«I Ringrijders van start Amfibieën bedreigd Gewoon Oranje Verrassing Knakworst en fèstivaltelefoon 2 ZEELAND Slaapmasker Tientjestentje Opblaasbeest Knakworsten Alles in je bh Het festivalsei zoen is geopend. Feestbeesten delen op deze pagina hun tips voor een geslaagd festivalbezoek. Met stip op één: de sloopschoen. Lekker stuklopen en aan het eind achterlaten. COMMENTAAR De steun voor de monarchie loopt wat terug. Dus denkt Nederland weer eens na over de toekomst van het koningshuis. Is het nog van deze tijd? Een ruime meerderheid van de bevolking vindt van wel. Met die wetenschap kijk je naar koning Willem-Alexander, koningin Maxima, hun dochters en de rest van de Oranjes als ze braaf hun opwachting maken in Zwolle. Onder aanvoering van de koning schudt de familie zo veel mogelijk handen. Hij zegt iets voor de tv-camera. Bodyguards in de buurt. Niks bijzonders: er is mu ziek, wat folklore, iedereen blij. De simpele verbindende kracht is duidelijk. Moet het anders? Tegenwoordig moet iedereen zichzelf steeds opnieuw uitvin den. Die druk ligt ook op de ko ning en de koningin. Het is niet slim daar in mee te gaan. De waar de van het koningshuis zit in het symboliseren van de continuïteit van wat we in Nederland samen hebben en samen doen. Min of meer los van de tijdgeest. Willem-Alexander en Maxima hoeven niet te veranderen. Zij mo gen zich beperken tot het handhaven van de Oranjemythe. Het koninklijk paar zou daarbij iets meer afstand tot het volk moeten houden, zoals Beatrix deed. Anders zou de betovering wel eens heel snel kunnen verdwijnen. Als de koning en de koningin te dicht bij het volk komen, verdwijnt de betovering MIDDELBURG. Op Koningsdag wer den de eerste wedstrijden van het ringrij denseizoen verreden. De afdeling Middelburg begon het seizoen op het Abdijplein. On danks de slechte weersvoorspellin gen werden er toch prima presta ties geleverd door de 31 deelne mers van de afdelingen Middel burg, Nieuwland en Zuid-Beve land. Drie rijders wisten 28 van de 30 ringen te steken. Uiteindelijk was het Hubert van der Maas die in de kamp te sterk was voor zijn broer Diederik en Gerben Cab- boort. Tijdens de bekerkamp was Cabboort wel de sterkste. Thomas Almanak Ze verheugt zich er al flink op. Elin (4) uit Wolphaartsdijk wordt over een paar maanden 'grote' zus. Alles wat daarmee te maken heeft, vindt ze uitermate interessant. Zelfs bij het maken van een echo ont gaat haar dan ook niets. Bij het verla ten van het ziekenhuis vraagt ze heel Gabriëlse won verrassend de polle pel. De mooist versierde paarden waren van Marina Langebeeke (trekpaarden) en Annaliza Lange beeke (overige rassen). In Tholen waren het 16 ringrij ders die namens de Z.R.V. een de monstratie verzorgde. Het was een spannende strijd tussen Zeeuws Kampioen, Koen Minder houd en Sebastiaan Sturm. Sturm en Minderhoud misten beiden geen enkele ring van de reguliere 27 beurten en Minderhoud beslis te de kamp om het kampioen schap in zijn voordeel. De pollepel werd een prooi voor Krijn Cop- poolse. Hij won de kamp door de kleinste ring, 10 mm te steken. nieuwsgierig: „Mama, waarom deden papa en jij jullie ogen dicht?" Haar moeder legt uit dat ze niet wil len weten of het een jongetje of een meisje wordt. „Dat moet een verras sing zijn", zegt mama. Dat vindt Elin maar niks. Snibbig zegt ze: „Ik hou niet van verrassingen." Scheldekraan snel ontmanteld Als de weersomstandighe den het toelaten en het dus niet te hard waait, wordt de Scheldekraan vanmid dag verplaatst. De giek wordt op blokken naast de Machinefabriek gelegd. Het gevaarte zou eerst een plek vinden in de fabriek, maar daar zijn evenemen ten gepland de komende tijd. Als de giek van het on derstel wordt getakeld, wor den vier studentenwonin gen even ontruimd. Ook het oostelijk deel van de parkeerplaats is dan een paar uur niet te gebruiken. Wandeling langs oorlogsrestanten Terra Maris houdt woens dag 4 mei een wandeling door natuurgebied de Man teling langs zichtbare res tanten van de Tweede We reldoorlog. Een gids vertelt over de uitkijktoren, de tram, loopgraven, bunkers en sporen van de inunda tie van Walcheren. De wan deling begint om 13.30 uur vanaf Terra Maris aan Duin- vlietweg 6 en duurt tot 15.00 uur. Meedoen kost 3,50 euro per persoon, reserveren is verplicht: 0118-582620 of terramaris.nl Dansen kan nog tot de zomer De dansavonden die in de Vlaschaard in Koewacht worden gehouden, gaan in ieder geval tot de zomerva kantie door. Het voortbe staan hangt aan een zijden draadje, door afnemende belangstelling. De organise rende stichting Cultuur en Ontspanning De Vla schaard laat de dansavon den op 14 mei en 4 juni hoe dan ook door gaan. Ge baseerd op het aantal be zoekers, zal het bestuur zich na de zomer verder buigen over de toekomst. Ijs voor postcode 4421 in Kapelle Ruim 1300 inwoners uit Ka pelle met de postcode 4421 winnen ijs. De IJsprijs van de Postcode Loterij is na melijk op deze wijkcode ge vallen. Kapellenaren die in de maarttrekking van de lote rij meespeelden, ontvan gen per lot een multipack met vier Ben Jerry's ijs- bekertjes. Zij hebben een coupon thuisgestuurd ge kregen waarmee zij hun prijs vanaf volgende week kunnen ophalen bij een lo catie in de buurt. MIDDELBURG. Twee zeer besmet telijke ziekten bedreigen amfibie ën in Zeeland. De provincie heeft 7.000 euro uitgetrokken voor de Stichting Landschapsbe heer Zeeland om verspreiding in Zeeland te voorkomen. Het gaat om het ranavirus en Bsal (batrachochytrium sala- mandrivorans). Ranavirussen kunnen massale sterfte veroorza ken in populaties vissen, amfibie ën of reptielen. Bsal is een schim mel dat een dodelijke infectie kan veroorzaken bij amfibieën, met name bij de vuursalaman- der. In 2013 sloeg de ziekte toe in Limburg. Recent is duidelijk ge worden dat de virussen zich in Nederland, Vlaanderen en Duits land veel sneller verspreiden dan verwacht. De bedoeling is dat Zeeuwse organisaties gaan samenwerken om een eenduidige hygiënische werkwijze te hanteren die verde re verspreiding van de virussen tegengaat. „Een slaapmasker moet echt mee. Ik word altijd wakker als het licht wordt en op sommige festivals gaat de muziek sowieso de hele nacht door." „Zo'n tentje van een tientje, ideaal om eten en bier in op te slaan. Na afloop laat je dat wappertentje natuurlijk ge woon achter op het festival terrein." „De partytent moet altijd mee. En extra zeilen, en op- blaasbeesten om op te lig gen. Soms ook een vlag. Dan kun je de tent makke lijk terugvinden." „Echt festivaleten blijft ook in de brandende zon goed. Grote salamiworsten, knak worst in blik, crackers. Blik ken bier natuurlijk." „Naar een eendaags festival wil je zo weinig mogelijk meenemen zodat je lekker kunt dansen. Trui of jas moet om je middel kunnen, geld en telefoon in je broek zak of je bh. En als het kan, -- een kluisje." Het seizoen voor ringrijden is in Middelburg geopend, foto Ruben Oreel door Martijn Minderhoud Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN OOSTKAPELLE KOEWACHT KAPELLE Om nooit door Ernst Jan Rozendaal door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65