#Opdefotomet 4 NIEUWS KONINGSDAG 'Mag ik een selfie?' Het was in Zwolle de meest gestelde vraag aan de koninklijke familie. Koningsdag 2016 werd beleefd door het schermpje van de smartphone. plakkerig snoepje), die oranjefans wer kelijk op elke straathoek aan hen ca deau geven. Het wordt een gemoedelij ke Koningsdag, tot in de puntjes ver zorgd en precies volgens schema. Dit tot opluchting van burgmeester Henk Jan Meijer, zal hij later met een zucht van verlichting bekennen. Meijer liet vooraf alle prullenbakken en brieven bussen weghalen en zette een peloton aan beveiligers in. Niets werd aan het toeval overgelaten. Rijbroek Vooraf was het even de vraag of de middelste prinses Alexia (to) bij de viering zou zijn, omdat ze onlangs haar been brak op skivakantie. Maar op het 'sportplein' voetbalt ze kort maar fanatiek in een wit kort jurkje. Kroonprinses Amalia maakt een praat je met springruiter en wereldkampi oen Jeroen Dubbeldam, die ze direct herkent. „Gaat u naar de Olympische Spelen", vraagt ze. Het paard wordt over zijn hoofd geaaid. Zelfheeft de prinses net een nieuwe rijbroek ge kocht, vertelt ze. Haar ouders kijken lachend toe en trekken hun dochters geregeld liefko zend tegen zich aan. Het Sportplein is één van de weinige plekken waar de koninklijke familie in 'actie' komt. Prinses Laurentien rent op haar hak ken over het zanderige volleybalveld en prins Floris waagt zich met oranje Geen klompendans, skiwandelen of koekkappen, maar moderne dansoptredens en een strijkorkest sloffen aan de voeten op een nep-ijs- baan. Bij het slotoptreden van Typ hoon tappen de zilveren ballerina's van de prinsesjes vrolijk op en neer. Maxima wiegt met haar heupen, maar het leukste zijn de uitbundige bewe gingen van prins Maurits, die onbe doeld een houterige jive uitvoert. Daar op het hoge podium, is ook de koning op zijn best. Hij steekt de draak met de weermannen die uitgin gen van een Koningsdag kouder dan Kerstmis. „Het is de warmste Konings dag ooit", grapt hij, om daarna een liedje van Van Kooten De Bie te cite ren. „Zwolle zonder dollen is een ein de stad. En dat zeg ik uit de grond van mijn hart." Ook Amalia krijgt een luid applaus als ze bij het weggaan het pu bliek spontaan toeroept. „Dank je wel Zwolluh", klinkt het. Misschien waren het haar oranje geverf de lokken of haar brede grijns, maar Nienke van Dieren (14) uit IJsselmui- den wist gisteren tussen duizenden andere fans de aandacht van koning Willem-Alexander te vangen. „Goe dendag, zei hij." Hij schudt haar hand en lacht nog eens hartelijk naar het schermpje van haar mobiel, maar he laas. Haar 'selfie' toont nadien slechts één haarplukje van Nienke. Daar heeft ze dan tien kilometer voor gefietst en drie uur voor gewacht in de kou. De tiener haalt vrolijk haar schouders op. Ze is allang blij dat het droog is. „An ders was mijn oranje haar uitgelopen." Zwolle is op alle noodscenario's voorbereid, maar zowel de beveiligers als de paraplumeisjes hoeven deze och tend niet in actie te komen. De ge vreesde hagel- en regenbuien blijven uit. Het is ijzig koud, dat wel, maar de koninklijke familie stapt uit de bus als of het rokjesdag is. Zonder jas of man tel, wellicht wel met een onzichtbaar laagje onder de kleding zoals prins Pie- ter Christiaan onthult. Hij trekt zijn smetteloos witte overhemd een klein stukje omhoog en laat zijn thermo- hemd zien aan een bezorgde man in het publiek. Nieuwe stijl Koningsdag 2016 is net zoals vorig jaar in 'nieuwe stijl'. Dus geen klompen dansen, koekhappen of een wedstrijd je tussen de prinsen op ski's, maar mo derne dansoptredens, een strijkorkest en heel, heel veel selfies. Het is de eer ste keer dat de drie dochters van Wil lem-Alexander en Maxima het volledi ge programma bijwonen. Vorig jaar in Dordrecht piepten ze er nog even tus senuit bij een Bachconcert in de kerk. Nu zitten ze onder een blauw kleedje op de Grote Markt in Zwolle, waar atle tische jongeren een duizelingwekken de show neerzetten. In zo'n rap tem po, dat de kijker af en toe de voi ce-over van NOS-verslaggever Astrid Kersseboom mist. De dansers beelden de veelzijdigheid van de Hanzestad uit, van handel, kunst, cultuur tot ho reca. Laatstgenoemde sector gaat ge paard met een traktatie van de Zwolse driesterrenchef Jonnie Boer (De Li brije), die plotseling tevoorschijn springt op een kar met worsten en een dampende pan aspergesoep. Maxima schudt hem na afloop en thousiast de hand. „Ze vond mijn soe- pie geweldig", glundert Boer. De Ko ninklijke familie weet dan nog niet dat ze nog minstens een jaar vooruit kan met Zwolse balletjes (een klein Maxima door Hanneke van Houwelingen Oranjefans op talloze kiekjes met de Oranjes. Van boven naar beneden: Pie- ter-Christiaan, Willem-Alexander, Lauren tien en Constantijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4