'Altijd doortrappen, ook in de bochten', weet gangmaker Vital Timmermans ZEELAND 17 Ex-profcoureur Vital Timmermans (47) koestert de derny van Frits van Duivenbode droomt nu van een carrière als gangmaker. wel hij thuis vroeger eigenlijk geen wielrenner mocht worden. Noël moest in de zaak. De door opa Vic opgerichte winkel in wo ninginrichting was een begrip in de hele Zuidwesthoek, tot de op- 'Noël reed pas nog de Amstel, 240 kilometer, plus een lusje van 40. Ik weet niet waar hij het vandaan haalt' komst van de grote woonboule vards. Noël reed pas nog de Am- stel Gold Race, de volle 240 kilo meter. „En daarna nog een lusje van 40 kilometer er bij. Ik weet ook niet waar hij het vandaan haalt." Voor Vital stopte het fietsen weer in maart. Een rugblessure houdt hem van het zadel. Geluk kig is er Tristan (15), eerstejaars nieuweling. Al zijn liefde voor de koers steekt hij in de begeleiding van zijn zoon. Als eigenaar van een zaak in woninginrichting in Yerseke is het voor Timmermans hard werken. Klanten in heel Zee land, vooral garagedeuren en zon wering. Hij moet oppassen voor een burn-out, zegt-ie. Maar een tandje terug schakelen komt in zijn woordenboek eigenlijk niet voor. „Ik heb leren afzien." Zijn drukke agenda belette hem niet om zich vol overgave op de derny te storten. Drie staan er nu in de garage. Met veel moeite wist hij ze op de kop te tikken. De mooiste en de oudste heeft hij gekocht bij Rien van Hooij- donk in Roosendaal. De legendari sche gangmaker Frits van Duiven- bode uit Hoogerheide heeft er Bor deaux-Parijs nog mee gereden, met Peter Gödde als de Beer van Koewacht er achter. Timmermans streelt de rode derny als een gelief de. Handgeschreven reclame staat er op. Een riempje onder het leren zadel. „Pure nostalgie." Via een andere connectie heeft hij nog twee moderne derny's in huis die aan alle voorschriften vol doen. Daar kan hij zo de baan mee op, in het Kuipke in Gent of er gens anders. Opgebouwd door Arie Simon die al 85 jaar is. Naven uit Marokko Het wordt steeds lastiger om een goede derny te vinden, zegt Tim mermans. „Het is een uitstervend iets. Je kunt haast niet meer aan de juiste onderdelen komen." Een imposante opsomming volgt: vel gen uit Italië, frame uit Polen, na ven uit Marokko. Met vakman schap door Simon in elkaar gezet. Hij wijst op de twee kettingen, een om het motortje aan te drij ven, de ander om zelf te trappen. Zeventig tandjes voor, dat liegt er niet om. „En altijd doortrappen, ook in de bochten. Da's wennen." Vorige week heeft hij nog geoe fend op het trainings parcours van Wielervereniging Breda. En deze Als jochie samen met zijn vader Piet, inmiddels overleden, naar de Zes daagse in het Sportpa leis van Antwerpen. Het geknet ter van de derny's, dat geluid, de rook. Op de jonge Vital Timmer mans uit Hoogerheide maakte het destijds een onuitwisbare indruk. Zelf reed hij vroeger op een Kreidler. Eindeloos kon hij sleute len aan oude brommers in de schuur. Nu, zoveel jaar later, komt alles terug. Zijn droom: gangma ker worden op de derny. Met vijf profs in Zeeland en een lichting veelbelovende amateurs in de pro vincie moet dat lukken, hoewel het een gesloten wereldje is. Timmermans (47), die al jaren woont en werkt in Yerseke, vertelt met passie over zijn nieuwe liefde. „Ik ben ergens aan begonnen, zon der te weten waar ik uitkom." Van de winter werd het hem in eens duidelijk. Na jaren van stil stand voelde hij eindelijk weer die racefiets onder zijn kont. Een heer lijk gevoel. Twaalf kilo viel hij af. Naar Hoogerheide in de auto en dan op de fiets door naar het trainingsparcours op de Bor- chwerf in Roosendaal, met zijn oudere broer Noël. Die is verder dan hij, hoe- week drie keer aan de bak op de wielerbaan in Geleen, om de ver eiste licentie te halen. Gelukkig dat zijn vrouw hem steunt. Ze is een Tolhoek, dan weet je het wel. Samen hebben ze in zeventien jaar hun zaak opgebouwd, tot wat-ie nu is. Ze zijn toe aan het vierde pand in het mosseldorp. Aan de muur in de werkplaats een glamourfoto van Vital als be roepsrenner bij het obscure RDM Asfra, drie ringetjes verdeeld over beide oren toen. Jelle Nijdam Twee seizoenen heeft hij bij Remi de Moor gekoerst, totdat hij eind 1997 abrupt stopte. Mooie herinne ringen aan een vijfde plaats in de Ronde van Midden- Zeeland, ach ter winnaar Jelle Nijdam, in het spoor van illustere namen, zoals John Talen, Johan Capiot en Her man Frison. Achter hem nog meer coureurs van naam en faam. „Ik had er veel meer uit kun nen halen", zegt Vital over zijn carrière. „Ik was te naïef. Ik was 'Ik was te naïef. Ik was een jongen van boterhammen met appelstroop' een jongen van boterhammen met appelstroop." Na een halfjaar was Vital eigenlijk al opgebrand bij de profs. Zijn lichaam was moe en de geest kapot. Gedesillusio neerd stapte hij af en stortte zich vol overgave op zijn winkel. Met meer plezier kijkt hij terug op zijn tijd als amateur en vroeger nog. Als klein ventje en lid van De Jonge Trappers bij de fietsinze- gening voor de kerk van Hooger heide. In zijn tweede jaar als ju nior won hij voor eigen volk en deed dat als eerstejaars amateur nog eens over. Later won hij zelfs een derde keer in het eigen dorp. Nu is er dus Tristan, en de der ny. In Japan heeft hij een speciale helm besteld. De oortjes moeten vrij blijven, vanwege de veilig heid. Graag geeft Vital een kleine demonstratie. Even choken en aan duwen, dan is ie-weg, met veel ge raas door de straten van Yerseke. Kwajongen opnieuw. Glunderend van oor tot oor keert hij na een paar minuten terug. De hele tijd was-ie te horen. Straks is hij de enige gangmaker in heel Zeeland. Dernykoersen op de weg en op de piste, hij ziet het al helemaal voor zich. Hij rekent op mensen als Hoogerheidenaar Gerard Koel - ooit goed voor olympisch brons, zesdaagsewinnaar met Jan Janssen en René Pijnen, en jarenlang chauffeur van NOS Radio Tour - en op andere oude kennissen die deuren voor hem kunnen openen. „Ik hoop dat ik er tussen kom." VITAL TIMMERMANS DONDERDAG 28 APRIL 2016 Uit pure liefde voor de derny door Ben van den Aarssen Vital Timmermans Geboortedatum: 22-1-1969 Geboorteplaats: Essen (België) Opgegroeid in Hoogerheide Woont in Yerseke is daar eigenaar van een zaak in woninginrichting Begon met fietsen bij De Jonge Trappers in de Zuidwesthoek Reed later onder meer in het shirt van Ijspaleis en Sauna Diana Was twee seizoenen prof bij RDM New Systems (1996) en RDM Asfra (1997) Stoomde zich mede via het parcours van WV Bre da klaar om deze week op de piste van Geleen zijn dernylicentie te halen Oud-wielrenner Vital Timmermans koestert zijn rode derny als een geliefde. De voormalig Hoogerheidenaar, nu woonach- tig in Yerseke, heeft zich gestort op het dernyrijden, heeft zijn licentie bijna-binnen en hoopt vaakals gangmaker de weg en de piste op te kunnen, foto Chris van Klinken/Pix4Profs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49