS 15 geheel, zijn volk, zijn samenle ving. Geld, rijkdom interesseerde hem niet. Jacob Zuma bestuurt bij de dag, mist het overzicht, de bre de horizon om visioenen te kun nen hebben. Dat heeft grote gevol gen. Regenboogmoment „De magie van Mandela blijft be staan maar het regenboogmoment is uitgewerkt", zegt Ineke van Kes- sel, Afrika-deskundige uit Leiden. Jacob Zuma verbindt niet, hij trekt scheuren. Het ANC raakt ver deeld. Partijleden hebben te veel te verliezen als Zuma wankelt. Ze koesteren hun baan en 'Zuma kent andermans lijken in de kast', zegt Breytenbach. Ook Zuid-Afri- ka raakt verdeeld. De kloof tussen zwart en blank groeit even snel als die tussen arm en rijk. Meer dan 12 miljoen Zuid-Afrikanen le ven in extreme armoede. Elke eco nomische wet gaat Zuma te bo ven. Het herdersjongetje dat nooit op school zat - pas in het ANC leerde hij lezen en schrijven - heeft nooit veel bijgeleerd. Hij ver haspelt nog altijd bedragen groter dan zes cijfers. Hij houdt niet van de hand op de beurs. De jongste kritiek richt zich nu op Zuma's re latie met de schatrijke broers Ajay en Atul Gupta. De Gupta's, van In diase afkomst, doen veel zaken met Zuma's familie. Ze hebben on gekende privileges. Zo mochten zij landen op de luchtmachtbasis bij Pretoria zonder de gebruikelij ke douanecontroles. Maar de macht van de Gupta's reikt ver der. Zij zouden onderminister Mcebisi Jonas (Financiën) eigen machtig het ministerschap heb ben aangeboden, op voorwaarde dat hij het departement zou zuive ren van tegenstanders van een mil jardendeal over kerncentrales. De Gupta's ontkennen. Volgens ANC-veteraan Ahmed Kathadra heeft Zuma 'geen duide lijk plan voor Zuid-Afrika'. Hij mist leiderschap en een moreel kompas. Oppositieleider Bantu Holomisa (UDM) noemt hem 'de man van de opgestoken middel vinger'. „Jacob Zuma heeft in zes jaar tijd alles afgebroken wat ande re leiders van het ANC hebben op gebouwd", oordeelt columniste Justice Malala uit Johannesburg. „Hij voert een destructieve poli tiek van onduidelijkheid", vult po liticoloog Mzukisi Qobo aan. Oproer Het ANC dreigt daar een zware prijs voor te betalen. Veel kiezers verliezen hun geduld. Peilingen wijzen uit dat het ANC bij de loka le verkiezingen op 2 augustus een pak rammel krijgen. Zelfs het 'hartgebied' Soweto dreigt verlo ren te gaan. Mocht dat gebeuren dreigt in het ANC een oproer van de basis. Zuma's grootste zorg is echter zijn eigen toekomst. Hij zal alles doen om na afloop van zijn tweede ambtstermijn (2019) te worden opgevolgd door Nkosaza- na Diamini-Zuma. Niet alleen mi nister van Buitenlandse Zaken maar ook zijn ex. Hij scheidde in 1999 van haar maar zij heeft nog een goede relatie met hem. Diami ni moet hem straks beschermen tegen nieuwe processen want die zullen er zeker nog komen. In het persbericht dat gistermor gen bij alle redacties in de e-mail belandde, wordt moord en brand geschreeuwd: bewoners van het Binnenhof zouden een verhoogd risico lopen op gezondheidsklach ten, zoals onvruchtbaarheid, diabe tes, Alzheimer en kanker. Ook kin deren van politici en ambtenaren lopen gevaar, omdat onder twee zendmasten op het dak van de Ka mer een kinderdagverblijf is geves tigd. „Uit duizenden wetenschap pelijke publicaties blijkt dat stra ling ook allerlei biologische pro cessen beïnvloedt", zegt Peter van der Vleuten van het kenniscen trum, die Kamerleden tevergeefs heeft geïnformeerd: „Struisvogel gedrag." PvdA-Kamerlid Lea Bouwmees ter, met een kind op het kinder dagverblijf, is verrast. „Ik had er nooit over nagedacht, maar zie niet gelijk reden voor paniek. Ik weet niet of dit al eerder is onder zocht, maar het lijkt me de moeite waard om eens goed te bekijken." Een woordvoerster van de Tweede Kamer reageert: „De Ka mer heeft bij het Rijksvastgoedbe drijf, de eigenaar en beheerder van de gebouwen, informatie inge wonnen. Daaruit blijkt dat alle ap paratuur voldoet aan de normen." Ook is geïnventariseerd of er mo gelijk een overschrijding van de normen is op het gebied van het zendvermogen van wifi of 4G-voorzieningen. „Ook daarvan is geen sprake." Stichting Skepsis - die kritisch is over pseudo-wetenschap, para normale verschijnselen en alterna tieve geneeswijzen - zegt dat Van der Vleuten een allesweter is met een eenmansstichting. Volgens Skepsis kunnen de effecten van straling geconcentreerd optreden en voor warmte zorgen. „Maar ra diogolven kunnen geen processen in ons lichaam beïnvloeden." VRIJDAG 29 APRIL 2016 van geen wijken weten Demonstranten grepen Freedom Day aan om hun afkeer tegen president Zuma te laten zien. foto Rogan Ward/REUTERS door Edwin van der Aa DEN HAAG. Parlementariërs wor den in het Tweede Kamergebouw in Den Haag blootgesteld aan een te hoge dosis elektromagnetische straling. Dat beweert althans de Stichting Kennisplatform Elektro magnetische Straling. Onzin, pa reert stichting Skepsis. Het Kamergebouw, rechts de perstoren (met dagverblijf) vol zendmasten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15