De eeuwenoude hoeve werd zoals zo vaak partycentrum U en uw KLEUREN ZEELAND 13 Het Zeeuwse landschap bekent kleur. Overal waar u kijkt ziet u het de zer dagen gebeuren. Het grijze winterpalet wordt vervangen door een heel palet aan frisse kleuren. Dat gebeurt dichtbij, in Zeeuwse achtertui nen, maar ook op de Westkapelse zeedijk onder een heerlijk zonnetje is het een en al kleurenpracht. Ook mensen kunnen kleurrijk zijn. Zoals koningin Maxima tijdens de Four Freedoms Awards in Middelburg. Vol gende week donderdag 5 mei hopen we weer mooie foto's van u te ont vangen. Dit maal van U en Uw meivakantie. Mail foto's van U en Uw MEIVAKANTIE naar buiten@pzc.nl of plaats ze op www.pzc.nl/ foto. Graag vermelding met naam, woonplaats en een korte toelichting. Op 't erf Te gast in het Teutobur- gerwoud, zo in de drie hoek tussen Osnabrück, Melle en Bielefeld wa ren we dorstig geworden, al rij dend over het lommerrijke plat teland dat daar ter plaatse even dun bevolkt als mooi is. „De bes te plaats om je hier te laven is de hoeve van Grottendieck", aldus een door ons aangeklampte Teu- toburger. Na enig zoeken vonden we temidden van sparrenbos een grote halleboerderij. Alsof je mid den in Twente bent, in Ootmar- sum ofzo, maar dan wat rustiger. Het Plattdeutsch dat ze daar en in Ost Frisland nog volop spre ken lijkt verrassend veel op het ouderwetse Nederlands. Alsof er nooit grenzen bestaan hebben: „Wenn de hahn kreiht op den mist, annert sich das wetter, or der blievt as dat is..." Deze diepe wijsheid van de 'alte Henrik', een oude knecht die lang op die hoeve werkte, behoeft nauwe lijks een verklaring. Zeker niet als je haar nog eens fonetisch overleest, en voor 'Mist' mest hoop denkt. Het bouwen van de hallehoeves die ons Twente nog steeds sieren, is onveranderd doorgegaan in Duitsland; ooste lijk tot ver voorbij Hannover, noordelijk tot aan Hamburg. Bij de hallehoeve zit alles onder één dak; huis, stallen en (voor raad) schuur. In de eindgevel valt de enorme dubbele deur de 'Diel' op; deze is meestal kwistig versierd met houtsnijwerk en spreuken links en rechts potstal len, daarboven op de zolder de hooi/graanvoorraad. Achter in het gebouw het huis. Eeuwen lang deed bij ons in het oosten en in Duitsland dat type hoeve goede dienst, nu is het verou derd. Het past niet bij de huidige machines en mechanisatie. De grote oude hoeve van de familie Grottendieck (1720) behoorde lang toe aan regionale adel. In fei te waren de bewoners geheel af hankelijk van hun heer, horigen zo ongeveer. Na 1848 pas kwam daar verandering in. Toen moch ten ze zich loskopen. Na 30 jaar betalen waren ze vrij. Nog eens 30 jaar later was de hoeve hun ei gendom. too jaar lang is de hoe ve een groot gemengd bedrijf ge weest. Met vee, koeien en var kens, met akkerbouw - vandaar de aanwezigheid van de spijker, een apart gebouwtje voor de op- slag van graan - en met een flink areaal bos. Met name sparren. Die waren en zijn bestemd om kerstbomen te worden. Vanwege die sparren wordt de hoeve aan geduid met de naam 'Tannen- hofEen decennium geleden kreeg de hoeve een nieuwe be stemming. Het vee en de graan- teelt verdwenen. De hoeve werd een restaurant en partycentrum. Het hallehuis met de Diel werd prachtig verbouwd tot een groot restaurant. Een andere schuur werd boerderijwinkel. Op de plaats van de 'Mist' kwam een kinderboerderij, daar kan de oude Henrik zijn weerwijsheden verkondigen. De oude boeren tuin werd in ere hersteld. Het ak kerland en de weiden zijn wan delgebied. Ook in de sparrenaan- plant en de omringende bossen kan volop gewandeld worden. Maar het grote schuur-restau- rant is het centrum dat volop draait en waar de oude heer Grot tendieck de scepter zwaait. De omvang van de huisgemaakte taarten is er even groot als de bla den met enorme glazen bier of/en als de uitrusting van de uit bundig dirndl-achtig geklede vrouwen die je vrolijk bedienen. Een nieuwe bestemming voor de oude hoeve. DONDERDAG 28 APRIL 2016 De traditionele boerentuin, in vakken verdeeld en afgezoomd met buxus, is in volle glorie hersteld. Desiree Hoondert maakte deze foto. 'Zelfs de hommel wordt aangetrokken door de mooiste kleu ren', schrijft ze. Mieke Looise zag dit kleurrijke geheel bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middel burg. Een en al kleur en fleur in de achtertuin van Machteld Verwer. 'De kleuren van de Nederlandse vlag in omgekeerde volgorde', foto Kees Janse Kleurrijke ijsjes in de vitrine op de markt in Barcelona. foto Joan Verheij 'Geel blijft toch de mooiste lentekleur'. foto Anne-Marie van lersel door Gerard Smallegange De Diel (deeldeur) rijk versierd met spreuken en symbolen, geeft toegang tot de halleboerderij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45