i- I itig en verpletterend heerschte de zomer over water en land' i 1 ZEELAND 11 Boerendochter Vlissingen Domburg 11 w' Dichter Jan Campert bezong ooit in 34 verhalen zijn jeugd op Walcheren. Hier wat fragmenten uit de heruitgave ervan. e kennen Jan Campert (1902-1943) als de dichter van 'Het Lied der Achttien Dooden' - over de executie van verzets strijders in 1941. Twee jaar later kwam hij om in concentratie kamp Neuengamme. Na de oor log werd hij als een verzetsheld geëerd. Jan Campert was journa list, dichter en schrijver. Dich ter Remco Campert (1929) is zijn zoon. Minder bekend is, dat Jan Campert van zijn derde tot zijn achttiende jaar in Westkapelle woonde. Zijn vader werd daar in 1905 huisarts. Jan ging er naar de lagere school. De mid delbare school volgde hij in Middelburg, vervolgens de tweejarige handelsschool in Vlissingen. Door de week ver bleef hij met andere dorpsgeno- stoomtram. Adriaan (Jons) Viru- ly, zoon van de burgemeester van Westkapelle en later vliege nier, was zijn beste vriend. Zijn jeugdliefdes komen aan bod, zo als Wantje van Lou van Siene. „Naar de vlakke domeinen, naar de heldere, matelooze luch ten, naar het geheim der eeuwi ge zee word ik telkens weer ge trokken en onze ontmoeting is altijd éven teeder. Verliefder dan ooit zwerf ik dan voor enke le dagen langs de smalle wegen, door de kleine, vriendelijke dor pen en ik drink mij een roes aan de zomersche weelde, die nergens uitbundiger bloeit dan in mijn 'zee-omgorde tuin', in Walcheren..." Op deze pagina leest u frag menten uit het boek. De 34 ver halen van Jan Campert worden nu opnieuw uitgegeven: Herin neringen aan Zeeland. En als ge veine hebt, staat er juist een struische boerendoch ter de pannen te schuren, de ste- vig-bruine armen tot aan de el lebogen in het water. We héb ben veine: er staat een boeren dochter. De donkere oogen kar bonkelen in de rijpe gezond heid van het gelaat, dat vriende lijk omvat ligt in den teederen greep der smetteloos-witte muts. Een toefje donker haar krult uit de muts boven het voorhoofd in een stijve rol, waarvan ter weerszijden de gou- den krullen. Maar de kralen heeft ze afgelegd, die hinderden te veel onder het werk, alleen een witte streep over den ver branden hals verraadt hun bijna voortdurende aanwezigheid. Ze zet de handen in de zij als zij het groen-geschilderde hekje hoort piepen en ziende dat het vreemdelingen zijn, veegt zij even met de rechterhand langs het voorhoofd, raakt vluchtig de muts aan of die wel recht zit en droogt haar handen aan het blauw-grijs geruite werkschort. JMè- 0 ■■BLi Zicht op Zoutelande. Een ongewone bedrijvigheid treft het oog en ook het uiterlijk van deze plaats verraadt veel. Zie de tramrails, de arbeiderswijken, de havens en zie vóór alles: de Scheldefabriek, die met zijn kranen en gebouwen hoog boven alles uitsteekt, die domineert, waaraan Vlissingen onderwor pen is. Deze grauwe kolossus van ijzer en glas beheerscht Vlissingen en schrijft haar zijn wet voor. lederen dag dreunt daar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat het jagende lied van den arbeid, indringend en on-onderbroken. En gij ontkomt er bezwaarlijk aan, het grijpt U in zijn machtigen, knellenden greep en gij zijt verge ten: hoe dit alles vroeger was! Maar Vlissingen heeft meer. Het heeft de zee en het heeft boule vards, waar het des zomers goed flaneeren is, daar zou ik U vele staaltjes van kunnen vertel len... Vergis ik mij? Of maakt zelfs de zee hier een zakelijker indruk? Groote stoomers varen af en aan, een visschersboot zeilt uit. Hier weet men wat het water waard is en waartoe het den mensch dienen kan. Het heeft alle poëtische glans verloren. Ir 1 t Het had in die jaren (en nóg) de char mes van een groot-willende bad plaats en tegelijkertijd het onoverko melijke van een lief en rustig dorpje. Zoo zal het wel tot in lengte der da gen blijven en dat is maar goed ook. Juist deze tweeledigheid maakt het veroverende element van Domburg uit, het is haar kracht. Want de meer mondain-geneigde badgast vindt er zijn paviljoen, zijn tenniscourts en golf-links, terwijl hij die de rust zoekt deze gemakkelijk kan vinden in de duinen, de Manteling, de hooge bos- schen rondom Kasteel Westhove. HERINNERINGEN AAN ZEELAND DOOR JAN CAMPERT De PZC online Twitter Helga van Leur @helgavanleur "Slecht weer bestaat niet, alleen slechte kleding." Gewoon zonnebril op en lek ker genieten van de ze #Koningsdag! Meest gelezen Restaurants ten op kamers in Mid delburg bij hospita mevrouw Boddae- rt. Die jeugd op Walcheren heeft hem nooit losgela ten. Dat blijkt uit zijn gedicht 'Lof van Walche ren'. En, mis schien sterker nog, uit de se rie van 34 arti kelen die hij van 13 oktober 1928 tot 6 juli 1929 publiceerde in het weekblad Ons Zee land van de firma .W. den Boer in Middelburg. Hij was toen jour nalist in Den Haag. In de arti kelen be schrijft - be ter gezegd: bezingt - hij zijn jeugd op Walche ren: de dor pen, de stad jes, het land schap, de men sen, de zee, zijn scholen, de DONDERDAG 28 APRIL 2016 Verliefd op Walcheren door Jan van Damme w In de medaillon, Jan Campert. 1 r Bezorgd en toegelicht door Ans Dingemanse-Dieleman en Aad de Klerk Uitgave De Boer De Ruiter 144 pagina's 18,90 euro Presentatie: zaterdag 30 april, 15.00 tot 16.30 uur in De Kloveniersdoe len Middelburg - overhandiging van het eerste exemplaar aan Aad Mein- derts, directeur van het Letterkundig Museum en voorzitter van de Jan Campert-Stichting Het einde van de sportcompeti ties komt in zicht, de beslissen de fase is aangebroken. Welke sporters laten zich kronen tot kampioen? In een foto-album zet de PZC de Zeeuwse sport- kampioenen op een rij. Jong en oud. Van voetbal tot waterpolo. Ga naar www.pzc.nl/foto en plaats uw kampioensfoto. De voorspellingen waren niet mals: het zou regenen, het zou stormen, hagelen of zelfs sneeu wen. Maar uiteindelijk bleek het weer op Koningsdag 2016 mee te vallen. Niet overal: de wind maakt het hier en daar toch een frisse bedoening en er viel op sommige plaatsen ook flink wat regen. Maar met een regelmatig doorbrekend zonne tje was het op veel plaatsen toch nog best vol te houden. 1Dode man in het water in Middelburg 2. Innovatieve oesterkwekerij na vijf maanden al failliet 3. Dode en zwaargewonde bij ongeval op A58 4. Emigratie zonder welkomst feestje in Nieuwerkerk 5. Koningsdag - programma Walcheren Op zoek naar een restaurant? Onze recensenten Marloes Matthijssen en Frank Balkenen de nemen wekelijks een restau rant in Zeeland de maat. De kwaliteit van de gerechten, de ambiance, de vriendelijkheid van het personeel, niets ont snapt aan hun kritische maar rechtvaardige blik. Van Renesse tot Koewacht en van Tholen tot Westkapelle, ze komen in de he le provincie. Dus wil je weten of een restaurant de moeite van een reservering waard is? Kijk dan eerst even op www.pzc.nl/uiteten Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie G facebook.com/depzc GPpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43