Het pak van de koning is tóp KONINGSDAG 6 NIEUWS Koningsdag 2016 werd bepaald doorwind, buien en hagel. In de steden was het rustiger dan anders. Het w-woord lag gisteren op ie ders lippen. Niet alleen de W van Willem, Willie zo u wilt, maar vooral toch die van weer. Of wind. Stevige buien met onweer, hagel en windstoten trokken over het land, op de meeste plaat sen werd het niet warmer dan 9 graden. Daarmee was het de koudste koninklijke feestdag sinds 1985, becijferde het KNMI. Op zo'n koude dag doet wei nig zo goed als een warme hap, maar dan is het wel prettig als het voedsel enigszins op tempe ratuur is. En dat was lang niet overal het geval, ontdekte de Ne derlandse Voedsel- en Warenau toriteit (NVWA). De dienst voer de gisteren 194 controles uit, zo wel bij professionals als bij goed willende hobbyisten. De score was indrukwekkend. Liefst 25 kilo rauw vlees moest worden weggegooid, omdat het niet koel genoeg gehouden werd. Acht keer moest de NVWA di rect ingrijpen, 41 standhouders kregen een schriftelijke waar schuwing. Niet alleen het koel bewaren van het eten was een probleem. Door de harde wind koelde veel opgewarmd eten juist weer te snel af, bijvoorbeeld omdat warmhoudpitten uitwaai den. Verschillende standhouders mochten daardoor hun hambur gers, saté, worstjes, vis en brood jes niet meer verkopen. Veel organisatoren hadden er voor gekozen om de festiviteiten binnen te houden. Onder meer dorpshuizen en cafés boden on derdak voor vrijmarkten. In de Brabantse plaatsen Klundert en Standdaarbuiten konden de feest vierende kinderen terecht in leegstaande kerken, speciaal voor deze gelegenheid weer eens ont grendeld. De feesten in de grote steden waren door het gevreesde ramp- weer erg rustig. Op de vrijmark ten van Amsterdam was het 'ge zellig druk', maar niet zo mas saal als normaal. In Rotterdam was het 'bijna een doordeweekse dag', aldus een politiewoordvoer der. Er waren ook geen noemens waardige incidenten, 'waarschijn lijk omdat men elkaar minder in de weg zit'. Er zijn wel vier of vijf aanhoudingen verricht we gens kleinere vergrijpen zoals openbare dronkenschap. Ook in Utrecht en Den Haag verliep Ko ningsdag rustig. De speciale dienstregeling die de NS uit de kast haalde, was daardoor minder noodzakelijk. De extra en langere treinen za ten veel minder vol dan eerder op koninklijke feestdagen. Op de stations van steden als Amster dam, Eindhoven, Breda, Alkmaar en Arnhem was de situatie zeer overzichtelijk. Ja, Maxima had het koud. Dat zegt Josine Droogendijk, blogster en expert koninklij ke mode. „Ze droeg twee handschoenen, terwijl ze nor maal alleen een linkerhand schoen draagt. Haar rechter hand wil Maxima vrijhouden om het publiek een hand te ge ven. Mensen raken liever haar hand aan dan een handschoen. Maar daar was het nu dus te koud voor." Toch is de koningin absoluut geen koukleum, vindt Droogendijk. „Alleen op de sloep droeg ze even een omslag doek. Verder bedekte ze haar kleding niet, dat zou ook zonde zijn geweest. Met alleen een twinset en een dunne panty was het behoorlijk fris. Ze had zichtbaar kippenvel. Haar midi- rok is van dezelfde stof gemaakt als haar handtas. Een mooi de tail, typisch Maxima." Prins Maurits en zijn vrouw Ma- rilène waren goed voorbereid op de kou. Zij droegen ski-on dergoed, bekende de prins. „Een slimme oplossing", zegt Droo gendijk. „Maar dan had Marilè- ne niet de hele dag haar winter jas aan moeten houden." De ro ze outfit van Maxima komt van het Brusselse modehuis Natan, waar de koningin veel van haar kleding betrekt. Droogendijk is lovend, maar noemt toch één minpuntje: de hoed. „Een hoed met een neerwaartse rand. Haar gezicht was daardoor slecht zichtbaar. Toch wel erg jam mer." Bij de prinsesjes wint Alexia de 'schoonheidsprijs'. „Haar outfit was hip, met een witte rok en een spijkerjasje. Zo gaan de meisjes van haar leeftijd naar school. Ze had een mooie krul in het haar, net als Amalia." Droogen dijk is positief verrast door het pak van koning Wil lem-Alexander. „Hij staat be kend om zijn wat slechtzitten- de pakken. Maar nu was het top. De blauwe kleur gaf hem een jeugdige uitstraling. De snit was goed, het zat als gegoten. Vaak zijn de broekspijpen van Wil- lem-Alexander te wijd of te lang, maar nu verdient hij een compliment." Rillen en door Sander van Mersbergen Koningin Maxima met haar dochters Alexia, Ariane en Amalia in Zwolle. Ze hadden het koud, maar probeer den het niet te laten merken, foto boven Robin Utrecht, onder Remko de Waal/ANP door Peter Winterman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6