Holland America Line boekt u bij cruisewinkel NIEUWS 11 Botsing met drone wordt nu betwijfeld We gaan voorop in seksuele opvoeding Joe Biden bezoekt Irak CRUI5EWINKEL.NI Noordkaap vanaf Rotterdam De piloot van een passagiers vliegtuig meldde op 17 april een aanvaring met een drone bij de nadering van de lucht haven van Heathrow, maar on derzoekers betwijfelen steeds sterker of dit het geval was. Wat het wel was is nog ondui delijk. De Airbus A320 van Bri tish Airways werd na de lan ding geïnspecteerd, maar bleek onbeschadigd. Ook een speurtocht op de grond naar brokstukken van de vermeen de drone leverde niets op. Nederland kent al ja ren een van de laag ste aantallen tiener zwangerschappen ter wereld. Vorig jaar kregen ruim 1.500 meisjes onder 20 jaar een kindje - een laagterecord - in 2010 waren het er nog ruim 2.500. Alleen Denemarken en Zwitserland doen het net iets be ter. Hoe doen die Hollanders dat toch, willen de buiten landse delegaties weten, die regelma tig te rade gaan bij het Nederlandse kenniscentrum Rut gers WPF. Seksuele voorlichting maakt sinds 2012 deel uit van de kerndoelen in het basis- en voortgezet onder wijs. Dat beslaat fei telijke informatie over 'de daad', maar ook over 'uit de kast komen' of onge wenste intimitei ten. Niet alleen op school is aandacht voor de seksuele ontwikkeling, ook ouders proberen open over dit intie me onderwerp te praten. Wie thuis of op school geen ant woord op zijn vra gen vindt, kan in Nederland altijd te recht bij de huisarts of bij een specialist van de GGD. Con dooms zijn overal verkrijgbaar, de anti conceptiepil wordt voor meisjes tot 21 jaar vergoed door de zorgverzekeraar. Onze omgang met seks in al zijn facet ten kan met recht een exportproduct worden genoemd. De Amerikaanse vicepresi- dent Joe Biden is gisteren in Irak aangekomen voor een ver- rassingsbezoek. Op de agenda staan onder meer gesprekken met premier Haider al-Haba- di over de veiligheidssituatie in het land. Het is de eerste keer dat Biden Irak bezoekt sinds de Verenigde Staten in 2011 hun troepen terugtrok ken uit het land. Volgens een bron bij de Amerikaanse rege ring heeft Biden goede contac ten met de leiders van Irak. Zelf zou Sanderijn van der Doef de titel van haar boek Ik vind jou lief niet kunnen uitspreken in het Chinees. Maar het voorlees boek - met plaatjes - voor kleu ters is vertaald, want de behoefte aan informatie over de seksuele opvoeding van je kroost is groot in China. Een uitgever is echter nog niet gevonden. En dat heeft alles met het onderwerp te ma ken, weet de schrijfster, die haar huis in Nederland dit collegejaar heeft verruild voor Peking. „Plaat jes van blote lijven, daar schrik ken de meeste uitgevers voor te rug." Van der Doef is er een groot voorstander van om met jonge kinderen al over hun seksuele ontwikkeling te praten. Op dat punt is in China nog een wereld te winnen; seks is geen onder werp voor aan de keukentafel. „Als ouders er al met hun kinde ren over praten, dan geven ze vooral waarschuwingen. 'Verliefd heid gaat alleen maar ten koste van je studie.' Kinderen moeten op de middelbare school heel hard werken om hun examen te halen; verkering is dan absoluut verboden." Op school worden Chinese kinderen niet veel wijzer. Een bio- logielesje over menstruatie, vruchtbaarheid en het verloop van een zwangerschap. De techni sche aspecten van de liefdegaat nog net, maar voor vragen over de eerste keer of gevoelens voor iemand van dezelfde sekse moet je je heil elders zoeken. Op inter net bijvoorbeeld, maar daar krijg je in China porno voorgeschoteld als je informatie zoekt over mas turberen. Dat de Beijing Normal Univer sity een Nederlandse heeft aange trokken om studenten wegwijs te maken in seksuele voorlichting is dus zo gek nog niet. Nederland wordt alom geprezen om zijn vrije omgang met seks, die onder anderen resulteert in weinig tie nerzwangerschappen en abortus sen. „De studenten hier slurpen mijn informatie op. Dat seksuele voorlichting veel meer is dan een tiener leren hoe hij een condoom omdoet, is echt een eyeopener. En ze vinden het fijn dat iemand zonder vooroordelen hun vragen beantwoordt." De studenten die Van der Doef voor haar neus krijgt, wil len het onderwijs in, leerkrach ten klaarstomen voor seksuele voorlichting waar leerlingen echt iets aan hebben. „Ze zijn hier ge wend om geen vragen te stellen, dat durven ze niet. Helemaal geen kritische, dat is onbeleefd te genover een gezaghebbend ie mand. Ik moet ze een beetje uit lokken om vragen te stellen, om na te denken over wat zij zelf zou den willen weten over seks." Dat is een heleboel, merkt de seksuologe vooral tijdens werkcol leges, waarin de groep kleiner is en de studenten opener durven te zijn. Wat is de normale lengte van een Chinese penis? Is mastur beren slecht voor je gezondheid? Doet de eerste keer seks pijn? „Ik denk dat negen van de tien stu denten nog geen seks heeft ge had. Zij zijn pas net onder de in vloed van hun ouders vandaan ge komen. Als ze op de campus ko men wonen, komt alles los." Met alle gevolgen van dien. Het aantal geslachtsziektes en zelfs hiv-infecties in China neemt toe, met name onder jon ge studenten. Goede seksuele 'De Chinese studenten slurpen mijn informatie op. Het is echt een eyeopener voor ze' Sanderijn van der Doef seksuologe voorlichting kan deze verontrus tende trend een halt toeroepen, meent Van der Doef. „Niet over seks praten met kinderen bete kent niet dat ze er niet mee bezig zijn. Geef ze zoveel mogelijk goe de informatie, dan krijgen ze de gelegenheid er zelf over na te den ken. Kinderen nemen uiteinde lijk toch hun eigen beslissing. Die benadering wil ik doorgeven aan mijn studenten. Zij moeten het straks overbrengen op de lera ren van de toekomst." Met bijna een jaar in Peking op de teller merkt Van der Doef duidelijk dat haar studenten ver anderd zijn. Zij ziet bevestigd dat zwijgen over seks niet per se cul tureel vastligt. Terwijl deze jonge ren thuis gewend zijn hun ouders te gehoorzamen en hun ei gen mening voor zich te houden, zouden ze hun eigen kinderen an ders opvoeden. „Luisteren naar het kind, een meer vertrouwelij ke band opbouwen. En dat is een stijl van opvoeden die het best past bij een gezonde seksuele ont wikkeling." Boek op www.cruisewinkel.nl Holland America Line ms Rotterdam vertrek 21 mei Binnenhut vanaf 999,- p.p 15-daagse cruise VRIJDAG 29 APRIL 2016 Nederland exporteert 'pret in bed' naar China LONDEN i< TJ Seksuologe Sanderijn van der Doef. foto Merlijn Doomernik/HH Joe Biden. foto John Locher/AP BAGDAD 10,6 Gazprom heeft in 2015 de winst bijna vervijfvoudigd. Die bedroeg 787 miljard roebel (10,6 miljard euro), tegen 159 miljard roebel een jaar eerder. door Heieen Boex Chinezen durven geen condooms te kopen en krijgen steeds vaker een geslachtsziekte. Werk aan de winkel dus voor seksuologe Sande rijn van der Doef, die een jaar in Peking zit om studenten enthou siast te maken voor haar vak. Ne derland blinkt wereldwijd uit in seksuele voorlichting, voor de doorsnee Chinees een slecht be gaanbaar gebied. F Boek voor 2 mei en ontvang tot ,$100,- zakgeld V per hut! V ^T^Honningsvêg NORTH CAPE Hammerfest,-' Nu te boeken voor een last-minute tarief: de 15-daagse cruise met het ms Rotterdam naar de Noordkaap! Op 21 mei verlaat uw comfortabele schip de haven van Rotterdam, waarna u koers zet naar de eerste Noorse bestemmingen: Stavanger en Flam. Hier maakt u kennis met de overweldigende schoonheid van de Noorse fjorden en de sfeervolle stadjes. Uw cruise vervolgt zich naar Honningsvag, de meest noordelijke stad van het Europese continent. Vanaf hier kunt u een excursie boeken naar de Noordkaap, een unieke bestemming! Via Geiranger en Bergen vaart u tenslotte weer terug naar Rotterdam. Wilt u meer informatie, of uw cruisereis vastleggen? Onze cruisespecialisten zijn u graag van dienst! Prijzen zijn vanaf, per persoon o.b.v. 2 personen per hut en o.v.v. beschikbaarheid en wijzigingen. Incl. alle belastingen en volpension. mmm x, I /TR0NDHEIMSFJ0RD Alesunds/ J^Trondheim zsC-— Geiranger />-^~-GEIRANGERFJORD >v SOGNEFJORD Flam If Bergen Tl Stavanger ROTTERDAM Vertrek en aankomst Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11