4 8? REDENEN OM UIT TE GAAN In Hofstede Galerie Lijn 3 loopt het 'Stilleven Festival'. Tientallen werken van 9 kunstenaars komen daar samen. Aiitlionia Rappard bracht stillevens samen Herdenken met muziek in Grote Kerk Enthousiasme Dansen en denken met TenTemPiés is kenmerk van vijf mondige vrouwen Ïn de 17e eeuw was er vraag naar knap geschilderde stillevens. Van uit waardering voor de combinatie van artistieke en ambachtelijke vaardigheid. Vanuit een gericht heid op de schoonheid van gewone en bij zondere dingen. En vanuit een besef van vergankelijkheid. Dat had twee kanten. Een homp brood, een vrucht en een bos bloemen zouden na een tijdje beschim meld, verrot en verdord het aanzien niet meerwaard zijn. Een schilderij vereeu wigde wat tijdelijk is. Op een ander ni veau herinnerde dat aan de sterfelijkheid van koper en kijker en de vraag hoe het materiële zich verhoudt tot het verlangen naar eeuwig leven dat grotere kansen zou hebben na een deugdzaam bestaan. Ook nu nog - in een tijd waarin dat geloof niet meer algemeen is - lonkt het genre sterk. Een deel van het in Lijn 3 getoonde werk is sterk geïnspireerd door 17e-eeuwse voorgangers. Hetty Ansing bijvoorbeeld, schildert vaak antiek porselein, combi neert dat met fruit en presenteert dat in een zware, op de barok geïnspireerde lijst. Toch imiteert zij de oude meesters niet. Zij heeft haar eigen, subtiele, hand schrift en haar composities zijn anders, informeler. Maar de uitgangpunten staan: zorgvuldig, liefdevol, natuurge trouw schilderen van stukjes werkelijk heid. Die ondanks stofuitdrukking en plasticiteit nooit de 'gewone' werkelijk heid is. Want altijd is er sprake van ensce nering, met speciale aandacht voor het licht. En hoe langer ik rondloop tussen al die doeken en panelen, hoe meer ik zie dat zich op basis van die eeuwenoude uit gangspunten persoonlijke gezichtspun ten ontvouwen. In kleurgebruik bijvoor beeld. Het prachtige 'Tafel met rode kool en rode uien' van Suzanne Tuynman - op de foto deels gereproduceerd - heeft een kleurgebruik dat je in de 17e eeuw niet zag. En de compositie - met een strook blauwe achtergrond zichtbaar onder de tafel - is ook niet traditioneel. Verrassend is ook het werk van Meg den Hartog, bekend van haar tere portretten. Haar stillevens schildert ze net zo. Met nu vogelveertjes in de hoofdrol. Als ver wijzing naar kwetsbaarheid en verganke lijke schoonheid. Alleen of in een verstil de symfonie van tientallen vlokjes dons, als lichte glimpjes vluchtigheid omringd door ondoorgrondelijk duister. Heel an ders zijn de heldere kleurstudies van Ad Verberk, die als Morandi ooit, genoeg heeft aan enkele vazen en daarmee tona le kunststukjes tovert, de kleuren als mu ziek ritmisch dansend in het vlak. Kun je met dit alles nog voor de dag ko men? Honderd jaar nadat de kubisten het stilleven demonteerden en vanuit ver schillende gezichtspunten weer in elkaar zetten? Wat mij betreft zeker. Als het maar goed gebeurt. Zoals een strijkkwar tet van Vivaldi of Albinoni ook nu nog het uitvoeren waard is. De rijkdom van kunst zit hem niet in het achterhaald zijn van visies, maar in het toevoegen van steeds andere visies en in de dialoog er tussen. Behalve voor wie gelooft in abso lute waarheid. T/m 29/5. Hofstede Galerie Lijn 3, Provin- cialeweg 1, Geersdijk. Do. t/m zo. 11.00 - 17.00 uur. Naast 'Stilleven Festival', twee indrukwekkende beelden van Gerhard Lentink en een tuin met meer dan hon derd sculpturen. GOES BOCCA BELLA IN TER REEDE DE SPOT Donderdag 28 april 2016 Ellen van Toor gebruikt alles wat je maar kunt be denken. Van lapjes textiel tot verroest gereedschap. Zij maakt objecten, siera den, etsen, schilderijen en collages. Vaak combineert zij materialen en technie ken. Het spelen met beeld, functie en taal is de rode draad door haar werk. T/m 30/4. Ellen van Toor, Kunstuitleen, Bel- lamystraat 26a, Terneuzen. Di. t/m vr. 13.00 -17.00 uur. Za. 10.00 -14.00 uur. EEUWENOUDE UITGANGSPUNTEN in een moderne setting Melissa Gordon presen teert met een bijzondere op stelling in de Vleeshal haar visie op actuele schilder kunst. Zij reproduceert de sporen van verf die in haar atelier op vloer en muren zijn terechtgekomen in mi nutieuze composities die zowel figuratief zijn als ab stract. Toeval en beheer sing gaan met elkaar in ge sprek. T/m 19/6. Vleeshal, Markt, Middelburg. Wo. t/m vr. 13.00 -17.00 uur. Za en zo. 11.00-17.00 uur. Als fervent duiker ver kent Charlotte Beunders vaak de wonderlijke wereld onder het wateroppervlak van de Oosterschelde. De vormen en kleuren die zij bijvoorbeeld aantreft rond strengen hangmosselen ver taalt zij in inventief opge bouwde composities met ontelbare miniatuurtjes, elk een klein juweel. T/m 25/6. Galerie Het Mo ment, Poststraat 28-30, Zierikzee. Wo. t/m za. 11.00 -17.00 uur. -> Een uitsnede van 'Ta fel met rode kool en ro de uien van Suzanne Tuynmann. Aansluitend aan de doden herdenking op de Grote Markt in Goes wordt in de Grote of Maria Magdalena- kerk om 20.30 uur het her denkingsconcert gehou den. Het concert wordt verzorgd door het Vocaal Ensemble Cantare onder leiding van Pim Overduin. Op het programma staat muziek van Karl Jenkins, Arvo Part en Felix Mendels sohn Bartholdy. Het vocaal ensemble Bocca Bella bestaat uit vijf vrou wen: Maartje Kleemans, Janneke Houben, Marleen de Bont-Stapel, Maud van Hest en Suze Jansen. Zij zongen samen in het Bach- koor in Breda. Ze traden een keer als kwintet op en omdat dit beviel, hebben ze het repertoire uitgebreid. Bocca Bella zingt liederen uit verschillen de periodes, van Klassiek tot en met mu sical en pop. Enthousiasme is het kenmerk van deze mondige vrouwen. De vrouwen zingen ook bij andere gezelschappen en De Amsterdamse band Ten TemPiés, met Chileens bloed in de aderen, maant het publiek tot denken en dansen. Met latin rock, reg gae en ska als ingrediënten, creëert de band een explo sieve cocktail van feestmu ziek. De teksten van front man Maurino Alarcón zijn daarentegen allesbehalve feestelijk: die zijn behoorlijk serieus en maatschappijkri tisch. De band is vrijdag om 21.00 uur te zien in De Spot. koren in Breda. Pianist Piet Loose is de begeleider van Bocca Bella. Hij arrangeer de en componeerde diverse stukken voor de groep. Na optredens in onder meer Breda presenteert Bocca Bella zich nu in Zeeland. De groep zingt op zondag I mei om 11.30 uur in Ter Ree- de in Vlissingen. Op het pro gramma staan onder meer het Ave verum van Mozart, Ave Maria van Gluck, wer ken van Badings, Van der Minnen, Saint-Saëns, Jenk ins en Gounod en Franse-, Engelse en Zweedse volks liederen. Vocaal ensemble Bocca Bella.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 56