1 Tegenvallend kwartaal: 11 miljard dollar winst Voor het eerst sinds 2007 gaan er minder iPhones over de toonbank. Verliest Apple zijn 'cool factor? 12 NIEUWS Slachterij moet verdwenen 21 miljoen euro uitleggen Enorme cokevangst Japan geeft telescoop op Umarwilafvan Tlirks paspoort Slachterij Hilckmann moet de ge meente Nijmegen uitleggen waar de 21 miljoen euro is geble ven die het bedrijf in 2015 kreeg om te kunnen verhuizen. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ge meente een dwangsom van 50.000 euro per dag opeisen. Dat heeft de rechter in Arnhem giste ren bepaald. Nijmegen kocht de bedrijfsgebouwen van Hilck mann omdat de gemeente op die plek aan de Waal woningen wil bouwen. Voorwaarde was dat het bedrijf zou verhuizen en dat de honderden banen behouden zouden blijven. In februari kon digde Hilckmann volgens de ge meente onverwacht aan dat het ging sluiten en dat een verhui zing van de baan was. Het geld voor de verhuizing was echter al uitgegeven. De rechter vindt dat het bedrijf het geld vooruitlo pend op de verhuizing wel mocht gebruiken, maar dat dit wel tot de verplaatsing van het bedrijf had moeten leiden. Nu dit niet gebeurt, moeten de boe ken open, aldus de rechtbank. De prestigieuze Japanse ruimte missie is mislukt. De ruimtetele scoop Hitomi (Oogpupil) moest het heelal afstruinen, maar is in stukken uiteengevallen. Uit onderzoek blijkt dat hij niet te redden is, maakte de Japanse ruimtevaartorganisatie JAXA gis teren bekend. De Hitomi heeft ongeveer 31 miljard yen gekost (zo'n 250 miljoen euro). De sonde werd in februari gelan ceerd. Een maand later, tijdens het testen, viel het signaal weg. Vervolgens bleek dat de satelliet in minstens vijf stukken uiteen was gevallen en dat hij in een veel lagere baan rond de aarde vloog. Ebru Umar doet afstand van haar Turkse nationaliteit. Dit heeft de Nederlands-Turkse co lumniste gisteren gezegd. Zij heeft haar advocaat opdracht ge geven de procedure in gang te zetten. Umar wilde eerder al van haar Turkse nationaliteit af, maar haar ouders wilden dat niet. In middels hebben zij hun verzet opgegeven: „Zij hebben er niks meer op tegen." Umar werd za terdag in het Turkse Kusadasi op gepakt wegens belediging van president Recep Tayyip Erdogan. Zij noemde hem in Metro „de megalomaanste dictator die Tur kije sinds de oprichting van de republiek in 1923 kent." Museon bekijkt voorwerpen uit de oorlog Mensen die nog voor werpen of documen ten uit de Tweede Wereldoorlog heb ben, kunnen die za terdagmiddag laten bekijken in het Mu seon in Den Haag. Het museum wil der gelijk materiaal graag bewaren voor de toekomst. De ac tie heet 'Niet weg gooien'. De hele mid dag zijn er medewer kers van Museon aan wezig om hun blik over de voorwerpen te laten gaan. Water in de Bodensee te schoon voor vis Het water in de Bo densee is zo schoon dat het een gevaar vormt voor de vis stand. Door het ver beterde rioleringsnet en de efficiënte zui veringsinstallaties ko men er amper men selijke uitwerpselen en mest uit de land bouw in het water. Daar is nu een tekort aan fosfaten. Dat is slecht voor planten, algen en plankton en dus voor (roof)vis- sen die minder voed sel hebben. Brussel maant Duitsland over tolplan Het Duitse plan om tolheffing in te gaan voeren voor perso nenauto's moet wor den aangepast. Er is sprake van discrimi natie van buitenland se automobilisten. Duitse autobezitters krijgen de tol gecom penseerd via een ver laging van de wegen belasting. Dat is in strijd met Europese regels. De EC wil dat Duitsland dit veran dert, anders dreigt een gang naar het Eu ropees Hof. CUPERTINO. Na dertien vette ja ren van ongebreidelde groei be leeft Apple een kwartaal zonder stijgende omzet. En vervelender: het is Apple's belangrijkste winst maker waar de klad in zit. De iP- hone - Steve Jobs' wondertele- foon die goed is voor twee derde van Apple's omzet- vliegt niet meer als warme broodjes over de toonbank. De verkopen kelder den van 61,2 miljoen stuks in de eerste maanden van 2015 naar 51,2 miljoen afgelopen kwartaal. Volgens bestuursvoorzitter Tim Cook ligt de oorzaak in 'sterke economische tegenwind in grote delen van de wereld' en heeft Ap ple prima resultaten afgeleverd. Maar is dat zo? De wereldwij de smartphoneverkopen vlakken inderdaad af: tussen januari en april gingen er 334,9 miljoen exemplaren over de toonbank, slechts een half miljoen meer dan dezelfde periode vorig jaar. Last van Samsung Toch heeft Apple duidelijk méér last van die volgens Cook zo slechte economie dan de concur rentie. Zo meldde Samsung giste ren uitstekende verkopen van zijn nieuwe vlaggenschip de Ga laxy S7 en S7 Edge, die rechts- streeks met Apple's nieuwe iP hones 6S en 6S Plus concurreren. Trendwatcher Vincent Everts oordeelt hard. „Sinds het overlij den van Steve Jobs in 2011 is alle vernieuwing bij Apple dood. Op de Apple Watch na is er weinig gebeurd. En dat horloge is welis waar geen flop, een dikke hit is het ook niet." Volgens Everts volgt Apple waar het vroeger leidde. „Een groot scherm? Samsung en ande re fabrikanten deden dat al jaren terug, Apple wachtte tot de iP- hone 6. Een NFC-chip voor mo biel betalen? De concurrentie stopte ze al veel eerder in hun te- 'Sinds het overlijden van Steve Jobs in 2011 is alle vernieuwing bij Apple dood' lefoons." Everts wijst ook op Google's besturingssysteem And roid. „Daar zitten allerlei snufjes in waar Apple pas later mee kwam." De trendwatcher is niet de eni ge met kritiek. Ook merkenex- perts zien dat het Amerikaanse wonderbedrijf zijn gulden glans kwijt raakt. „Met de iPod en iTunes brak Apple de muziekmarkt open, met de iPhone creëerden ze de moder ne smarthpone", zegt Alef de Jong van designbureau Wunder. „Apple was altijd een uitdager, die disruptief en marktversto rend opereerde. Nu horen ze bij de gevestigde orde." De Jong refereert aan de legen darische 'Think different'-campag ne uit 1984 of de recentere recla mes 'I'm a Mac and I'm a PC' waar in het Bill Gates' Microsoft op de korrel nam. Nu is Apple zélf zo'n gigant. Voorbeelden te over, meent De Jong. Zo lanceerde de Amerikaan se techgigant pas vorig jaar - ja ren na Spotify - zijn streaming- dienst Apple Music. De voor naamste aanleiding was niet zo zeer vernieuwingsdrang, maar het achteruit kachelen van de ei gen iTunes Store. „En met hun smartwatch was Apple ook al niet de eerste", vult hij aan. „Samsung had hun versie eerder klaar." Probleem is verder dat de con currentie Apple kopieert, bijvoor beeld bij het verpakken van pro ducten. „Apple was de eerste die daar veel zorg aan besteedde. Waar Philips zijn waren in een geseald doosje gooide, kwam je iPhone een schitterende, luxe ver pakking. Andere fabrikanten doen dat nu ook. Hetzelfde geldt voor de Apple Store, waarbij Ap ple als eerste met eigen winkels kwam en daar zijn producten veel ruimte gaf." Charisma Volgens Gonny van der Zwaag van grootste Nederlandse Ap- plesite iCulture valt het allemaal wel mee. „Apple zijn 'wow-fac- tor' kwijt? Elk bedrijf is jaloers op hun cijfers", wijst ze op de winst van 11 miljard dollar die het tegenvallende kwartaal ople verde. „Maar bij Apple ligt de lat NIJMEGEN ROTTERDAM. 2.900 kilo cocaïne - met een waarde van 100 miljoen eu ro - ligt uitgestald in een loods in Rotterdam. De douane onderschepte de partij, die zat verstopt in een container uit Curasao. De drugsvangst werd al op 11 maart gedaan. In het belang van het onderzoek kon dit niet eerder bekend worden gemaakt, foto ANP TOKIO KUSADASI Is Apple aan het verleppen? DEN HAAG MÜNCHEN BRUSSEL door David Bremmer Vincent Everts trendwatcher

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12