2.100 JjzjJdjy/ffjzjfj, uJ Aantal armenuitvaarten stijgt fors 'fMiTfL 8 NIEUWS Mensen met een schuldenberg kunnen uitvaartkosten van een familielid niet meer betalen. Dan betaalt de gemeente. Het is zeer de vraag of de terreurverdachte kan worden veroordeeld voor Parijse aanslagen. EDE. Geen zwarte koets met dito paarden, geen bloemenzee, geen publiek langs de weg. Met een staatsbegrafenis heeft het niets van doen; de enige overeenkomst is dat ook de gemeentelijke uit vaart voor een beperkt gezelschap is weggelegd. Maar deze groep overledenen die op kosten van de gemeenschap naar hun laatste rustplaats wordt gebracht groeit. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van de Christelijke Hogeschool Ede. Moesten gemeenten tussen 2010 en 2014 jaarlijks zo'n 1.800 uitvaarten organiseren, vorig jaar is dat aantal gestegen naar 2.100. Deze stijging van ruim 15 procent is veel sterker dan de toename in het totale aantal Nederlandse do den, dat vorig jaar met 5 procent groeide. De grotere schulden waar mensen mee kampen, spelen hier in een rol, weet onderzoeker Henk van Deutekom. Het gaat dus niet zozeer om mensen die in een zaamheid doodgaan - zij vormen 10 tot 20 procent van de gemeente lijke uitvaarten - maar om men sen die in armoede sterven. Stadsdichter „Langdurige armoede en schul denproblematiek zijn de afgelo pen jaren fors toegenomen. Ge meenten constateren dat steeds meer nabestaanden niet kunnen of willen betalen voor de uitvaart. In die gevallen moet een gemeen te binnen zes werkdagen de uit vaart verzorgen. Je kunt een over ledene niet onder een struik laten liggen." Als gemeenten worden gecon fronteerd met een overledene waar niemand zich over ontfermt, onderzoeken zij eerst of er familie is die de uitvaart kan verzorgen. Is die niet te vinden of heeft die geen geld om de overledene de laatste eer te bewijzen, dan is de gemeente verplicht om de uit vaart te regelen. Die probeert zo veel mogelijk rekening te houden met de wensen van de overlede ne, voor zover bekend, in de keuze voor begraven of cremeren. In alle gevallen kiezen gemeenten voor een sobere ceremonie, hier en daar aangekleed met een laatste groet van de stadsdichter. Klakkeloos Ouderenbond ANBO ziet dat na bestaanden niet meer zo klakke loos als vroeger de erfenis aanvaar den. „Ze kijken beter naar even tuele schulden en naar het be- staan van een uitvaartverzeke ring", weet ANBO-woordvoerder Joeri Veen. „Dat je een erfenis niet per definitie over hoeft te nemen heeft meer bekendheid gekregen." Daarnaast kan meespelen dat ouderen door de crisis hun uit vaartverzekering vaker hebben op gezegd. Hoewel Amsterdam met 441 uitvaarten op kosten van de ge meente de kroon spant, beperkt de problematiek zich niet tot de grote steden. Ook kleinere ge meenten laten opvallende stijgin gen zien. Zo nam in Heerlen het aantal gemeentelijke uitvaarten toe van twintig in 2014 naar der tig in 2015, in het Zuid-Hollandse Rijswijk van een naar vijf. „We zien vooral een stijging in gemeenten met een regionale functie, waar je bijvoorbeeld een ggz-instelling vindt, en gemeen ten in de grensstreek. Die lijken meer mensen aan te trekken met psychiatrische of sociale proble men, met weinig kansen in de maatschappij, mensen die overlij den zonder perspectief." Van Deutekom heeft niet de in druk dat de toename in 2015 inci denteel is. Er zijn gemeenten die nu al op het aantal uitvaarten zit ten dat in 2015 pas halverwege het jaar werd bereikt. „Dit krijgt in de komende jaren een vervolg." België heeft terreur verdachte Salah Ab- deslam uitgeleverd aan Frankrijk. Maar of hij daar ook kan worden veroor deeld voor betrokkenheid bij de aanslagen in Parijs, valt nog te bezien. Salah Abdeslam moest zichzelf naar eigen zeggen op 13 november tot ontploffing breng en in het Stade de France. Maar hij bedacht zich en sloeg op de vlucht. Pas vier maanden later werd hij opgepakt. Dat gebeurde in Sint-Jans-Molenbeek, bij Brus sel. Dat Abdeslam zo lang uit de handen van de autoriteiten wist te blijven, ligt niet aan hemzelf, stelt Sven Mary, de Belgische ad vocaat van de terreurverdachte. Hij heeft geen hoge dunk van zijn cliënt. „Het is een klein boef je uit Molen beek. Meer een volger dan een leider", zegt hij nu in een inter view met de Franse krant Libération. „Ab deslam is het per fecte voorbeeld van de generatie die denkt te le ven in een com puterspel. Hij heeft het I Cf van een lege asbak. Toen ik Abdes lam vroeg of hij de koran had gelezen kreeg ik als antwoord dat hij een samenvat ting op het internet had bestu deerd. Veel meer begrijpen dat soort jongens niet." Vanuit de gevangenis van Be- veren werd de 26-jarige Abdes lam gisterochtend onder zware bewaking overgebracht naar Fleury-Mérogis, een beruchte ge vangenis in de buurt van Parijs. Daar is hij direct voorgeleid aan de onderzoeksrechter. Frankrijk had om zijn uitleve ring gevraagd. Om de kans op ontsnapping zo klein mogelijk te houden, was niet bekendge maakt wanneer Abdeslam naar zijn geboorteland zou worden overgebracht. In België bestond de vrees dat de uitlevering van Abdeslam ge volgen heeft voor de tot dusver zwaarste aanklacht tegen hem: de terreurverdachte schoot op agenten bij een inval in een huis in Vorst, waar hij zich had ver schanst. De Belgische minister van Jus titie Koen Geens voorziet geen problemen. „Als de aanwezig heid van Abdeslam in België is vereist, bijvoorbeeld omdat hij voor de rechter moet verschij nen, kan hij tijdelijk worden uit geleverd", aldus de bewindsman. In Frankrijk zal Abdeslam worden verdedigd door advocaat Frank Berton. Het is de vraag of hem veel meer kan worden aan gewreven dan het verrichten van wat hand- en spandiensten. Want veel meer dan het boeken van een hotelkamer en het hu ren van een auto deed Abdeslam in Frankrijk niet. Zijn komst naar Frankrijk volgt op de nodi ge ophef over een niet eerder vertoonde video van de aanslagen in Parijs. De tv-zender M6 zond bewakings- beelden uit van het café Comp- toir Voltaire. Daarop is te zien hoe Ibrahim Ab deslam, de 31-jari- ge broer van Sa lah, zichzelf op blaast. Terwijl be zoekers aan tafel tjes zitten te pra ten, brengt hij zijn bomgordel tot ontploffing. Te zien is hoe Ab deslam door de zaak vliegt. Een medicus in het café probeerde zijn leven nog te redden. Hij had niet door dat het de terrorist was, tot hij zijn shirt uittrok en de draden van de bom zag. Won derwel vielen er alleen gewon den. Ongeveer gelijktijdig begon de massale schietpartij in de con certzaal Bataclan. De tv-zender had gewaar schuwd voor de soms schokken de beelden in de anderhalf uur durende reconstructie van de aanslagen. Toch uitten tal van kij kers hun afschuw. Programma maker Christian Huleu verdedig de zijn keuze. „Om de gebeurte nis te begrijpen moet je ook de ze beelden tonen", zei hij. 'Abdeslam denkt te leven in een computerspel' (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 10/12 dagen Eilanden van Dalmatië Rondreis Dalmatische kust 10 dagen Umbrië en Rome, Meer van Trasimeno 10 dagen Hoogtepunten Noorwegen/ Rondreis Noorwegen 5 daagse Stedenreis Parijs 10 dagen Porec Istrië Bij Bolderman^^^^^^^gpga aanbetalen niet verplicht! Een gemeentegraf voor allerarmsten door Heieen Boex Het aantal gemeentebegrafenissen nam in 2015 toe tot 2.100, tegen 1.800 in 2014. De groei zet dit jaar door, aldus onderzoekers. Deze gemeentebegrafenis wordt bijgewoond door twee ambtenaren en een dichter, foto Jorgen Caris door Cerben van 't Hof Sven Mary advocaat Brochure en boekingen: Vertrekdata: 16 mei6, 27juni 18 juli/8, 29 aug 19 sept etc. Vertrekdata: 16, 23,30 mei6, 27juni 4,11,18juli/15, 22, 29 aug etc. Vertrekdata: 9, 23 mei 6, 20 juni 4,18 juli 29 aug 12 sept etc. Vertrekdata: 23 mei6,13,20,27juni 4,11,18, 25 juli/1, 8,15,22, 29 aug etc. Vertrekdata: 16, 30 mei 13, 27 juni 11 juli 22 aug 5,19 sept etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8