T#* THUIS I 7 THUISBIOS Persoonlijk filmessay krampiis len en heeft zelfs opgetreden. Kijk maar op YouTube." Beide dierbaren vervullen een belang rijke rol in de documentaire Heart of a Dog die Anderson over haar leven maakte. Het is een impressionisti sche film vol animatiefilmpjes, medi tatie, opnamen van familie en vrien den en door haar gemaakte beelden van haar woonplaats New York. Aanleiding voor Anderson om de film te maken was de dood van haar moeder, met wie zij een gecompli ceerde verhouding had. Het viel sa men met een verzoek om een korte film te maken over haar levensfiloso fie. Haar antwoord, dat zij daar geen visie op had, maakte niets uit. Ander son kon gewoon haar gang gaan. „Ik stel in mijn film veel vragen, maar weet de antwoorden niet. Ik ben gaan draaien zonder vooropgezet plan, hoewel ik van de beelden later wel een soort mozaïek heb gemaakt. Maar de film is niet bedoeld als een rouwkaart. Er zit ook veel levensple- zier in." Fans van Lou Reed zullen wellicht te leurgesteld zijn omdat zijn aandeel in Heart of a Dog gering is. In drie scènes is een glimp van hem op te vangen. Maar veel belangrijker is het tamelijk onbekende nummer van Reed dat Anderson aan het slot laat horen: Turning Time Around. „Het is een van mijn favorieten. De strek king beviel mijgeniet van het heden en probeer niet al te nostalgisch te worden. Wat telt is het hier en nu." Anderson neemt die boodschap ter harte. Zij werkt aan de lopende band ('het is een vorm van therapie') en zit vol toekomstplannen. Optreden hoort daarbij. Na haar korte verblijf in Nederland vertrekt zij naar Zuid-Amerika. Een van de doelen die Anderson zich heeft gesteld is het beheer van het ar chief van Lou Reed. Naar verluidt heeft hij achthonderd uur aan opna men achtergelaten. Een erfenis die zij graag op internet wil delen. Op de vraag of zij Reed mist, antwoordt An derson: „Als iemand sterft, leer je hem pas goed kennen. Ik heb daar voor een schat aan materiaal om uit te putten." DOCUMENTAIRE Caplain America: Civil War Superhelden vechten vooral met elkaar ACTIE Jem and Ihc Holograms Confirmation RECHTBANKDRAMA Donderdag 28 april 2016 Regie: Laurie An derson. Met o.a. Lou Reed Het is vooral die mooie en magische stem van zangeres, performancekunste nares en regisseur Laurie Anderson die haar documentaire 'Heart of a Dog' zo fascinerend maakt. Begeleid door beel den, vooral privéopna- men, praat zij over het verlies van haar moeder, partner Lou Reed met wie zij 21 jaar lief en leed deel de en haar hond Lolabelle. 'Heart of A Dog' is een heel per soonlijke filmessay dat Anderson haar kijkers aanbiedt. Haar jeugd komt voor bij. Hoe zij bijvoor beeld twee broertjes van de verdrinkings dood redde. Waarna haar moeder nogal koeltjes reageerde, wat haar op latere leeftijd opeens dwars zit. Anderson praat de hele film bijna aan een stuk door. Over de impact die de aan slag van 9/11 op haar leven als inwoonster van New York had en over haar liefde voor Lou Reed, die overi gens mondjesmaat in de film wordt behan deld. Deze documen taire, die niet bepaald opvalt door zorgvul dig gecomponeerde filmbeelden, maakt vooral een authen tieke indruk door het ogenschijnlijk geïm proviseerde karakter. Het lijkt alsof Ander son in haar filmbe- toog voortdurend van de hak op de tak springt, maar wie goed luistert ziet steeds meer verban den. (Ab Zagt) Regie: Anthony en Joe Russo. Hoofdrollen: Chris Evans, Robert Downey jr. en Scarlett Johansson Wat komt er van de wereld terecht als zelfs de super helden elkaar voortdurend te lijf gaan? Na 'Batman V Superman' vliegen nu de le den van het elitekorps van Captain America, The Aven gers, elkaar in de haren. In het bijna twee uur durende actiespektakel gaan de meeste gevechten tussen de Avengers. Iron Man ver sus Captain America. Black Widow versus Hawkye. Zelfs Spider-Man meldt zich. De kracht van dit over bevolkte krachtpatsers epos schuilt hoofdzakelijk in de persoonlijke episodes die de film bevat. Iron Man (Robert Downey jr. in uit stekende vorm) ontdekt meer over zijn verleden, wat tot de gewelddadige apotheose leidt. De mense lijke kant van de superheld krijgt extra aandacht. Dat geeft de film meer lading dan de voorgaande afleve ringen. Punt is wel dat de kijker zijn huiswerk moet doen. Wie de vorige Aven- gersfilms niet heeft gezien, loopt het gevaar het spoor bijster te raken. Van cru ciaal belang is het gegeven dat The Avengers in het be gin aan banden worden ge legd door de vele doden die hun acties kosten om de wereld te redden. Captain America legt zich daarbij niet neer en komt in con flict met een aantal van zijn kompanen. Dat er ook nog een schurk in het spel is, doet bijna niet meer ter zake. Hoewel? Het is wel een manier om de superhel den weer bij elkaar te krij gen. (Ab Zagt) Chris Evans (l) als Cap tain America en Robert Downey jr. als Iron Man. HORROR/KOMEDIE nu op dvd, blu-ray en vod In Nederland hebben we Zwarte Piet, in de Alpenre gio bestaat Krampus. Dit is een demonische figuur, die ongehoorzame kinde ren in de zak stopt. In Amerikaanse films is het de anti-Kerstman, die neemt in plaats van geeft. De horrorkomedie Kram pus (2015) is dan ook een anti-kerstfilm, met familie ruzies, vechtpartijen tij dens het kerstdiner en de komst van Krampus. DRAMA/FANTASIE nu op dvd en vod Jem The Holograms trok in 1986 hele hordes jonge meiden naar de tele visie. Jem is een jong zangtalent dat met haar popgroep obstakels in de muziekindustrie weet te overwinnen. De venijnige punkgroep The Misfits was hun geduchte concur rent. In een poging het fe nomeen nieuw leven in te blazen verschijnt er nu de live-action filmversie vol weeïg drama en mierzoete popliedjes. De film flopte zo gigantisch dat een ver volg ondenkbaar is. nu op HBO De rechtszaak Clarence Thomas versus Anita Hill zal in Nederland niet veel bellen doen rinkelen. Even voorstellen: Thomas werd in 1991 voorgedragen als kandidaat-rechter voor het Hooggerechtshof. Maar vlak voor zijn aan stelling betichtte voorma lig collega Hill hem van seksuele intimidatie. De daaropvolgende hoorzittin gen werden een publiek schouwspel. De zoektocht naar de waarheid is voor de betrokkenen een mar telgang, maar voor de HBO-kijkers een door wrochte inkijk in de preut se en bevooroordeelde Amerikaanse rechtsstaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59