Kamer Vak mag op lager niveau Ondanks tegenstanders is Trump er nu bijna NIEUWS 9 In de plannen van Dekker kan een vmbo-scholier die bijvoorbeeld uitblinkt in Engels, dat vak op ha voniveau volgen. Andersom kan een vwo'er zonder wiskundeknob bel dat vak niet een niveau lager doen. De Onderwijsraad adviseer de de staatssecretaris in november vorig jaar om scholieren hun zwakke vakken niet op een lager niveau te laten doen. Zij zouden het zichzelf dan 'gemakkelijk ma ken'. Dekker nam dat advies over; hij vreest dat de waarde van het middelbareschooldiploma anders daalt. De Kamer zet daar nu vraagte kens bij. „Je moet het systeem aan passen aan de student en niet de student aan het systeem", vindt D66-Kamerlid Paul van Meenen. „Flexibilisering werkt twee kan ten op, niet alleen de kant die Dek ker op wil." Ook coalitiepartijen WD en PvdA willen experimenteren met het volgen van een vak op een la ger niveau, mits het om maximaal 1 vak gaat. „Dat moet in elk geval kunnen, als scholieren een extra vak volgen", aldus PvdA-Kamerlid Joyce Vermue. „Maar ik wil ook van Dekker weten of het ook kan binnen de vakken die verplicht zijn voor een diploma." De VO-Raad, de koepel van middelba re scholen, vroeg Dekker al eerder om het mogelijk te maken dat leer lingen een vak op een lager niveau afronden. Ook scholierenvakbond LAKS, die vandaag actie voert bij het ministerie van Onderwijs, is daar voorstander van. Voor de tweede keer in één week kon Donald Trump zich als een ze gevierende veldheer laten ontha len op een verkiezingsavond in zijn Trump Tower. In vijf noord oostelijke staten behaalde hij dins dag ruime meerderheden, in Rho de Island zelfs een score van bijna 64 procent. Nummer twee John Kasich kwam daar niet verder dan 24 procent, Ted Cruz werd bijkans weggevaagd. Trump scoort nog beter dan de peilingen voorspelden. Niemand heeft het nog over het 'plafond' dat analisten ooit verwachtten, toen het idee was dat Trump nooit meer dan zo'n 35 procent van de Republikeinen achter zich zou krijgen. Met zulke overtuigende over winningen wordt een poging om Trump de nominatie te ontzeg gen steeds moeilijker verdedig baar. Maar die mogelijkheid blijft bestaan, volgens de statuten van de Republikeinse Partij. Het getal 1.237 heeft daarin een mythische status bereikt: als Trump in de voorverkiezingen geen meerder heid van 1.237 gedelegeerden verza melt, is er op de partijconventie in juli toch nog een kans voor Cruz of Kasich. Een sleutelmoment komt voor hen dinsdag, als India na stemt. Dat is een staat met rela tief veel rechtsreligieuze kiezers, die de conservatief Cruz zou moe ten kunnen winnen. Lukt dat niet In vijf staten behaalde Trump dinsdag ruime meerderheden, in Rhode Island zelfs een score van bijna 64 procent en vergaart Trump ook in Indiana het grootste deel van de gedele geerden, dan is de race zo goed als gelopen. Als hij verliest van Cruz, wordt waarschijnlijk pas op 7 juni duidelijk of Trump de magische grens van 1.237 haalt, in de laatste voorverkiezingsronde in onder meer Californië. Cruz, uitermate zwak in de laat ste zes voorverkiezingen, sloot de ze week een wanhoopspact met Kasich. Die belooft geen campag ne te voeren in Indiana, zodat Cruz daar zo veel mogelijk an- ti-Trumpstemmen kan verzame len. Maar de deal is niet meer dan een halfslachtig verstandshuwe lijk, is al gebleken: Kasich kon het niet laten zijn aanhangers te advi seren wel op hem te stemmen. Om de aandacht af te leiden van de zeges van Trump en zijn eigen falen kondigde Cruz gisteren al aan dat voormalige tegenstander Carly Fiorina zijn vice-presidents- kandidaat wordt. Tijdverspilling, volgens Trump. „Ik beschouw me zelf als de vermoedelijke kandi daat", zei hij vol vertrouwen op zijn overwinningsfeestje in de Trump Tower. Hij haalde daar ook ouderwets uit naar de Democraat die hoogstwaarschijnlijk zijn te genstander wordt. „Als Hillary Clinton een man was, had ze nog geen 5 procent van de stemmen gekregen", spotte Trump. Bernie Sanders erkent onder tussen impliciet dat hij bij de De mocraten niet meer meedoet om te winnen, nadat Clinton haar voorsprong vergrootte door vier van de vijf staten op haar naam te schrijven. Hij schrijft dat hij wil proberen de Democraten te dwin gen tot steun voor een minimum loon van 15 dollar per uur. DONDERDAG 28 APRIL 2016 tegen Abdeslam? Boven: Frank Berton, de Franse advocaat van Salah Abdeslam. Foto's onder: de aankomst van Abdeslam bij het Paleis van Justi tie in Parijs onder strenge veilig heidsmaatregelen. Foto's rechts: stills uit het pro gramma die tonen hoe broer Ibrahim Abdeslam zichzelf opblaast in Comptoir Voltaire, foto's EPA en AP 6688 TK 69 door Hanneke Keultjes DEN HAAG. De Tweede Kamer wil dat middelbare scholieren een vak waar ze minder goed in zijn, ook op een lager niveau kunnen vol gen. Bij wijze van proef zou een vwo'er dan in één vak les krijgen op havoniveau. Staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs wil nu alleen nog toestaan dat leerlin gen op een hoger niveau examen kunnen doen. door Karlijn van Houwelingen NEW YORK. Donald Trump wordt al leen maar sterker, blijkt uit de winst in vijf voorverkiezingen in het noordoosten van de VS. Het an- ti-Trumpkamp in de Republikeinse partij heeft nog één echte kans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9