2 IIS Onbekend genie speelt Op schoot van bekende muzikanten Kamermuziekfestival Ze stonden op Pinkpop, zongen met de Rolling Stones en nu staan ze in de Nieuwe Kerk in Zierikzee; de zangers van Close Harmony. door sharon van oost Close Harmony in Zierikzee Uitersten raken elkaar. Dat is algemeen bekend. Dus als je heel erg onnozel staat te klet sen, kan dat plots omslaan in een superintelligente redena tie. Dat is één van de overrom pelende procédés van cabare tier Micha Wertheim. Zelden of nooit geeft hij interviews, hij wil niet aan tafel in De Wereld Draait Door (en toen hij er één keer wel zat, zat hij te gapen...). Daar om is Micha Wertheim een no bele onbekende en zijn z'n voorstellingen lang niet altijd uitverkocht. Dat is onterecht, want wie Wertheim zo ongeveer de bes te cabaretier van Nederland zou durven noemen, zou er ei genlijk niet ver naast zitten. Eigenzinnig is hij wel. Cabare tiers hebben meningen en als ze die maar krachtig genoeg etaleren, heet dat 'engage ment'. Maar zo wil Wertheim niet werken. Hij houdt ervan 'als een voorstelling iets dub bels heeft, toelaat dat het al tijd ingewikkelder blijkt te Voor de derde keer op rij steekt de jonge violist Mathieu van Bellen uit Hulst zijn nek uit. Samen met zijn vrienden-musici verzorgt hij het Scaldis Kamermuziekfesti val in Zeeuws-Vlaanderen. Het Scaldis Kamermu- ziekfestival staat voor hoog niveau en kiest voor speciale locaties. Voor de muziekliefheb bers dé kans om mu ziek eens op een andere manier te beleven en musici van topniveau te horen die in Europa voor grote bedragen op treden. Deze musici spe len kamermuziekwer ken, volgens sommigen niet modern genoeg, maar muziek laat zich niet betuttelen. Scaldis speelt zich af in minder conventionele locaties. Zo was er eer der een buitenconcert in Graauw en een spe ciaal optreden in het Watersnoodmuseum. Dit jaar wordt er ge speeld in twee horecage legenheden die op zich al bijzonder zijn: Café Het Verdronken Land in Emmadorp en kunst- Programma Scaldis 2016 café Het Koekoeksnest in Nieuwvliet. Locaties met een aparte sfeer waar het publiek kan genieten van intieme, zeer persoonlijke optre dens en de kans krijgt vlakbij de muziek te zit ten, bij wijze van spre ken bijna op schoot van de musici. Mathieu van Bellen: „De musici zijn van on gelooflijk hoog niveau. Ik hoop dat het publiek naar de concerten komt om hiervan te kunnen genieten voordat die musici weer in het vlieg tuig zitten om in grote zalen te spelen. Een vol le zaal is voor musici, het meest dankbare dat er bestaat." Mathieu Van Bellen speelt met collega's ver schillende werken, op vijf verschillende loca ties. „Dat doen we met veel plezier. De verplich ting om bepaalde wer ken te spelen hebben we niet bij dit festival en dat is interessant. Dit levert een spannen de samenwerking op en we leren van eikaars er varingen. Bovendien wil ik iets terugdoen voor de streek waar ik geboren ben." Bijzonder van het festi val is dat er ook gemikt wordt op de jeugd. Het festival bereikte in voor gaande edities meer dan 2000 kinderen uit basis- en speciaal onder wijs bereikte, met schoolconcerten op lo catie of een bezoek aan de Classic Express bus van het Prinses Chris tina Concours. Het Scaldis Kamermu ziek Festival is van 11 t/m 15 mei. De School concerten en Classic Ex press van 23 t/m 27 mei. Winnaar van het te levisieprogram ma Korenslag in 2007. Eerste op de World Choir Games in 2010 en 2012. Twéé keer op het podium met the Rolling Sto nes. Het zijn zomaar een paar hoog tepunten uit de carrière van De- koor Close Harmony. Maar ondanks dat het Utrechtse studentenkoor het hoofdpodium van Pinkpop trotseerde, staat zij net zo lief in kleinere theaters. Op 30 april treedt Dekoor op in de Gro te Kerk in Zierikzee, als onderdeel van de huidige theatertour. Hoge sopraan Marloes Stofferis (26) en Koen Scheerders (30), die de lage baspartijen zingt, kijken uit naar het concert in Zierikzee. Ze ko men uit Zuiddorpe en Hulst en zijn de enige Zeeuwen in het 32-koppi- ge koor. Optreden in de provincie waar je bent opgegroeid is bijzon der, vindt Koen. „Veel familieleden en vrienden wonen in Zeeland en ik weet dat een flinke club komt kij ken. Bekenden in het publiek, dat is pas spannend." Koen, die na zijn studie in Nijme gen naar Utrecht vertrok, kwam in 2011 bij Dekoor. Het was meteen ook de eerste keer dat hij zijn stem als instrument gebruikte. Inmid dels heeft hij het goed onder de knie: „Samen met de andere jon gens die de baspartijen verzorgen, probeer ik een zo eenvormig moge lijk geluid te maken. Tegelijkertijd werken we samen met de andere zangers, die de hogere noten zin gen. Het vergt veel oefening om dat Donderdag 28 april 2016 Micha Wertheim in de show Voor Zichzelf, foto ben van duin door Willem Nijssen door Jeanette Vergouwen Wo II mei Emmadorp Café Het Ver dronken Land, 19.30 uur (uitverkocht): Do 12 mei Nieuwvliet Het Koekoeks nest, 20.00 uur Vrijdag 13 mei Hulst Protestante Kerk, 20.00 uur Zaterdag 14 mei Zaamslag Het Podium, 20.00 uur Zondag 15 mei Terneuzen Porgy en Bess, 15.00 uur tPRECIES DE uOEDE filiv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54