ZEELAND 8 I UIT 8? KOKEN MET PUCK Puck kookt Wannée Kristel Vercraeye studeerde muziektheater aan het conservatorium in Tilburg. Zij reist het land door met haar muziekprogramma Vintage Songs, haar band Band it en haar voorstelling Woman 1 am born, man!' Haar roots liggen in Sluis. Ik vond het maar vervelend en vies, al dat zand tussen mijn tenen IVIIUM DOOR SHARON VAN OOST toen nog iets minder poppy, ze maakten toen vooral ska-achtige nummers. Daar hield ik erg van op dat moment. En als je het hebt over onontdekte Zeeuwen, luister dan eens naar zangeres Ilona de Bruijne. Die heeft zo'n fantastische stem." Theater „Ik heb warme herinneringen aan 't Zou te Vestje aan de Hoogstraat in Sluis. Daar stond ik voor de allereerste keer op het podium, tijdens een musical van school. Het theatertje bestaat inmiddels niet meer, ze verbouwen het nu tot een museum met bizarre uitvindingen, het Bizarium. Ik ben benieuwd." Eetcafé „Toen ik nog in Sluis woonde heb ik ja renlang een bijbaantje gehad in eetcafé Kaai 10. Mooie tijden waren dat. Als ik in het Zeeuwse ben, neem ik vaak even een kijkje bij mijn voormalige bazin El len. Naast dat het eten er erg lekker is, is de sfeer altijd goed. Zij heeft veel voor mij betekend. Zo heb ik er eens een din- nershow mogen organiseren. Ook de Eet- boetiek raad ik graag aan. Dat is een bij zonder concept. Je kunt er lekker ontbij ten en lunchen en de producten die je er om je heen ziet en gebruikt kun je ook nog kopen." Kristel Vercraeye treedt zaterdag 30 april op in MFC de Keure in Sluis. Ze staat er op de planken met haar voorstelling 'Wo man i am born, man!' over relaties, vrou wen, mannen, het doel des levens. Een combinatie van Nederlands- en Engelsta lige kleinkunst. De voorstelling begint om 20.30 uur en een kaartje kost 10 euro. nemersplek. Dat kan ik erg waarderen. Zeeuwen zijn harde werkers, ik ben dan ook trots dat ik Zeeuwse ben. Sluis is nog steeds mijn favoriete Zeeuwse stadje. Het is klein, maar toch levendig en gezel lig. Ik houd van de schattige bescheiden heid die de mensen over zich hebben." Fijne plek „Als ik terugdenk aan vroeger, komt het weiland achter mijn ouderlijk huis in Sluis meteen op in mijn gedachten. Als ik even alleen wilde zijn, zat ik daar op het hek, vooral in het dorsseizoen. Ik heb die geur altijd heerlijk gevonden. Je kunt in Sluis ook mooi wandelen langs de vaart, het is daar zo rustig. Er staan veel populieren, het geluid datje hoort als de wind daar doorheen waait, is prachtig. Tegenwoordig ben ik ook graag op het Zeeuws-Vlaamse strand te vinden. Voor al op het strand bij Breskens, waar mijn vader op uitkijkt vanuit zijn huis. Prach tig. Gek genoeg had ik dat vroeger hele maal niet, ik vond het maar vervelend en vies, al dat zand tussen mijn tenen. Toen besefte ik niet hoe mooi het is om dicht bij het strand te wonen. Dat vind ik soms weieens jammer." Zeeuwse muziek „En of er goede muziek uit Zeeland komt! Wat dacht je van Racoon en BI of? Ik vind dat Zeeland goed is vertegen woordigd in Nederland, op muzikaal ge bied. Misschien komt dat wel door de ruimte die er is en de zee. Het klinkt mis schien wat zweverig, maar ik heb het idee dat dat helpt als je je wilt ontwikke len. Tijdens mijn studie pedagogiek heb ik de cd 'Till Monkeys Fly' van Racoon helemaal grijsgedraaid. Hun muziek was Sluis „Ik ben opgegroeid in Sluis. Zo lang ik mij kan herinneren, zijn de winkels daar op zondag open. Het is een echte onder- Mensen bewaren vaak warme her inneringen aan een bakkende oma, maar bij mij was het mijn opa Jan die bakte. Deze versgebakken boterkoek lag op ons te wachten als we op zondagmiddag op de thee kwamen. Alleen al die zoete geur waarmee je werd verwel komd, ah! Het recept is sim pel, en niet duur. Voor nog geen drie euro deel je gul uit. Waarschuwing: een heel pak je boter gaat erin, letterlijk. Bij voorkeur biologische roomboter of hoeveboter. Die heeft nog die gerijpte, rijke zuivelsmaak. Opa bakte uit een plakkerig schriftje, maar waar kwam zijn boterkoekre cept vandaan? Uit de Wan- née? Ik denk het niet, want die geeft alleen een recept Gebruik biologische room-of hoeveboter. Die heeft nog die gerijpte, rijke zuivelsmaak voor boterkoek met aman delspijs. Opa's koek kwam dicht in de buurt van die van Cees Holtkamp, de beroemde Amsterdamse meesterbanket- bakker. Van hem leerde ik dat je ruiten over de boven kant trekt, om te voorkomen dat het eistrijksel er tijdens het bakken afbarst. In de slip stream van het succes van Heel Holland Bakt, verscheen een vloedgolf aan bakboeken. Als ik er slechts één mocht kiezen: Holtkamps 'De Ban ketbakker'. Barstensvol heer lijke, perfect kloppende bakre- cepten die hun succes ruim schoots hebben bewezen. OPA'S BOTERKOEK Wie is er niet opgegroeid met de Wannéekookboeken?106 jaar na de eerste editie van dit handboek van de voormali ge huishoudscholen neemt Puck Kerkhoven een Wannéeklassieker onderhanden. Vandaag: Opa's boterkoek Donderdag 28 april 2016 IK BEN TROTS DAT IK EEN Zeeuwse ben Kristel Vercraeye: „Ik heb warme herin neringen aan 't Zou te Vestje aan de Hoogstraat in Sluis. Daar stond ik voor de allereerste keer op het podium." 250 gram koude roombo ter; 85 gram kristalsuiker; 85 gram witte basterdsui ker; snuf zout; rasp van 1/2 citroen; 250 gram tar webloem; I ei, losgeklopt: boterkoekvorm van 22 cm doorsnee. Verdeel roomboter in be slagkom in kleine blokjes, meng de suiker, zout en ci troenrasp erdoor. Zeef de bloem en kneed kort met koude handen erdoor. Vorm een bal en verpak in plasticfolie. Leg minimaal I uur in koelkast. Verwarm oven voor op 200 graden. Druk deeg uit tot ronde plak en vul boterkoekvorm hiermee. Kwast gladde bo venkant in met geklopt ei. Laat 15 minuten staan, kwast nogmaals in en trek dan met punt van scherp mesje een ruitstructuur over de koek. Bak in 20 mi nuten goudbruin. Af en toe kijken, temperatuur iets temperen als het te hard gaat. Laat afkoelen, neem uit vorm en snij in punten. Heerlijk bij koffie of thee. Tip: verdeel boterkoek in blokjes en puntjes. Geef na een etentje bij de koffie, in plaats van dessert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 60