Britse royals zouden te weinig koninklijke taken uitvoeren 10 NIEUWS Exact vijfjaar na hun sprookjeshuwelijk bestempelen critici de Britse prins en zijn vrouw als 'parttimers'. en hoe zit het met zusje Pippa? De hele natie, het com plete Gemenebest zelfs, snakte naar het droomhuwelijk van de Britse prins William, tweede in lijn van troonopvolging achter prins Charles, met Kate Middleton. Zij be trad, vandaag exact vijfjaar geleden, als burgermeisje de Londense West minster Abbey in haar ivoorkleurige trouwjurk. Na een vlekkeloze ceremo nie schreed ze ruim een uur later als Hare Koninklijke Hoogheid prinses Catherine, hertogin van Cambridge, gravin van Strathearn en barones van Carrickfergus naar buiten. Door het uitspreken van twee simpele woor den: 'I will'. Vrijwel de gehele Britse pers, van vunzige tabloids tot de zakenkranten vol cijfers en beursgrafieken, maak ten de volgende dag ruimte vrij op de voorpagina's voor foto's van De Kus, op het balkon van Buckingham Palace. Of liever: De Kussen, want voor tienduizenden uitgelaten Brit ten zoende het koppel elkaar niet één, maar tweemaal. De eerste, vluch tige kus, nam 0,7 seconden in beslag. De tweede leek al meer op het echte werk en duurde 1,1 tel. Direct werden de archiefbeelden van het huwelijk tussen Charles en Diana nageplozen met ingedrukte stopwatch: op dezelf de balkon duurde hun zoen nog geen halve seconde. Het Britse hof kon niet meer dan tevreden zijn na de trouwdag van Will Kate. Na jaren van slechte pers door alle echtscheidingen van de Windsors - drie van de vier kinde ren van koningin Elizabeth en prins Philip scheidden - en ondeugende strapatsen van Williams jongere broer prins Harry, kwam dit sprook jeshuwelijk als geroepen. Het Britse publiek genoot volop mee van het liefdesgeluk van Prince Charming en zijn prachtige geliefde, die daarna ver blijd werden met de geboortes van prins George (2013) en prinses Char lotte, maandag exact een jaar gele den. Geen spindoctor rond het Britse hof die vijfjaar geleden kon vermoe den dat rond de 'houten bruiloft' van William en Kate al het nodige publi citaire stutwerk uitgevoerd moest worden. En toch brokkelde de steun voor het voormalige 'dreamteam' be gin dit jaar hardop af, door kritische verhalen in de nog altijd machtige ta bloids. The Sun berekende dat Willi am vorig jaar minder openbare activi- teiten uitvoerde dan zijn 94-jarige grootvader prins Philip. En er waren dit jaar al 46 dagen verstreken voor dat William eindelijk een koninklijke taak uitvoerde: een bezoek aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar zijn toespraak ook nog eens verkeerd viel in de ogen van voorstanders van de Brexit - het ver trek van het land uit de Europese Unie, waar de Britten in juni over stemmen. De toekomstige koning van Groot-Brittannië hamerde op 'sa menwerking' en een 'gezamenlijk op treden met andere landen, in de Na- vo, VN en elders...'. „Politieke inmen ging", oordeelde The Sun. Voor nogal wat ponden van de Britse belastingbetalers werd Ken sington Palace, de residentie van Wil liam en zijn gezin in hartje Londen verbouwd. Maar ze verblijven groten deels in Anmer Hall, hun woning met tien slaapkamers in de heuvels van landelijk Norfolk - waar William als helikopterpiloot voor de East Ang lian luchthulpdiensten werkt. „Daar maakt hij ook maar weinig uren", ci teerden The Sun en andere media 'on tevreden collega's' van de Hertog van Cambridge. De toon van de kranten werd bepaald niet milder toen Kate en William, allergisch voor paparazzi na het dodelijke auto-ongeluk van zijn moeder, geen fotografen achter zich aan duldden tijdens een winter sportvakantie in de Zwitserse sneeuw. De boulevardpers betitelde William en Kate schamper als 'lui' en 'parttimers', 'Kensington Palace' counterde met een waar pr-offensief. Het stel nodigde een aantal serieuze 'Ik neem de kritiek niet al te serieus. Ik concentreer me op mijn rol als vader' Minstens zo veel aan dacht als de bruid trok haar jongere zusje Pip pa Middleton (foto) op 29 april 2011. Ze bleek een oogverblindende verschijning, van alle kanten. Plastisch chirur gen kregen in de maan den na het huwelijk op merkelijk veel verzoe ken van vrouwen die eenzelfde welgevorm de derrière wilden als Pippa. Ze bracht in de jaren na het huwelijk van haar zus met de toe komstige koning van Groot-Brittannië boe ken uit, schreef co lumns in onder meer Vanity Fair en de Daily Telegraph, ging aan de slag in de feestartikelen winkel van haar ouders, deed mee aan extreme sportwedstrij den, maar was vooral heel erg bezig met het zijn van Pippa. Veelge vraagd op high-society feestjes in Londen, stamgast in de kolom men van de boulevard kranten - die haar lief desleven nauwgezet volgen. Van de door veel Britten zo gewens te romance met Willi ams jongere broertje Harry is het nooit geko men. Pippa wordt de laatste maanden vooral in ver band gebracht met Ja mes Matthews, een rij ke financiële handelaar uit de Londense City. De twee hadden al eer der een relatie. Pippa was de afgelopen jaren vooral erg bezig met Pippa zijn media uit in het gevolg van hun re cente bezoek aan India en Bhutan, en is niet uit de nieuwsbulletins weg te krijgen met tal van werkbezoeken, openingen en toespraken. En boven dien gaf William een zeldzaam inter view aan de BBC. Officieel ter ere van de 90e verjaardag van zijn oma, de vorstin. Maar vooral als podium om op de kritiek in te kunnen gaan. „Ik neem mijn verantwoordelijkhe den heel serieus. Maar het gaat erom dat je je eigen weg op het juiste mo ment vindt. Als je niet oppast, belast de plicht je verschrikkelijk op jonge leeftijd. Om eerlijk te zijn: ik zal de rest van mijn leven genoeg kritiek krijgen. Het is niet iets wat ik com pleet negeer, maar ik neem het ook niet al te serieus. Ik concentreer me sterk op mijn rol als vader." En: „Als ik geen tijd aan mijn kinderen kan be steden, maak ik me zorgen om hun toekomst." William kan zijn vader, de kroon prins, niet in het openbaar afvallen. Maar volgers van de familie Windsor konden zijn woorden moeiteloos dui den: „William beschouwt het creë ren van een happy family en zijn aan wezigheid voor de kinderen als top prioriteit", stelde koninklijk biograaf Penny Junor in de Daily Telegraph. „Zijn eigen jeugd was enorm lastig en getekend door verlies. Charles was verzot op zijn kinderen maar hij was ook een workaholic die zelden tijd doorbracht met William en Harry. Zij zagen hun kindermeisjes veel va ker dan hun vader. William wil dat zijn kinderen niet hetzelfde meema ken." William Kate: goede ouders of gewoon lui? door Jeroen Schmale 1 1 f' ia&'ji -v- De Britse prins William en zijn vrouw Kate met hun kinderen George (links) en Charlotte, foto Chris Jelf/Reuters Prins William

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10